29 czerwca 2016

Mikołajek płaskolistny

Niedawno odkryłam przyblokowe ogródki i to takie, do których mogę wejść. Oczywiście, szanuję czyjąś własność i nie naruszam jej - wąski chodnik pomiędzy ogródkami zupełnie mi wystarcza. A ogródki? Urocze, z tymi ozdobnymi kwiatami, krzewami i grządkami warzyw. Pomiędzy tym wszystkim rosną i chwasty (np. przymiotno), stanowiąc malownicze tło dla kolorowych kwiatów ogrodowych.
Pierwszymi roślinami, które przykuły moją uwagę były mikołajki płaskolistne. Jeszcze dość wiotkie, ale wysokie i nieco pokładające się rośliny (pewnie pod ciężarem licznych kwiatostanów) można by wziąć za urodziwe... chwasty. Na pewno rosłyby w moim ogrodzie. Właśnie zaczęły rozkwitać.

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny selerowatych. W Polsce dość rzadki, ale  uprawiany ze względu na ładne kwiatostany i niebiesko-sine ubarwienie całej rośliny dobrze komponujące się z innymi roślinami.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - występuje w niektórych rejonach na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, w niektórych miejscach jest tylko gatunkiem zawleczonym (18 czerwca)
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) doskonale nadaje się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, do ogrodów naturalistycznych oraz jako uzupełnienie łąk kwietnych. Stosowany również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych. 
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - porasta suche nieużytki, stepy, słoneczne stoki, miedze, ugory i stanowiska ruderalne. Wymaga stanowiska słonecznego oraz suchej, piaszczystej i jałowej gleby o odczynie obojętnym (fot. 18 czerwca)
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liczne, drobne główkowate, kwiatostany o średnicy około 10 mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą gęste baldachy w kolorze niebiesko-szafirowym.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liście, podobnie jak łodyga są niebieskosine i woskowane.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - ziele oraz korzeń zawierają olejki eteryczne, saponiny i garbniki (fot. 18 czerwca)
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września (fot. 28 czerwca)
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - pod kwiatostanami występują lancetowato-równowąskie pokrywy z 1-3 kolcami. Również niektóre pokrywki są kolczaste.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) jest cenną rośliną miododajną. Kwiaty zapylane są przez trzmiele, pszczoły i motyle.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta. W uprawie rozmnażany przez wysiew nasion, na przełomie marca i kwietnia do inspektów, na miejsce stałe wysadzane na przełomie czerwca i lipca (fot. 28 czerwca)
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liście na pędach kwiatostanowych są bezogonkowe o uszastych nasadach, kolczasto piłkowane, o odcieniu i woskowaniu, podobnym do tego na pędach.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - łodyga wzniesiona, górą rozgałęziająca się. Jest w górnej części sinoniebieska i woskowana. Przeważnie osiąga wysokość 30-60 cm (w uprawie do 100 cm) - fot. 28 czerwca
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liście górne 5-sieczne, kolczasto piłkowane, bezogonkowe o uszastych nasadach.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - część nadziemną tworzy rozeta żywozielonych, ogonkowych, jajowato-okrągłych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne, masywniejsze u podstawy, ulistnione pędy kwiatostanow. Dolne liście ogonkowe, niepodzielone, jajowatookrągłe z wyraźnie widoczną nerwacją  (fot. 28 czerwca)------------------------------------------Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny selerowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Europa Południowa i Środkowa, Kaukaz, Zachodnia Syberia, Kazachstan i Chiny.
W Polsce dość rzadki. Występuje w niektórych rejonach na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, w niektórych miejscach jest tylko gatunkiem zawleczonym.

Część nadziemną tworzy rozeta żywozielonych, ogonkowych, jajowato-okrągłych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne, masywniejsze u podstawy, ulistnione pędy kwiatostanowe, w kolorze błękitnym, pokryte delikatnym woskiem.

Łodyga - wzniesiona, górą rozgałęziająca się. Jest w górnej części sinoniebieska i woskowana. Wysokość przeważnie 30-60 cm (w uprawie do 100 cm).

