25 czerwca 2016

Owady na łące (2)

Będąc na łące, czy zwykłym nieużytku porośniętym dziką roślinnością, zatrzymaj się na chwilę, przysiądź lub przynajmniej pochyl ku ziemi. Z pewnością spłoszone motyle odfruną, a spośród traw wyskoczą koniki polne. Wystarczy jednak chwilka spokoju i cierpliwości, by owady powróciły do swoich spraw. Rozglądając się nieśpiesznie dookoła - i tu i tam coś się porusza, wędruje, przyfruwa, spija nektar, czatuje czy wychodzi z ukrycia. To bardzo miłe uczucie - stać się dla owadów niewidocznym (być ignorowanym?) i móc, choćby przez chwilę, obserwować je z bliska.


Modraszek ikar (Polyommatus icarus) - motyl dzienny z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae)
Złotook - powszechnie przyjęta nazwa owada z rodziny złotookowatych (Chrysopidae). W najszerszym sensie oznacza dowolnego przedstawiciela rodziny (fot 16 czerwca)
Pióronóg zwykły (Platycnemis pennipes) - jedyny gatunek ważki równoskrzydłej z rodziny pióronogowatych występujący w Polsce (fot. 19 czerwca)
Pióronóg zwykły (Platycnemis pennipes), samica na przytulii pospolitej (Galium mollugo L.) - fot. 19 czerwca
Borczyniec owocowy (Carpocoris fuscispinus) – gatunek owada z rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae) wspiął się na owocostan świerzbnicy polnej - fot 22 lipca
Tarczyk (Cassida) - chrząszcz z rodziny stonkowatych, rodzaj tarczyk. W Polsce występuje ok. 30 gatunków tarczyków. Ten przycupnął na kwiatach wrotyczu pospolitego  (fot 11 lipca)
Na liściu wrotyczu ledwie widać małego zielonego  chrząszcza. Być może jest to tarczyk zielony (Cassida viridis) - imagines występują w okresie od od kwietnia do maja (fot. 2 czerwca)
Na kwiatach rozchodnika ostrego uwijał się trzmiel (fot. 19 czerwca)
Na rozwijającym się żmijowcu zwyczajnym zamieszkał piękny, niebieski chrząszcz, należący do rodziny kózkowatych. Dotąd nie ustaliłam jego nazwy gatunkowej... (fot. 2 czerwca)
Kiedy kwiaty żmijowca się rozwiną, niebieska "kózka" będzie zupełnie niewidoczna
Większość gatunków złotooków występuje w naturalnych środowiskach, a tylko niektóre zasiedlają uprawy rolnicze i ogrodnicze. Są bardzo pożyteczne, gdyż zjadają ogromne ilości larw i jaj szkodników (fot. 2 czerwca)
W Polsce stwierdzono 27 gatunków owadów z rodziny złotookowatych (Chrysopidae). Złotook zwyczajny (Chrysoperla carnea) jest owadem pospolicie występującym na terenie całej Polski - od wiosny do jesieni.
Kwiaty pięciornika srebrnego (Potentilla argentea) są malutkie, mają ok. 1 cm średnicy, ale dla tego małego czarnego robaczka, jeden z nich może być "całym światem" (fot. 4 czerwca)
Omomiłkowate (Cantharidae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy, podrząd chrząszcze wielożerne. W Polsce występuje ok. 100 gatunków. Zdaje się, że nie jest to żaden z trzech opisanych przeze mnie gatunków (fot 30 maja)
Modraszek ikar (Polyommatus icarus) na groszku bulwiastym (Lathyrus tuberosus L.)

I jeszcze mały mistrz kamuflażu ;-D

Bzyg prążkowany (Episyrphus balteatus) - owad z rzędu muchówek, rodzina bzygowate (Syrphidae)


w.99.75.


owady na łące zdjęcia, zdjęcia makro owady, owady łąkowe zdjęcia, owady łąka chwile zachwycone, owady na kwiatach, owady wśród kwiatów zdjęcia, motyl na kwiatach, bzyg zdjęcia, czarno pomarańczowy owad zdjęcia, zielony pluskwiak zdjęcia,


7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Ja podejrzewam, ze ona sie czolga po tych łąkach ;)

   Usuń
  2. Trochę mi się oko (spostrzegawczość) wyrobiło przez te lata pstrykania :-)

   Usuń
 2. Brawo - mnóstwo obserwacji!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten ładny stwór omomiłkowaty patrzy na mnie czarnym okiem. Wygięcie jego szyi i głowy można by nazwać wdzięcznym.
  Zadziwia różnorodność gatunków fauny i flory, ale też szczegółowość Twoich obserwacji, Aniko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten omomiłek ma ok. 1 cm długości. Dzięki fotografowaniu mogłam zobaczyć wiele owadów z bliska. I dotąd zadziwiają mnie swym kunsztownym "wykonaniem" :-)

   Usuń