8 czerwca 2016

Maj, zielony maj

W maju zrobiło się naprawdę zielono, zakwitło też mnóstwo kwiatów. Młode liście drzew, roślin zielnych i źdźbła traw są wówczas tak świeże i pełne energii - aż chce się patrzeć jak wszystko rośnie! Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że ten miesiąc jest najpiękniejszy, najbarwniejszy, najbardziej zjawiskowy w całym roku.
Chociaż nie starczyło mi czasu, by odwiedzić wszystkie moje miejsca i zobaczyć je w wiosennej odsłonie, uszczknęłam to i owo z tamtego okresu.

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych. Kwitnie najczęściej od połowy kwietnia do końca maja. 
Czosnaczek pospolity (Alliaria petiolata (M. Bieb.) Cavara et Grande) z rodziny kapustowatych. Kwitnie od kwietnia do lipca.
Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) – gatunek byliny z rodziny makowatych (Papaveraceae). Kwitnie od maja do października.
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) – gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych. Kwitnie od (kwietnia) maja do sierpnia.
Rzepak (Brassica napus L. var. napus) - odmiana kapusty rzepak należącej do rodziny kapustowatych.
Pelargonie bluszczolistne – grupa odmian pelargonii pochodzących od Pelargonium peltatum i będących jej kultywarami i mieszańcami tego gatunku z innymi nieokreślonymi gatunkami pelargonii.
Pelargonie bluszczolistne mają kwiaty zebrane w 5-10 kwiatowe baldachy wyrastające na długich szypułkach z kątów liści. Są w różnych kolorach - od białego poprzez łososiowy, różowy i czerwony do fioletowego. Mogą być u różnych odmian pojedyncze lub pełne, istnieją też odmiany o dwubarwnych kwiatach. Przeważnie mają symetrię dwuboczną; 2 górne płatki korony są szersze i dłuższe, a także inaczej zabarwione, pręcików jest 10, część z nich lub wszystkie są zmarniałe.
Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Jest dość powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna. Szczególnie nadaje się do ogródków skalnych, na murki, skarpy, obwódki i jako roślina okrywowa.
Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.) – kwitnie od połowy maja do lipca. Kwiaty promieniste, białe, pięciokrotne. Działki kielicha wolne. Płatki korony ok. dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, wcięte niemal do połowy długości. Wewnątrz korony 1 słupek z 5 szyjkami (rzadko czterema) i zwykle 10 pręcików. 
Powojniki (Clematis) to najpopularniejsza grupa pnączy uprawianych w Polsce. Poszczególne gatunki i odmiany powojników różnią się wyglądem, terminem kwitnienia, siłą wzrostu i odpornością na mróz.
Róża pomarszczona, róża fałdzistolistna, róża japońska (Rosa rugosa Thunb.) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Jest wykorzystywana jako roślina ozdobna, jadalna, lecznicza i do nasadzeń biotechnicznych. Liczne odmiany ozdobne pochodzące od tego gatunku tworzą grupę róż ozdobnych określanych mianem mieszańców Rugosa. Kwitnienie następuje w czerwcu i lipcu, przy czym intensywne trwa przez 1-2 tygodnie, pojedyncze kwiaty rozwijają się do jesieni.
Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas (L.) Schott) - pospolity w całej Polsce gatunek paproci z rodziny nerecznicowatych.
Nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas (L.) Schott) - rozwijające się pędy przypominają pastorał (fot. 7 maja)


w85.46.
8 komentarzy:

 1. Świetny jest ten moment, kiedy po okresie szaro-brązowym wszystko wybucha na łąkach i pojawiają się dziesiątki gatunków kwiatów i kwitną jak oszalałe. Mnie się bardzo podoba przetacznik - mały, ale bardzo ładny przy bliższym przyjrzeniu się. A moje powojniki jeszcze nie kwitną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiosna to najpiękniejszy okres w roku. Wtedy wszystko jest zachwycające.

   Usuń
 2. Alez Ci tam piekny powojnik rosnie, prawie jak passiflora.
  A kwiatki przetacznika wyszly Ci jak namalowane na porcelanie, slicznosci!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne są niektóre męczennice (passiflory). Na wszelki wypadek sprawdziłam czy aby znów się nie pomyliłam, ale chyba nie :-) Dziękuję za miłe słowa.

   Usuń
 3. Śniedek baldaszkowaty kwitł mi pięknie w tym roku w ogrodzie.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja te śniedki znalazłam na skraju łąki przylegającej do Mojego Lasu. Wyobraź sobie, idziesz ścieżką, rozglądasz się na boki wypatrując nie wiadomo czego, a tu nagle, pośród traw dostrzegasz takie cudo. Uwielbiam takie chwile.

   Usuń
 4. Jest pięknie, w każdym miejscu rozkwita jakaś niespodzianka. Śniedki nazywamy śpioszkami bo wieczorem zamykają swoje kielichy. Mam ich w ogrodzie sporo, przyniesione chyba z wiatrem, są urocze.
  Przesyłam uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że śniedek zaliczany jest do chwastów?! Myślę jednak, że tak pięknej roślinki nikt nie zechce się pozbyć. Pozdrawiam.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...