Liście - wyraźnie zaznaczona heterofilia (różnolistność, różnopostaciowość liści). Dolne liście ogonkowe, niepodzielone, jajowatookrągłe z wyraźnie widoczną nerwacją. Liście górne 5-sieczne, kolczasto piłkowane, bezogonkowe o uszastych nasadach. Liście, podobnie jak łodyga są niebieskosine i woskowane. Pod kwiatostanami lancetowato-równowąskie pokrywy z 1-3 kolcami. Również niektóre pokrywki są kolczaste.

Kwiaty - liczne, drobne zebrane w główki kwiatostany na szczytach pędów, o średnicy około 10 mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą gęste baldachy w kolorze niebiesko-szafirowym. Kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września.
Kwiaty owadopylne, zapylane przez trzmiele, pszczoły i motyle.
Kwitnie od (czerwca)lipca do września.

Owoc - rozłupnia rozpadająca się na dwie niełupki, zawieszone na wiązkach przewodzących, powstałych z kolumienki w słupku. Nasienie bielmowe. Owoce rozsiewane są przez zwierzęta (zoochoria).

Roślina miododajna - mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg/ha dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg/ha. 

Siedliska - porasta suche nieużytki, stepy, słoneczne stoki, miedze, ugory i stanowiska ruderalne.

Bylina, hemikryptofit.
Ziele i korzeń zawierają olejki eteryczne, saponiny, garbniki.


Roślina ozdobna - mikołajek płaskolistny jest uprawiany ze względu na ładne kwiatostany i niebiesko-sine ubarwienie całej rośliny dobrze komponujące się z innymi roślinami. Często wykorzystywany na suche bukiety. Doskonale nadaje się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, do ogrodów naturalistycznych oraz jako uzupełnienie łąk kwietnych. Stosowana również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych.

Sposób uprawy - rozmnaża się go z nasion, które wysiewa się w marcu-kwietniu do inspektów. Na stałe miejsce wysadza się w czerwcu-lipcu. Wymaga słonecznego stanowiska i suchej, piaszczystej i jałowej gleby o odczynie obojętnym. Można go również rozmnażać przez podział starszych kęp roślin wiosną lub jesienią.
Na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta.
Roślina w pełni mrozoodporna.źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,


e02.55. (58)


mikołajek płaskolistny, Eryngium planum, mikołajek płaskolistny zdjęcia opis, Eryngium planum zdjęcia opis, mikołajek płaskolistny wygląd informacje, Eryngium planum wygląd informacje, mikołajek płaskolistny chwile zachwycone, Eryngium planum chwile zachwycone,

11 komentarzy:

 1. Bez dwóch zdań, moja ulubiona roślina. Kiedy zaczyna kwitnąć przyciąga całe masy ciekawych błonkówek, muchówek, chrząszczy... A w dodatku budowa kwiatów pozwala na bardzo łatwe fotografowanie stołujących się gości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja tego mikołajka zobaczyłam dopiero po raz pierwszy w życiu :-) Dopiero rozkwita, więc owadów było niewiele, a jeśli już to tak się śpieszyły, że wychodziły nieostro.

   Usuń
 2. Oj tak jak przedmówca powiedział, fajnie fotografuje się robaczki na niej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może wkrótce pokażesz jakieś zdjęcia owadów?

   Usuń
 3. implantowałem sobie do ogródka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie masz już sporą kolekcję gatunków, co?

   Usuń
  2. Część to jednoroczniaki, więc następnego lata już ich nie mam,jeśli np. nie zostaną zapylone i nie doczekam się nasion, ale wiele z roku na rok.

   Usuń
 4. Bardzo podobają mi się kwiaty mikołajka. Oryginalne, niepospolite, ciekawe. Chciałbym zobaczyć kuzyna Twojego mikołajka, tego, który rośnie na wydmach nadmorskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wrześniu ubiegłego roku widziałam przekwitłe mikołajki nadmorskie w ogrodzie botanicznym. Ciągle mi się nie składa, by go odwiedzić, a czas (i kwitnienia różnych gatunków) mija tak szybko.

   Usuń
 5. Uwielbiam mikołajki, a szczególnie te nadmorskie. Ile z nimi wspomnień... Udanych wakacji! Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikołajka nadmorskiego niedługo też przedstawię. Pozdrawiam

   Usuń