Pierwszymi roślinami, które przykuły moją uwagę były mikołajki płaskolistne. Jeszcze dość wiotkie, ale wysokie i nieco pokładające się rośliny (pewnie pod ciężarem licznych kwiatostanów) można by wziąć za urodziwe... chwasty. Na pewno rosłyby w moim ogrodzie. Właśnie zaczęły rozkwitać.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - występuje w niektórych rejonach na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, w niektórych miejscach jest tylko gatunkiem zawleczonym |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liście, podobnie jak łodyga są niebieskosine i woskowane. |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - ziele oraz korzeń zawierają olejki eteryczne, saponiny i garbniki (fot. 18 czerwca) |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września (fot. 28 czerwca) |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - pod kwiatostanami występują lancetowato-równowąskie pokrywy z 1-3 kolcami. Również niektóre pokrywki są kolczaste. |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) jest cenną rośliną miododajną. Kwiaty zapylane są przez trzmiele, pszczoły i motyle. |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liście na pędach kwiatostanowych są bezogonkowe o uszastych nasadach, kolczasto piłkowane, o odcieniu i woskowaniu, podobnym do tego na pędach. |
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) - liście górne 5-sieczne, kolczasto piłkowane, bezogonkowe o uszastych nasadach. |
------------------------------------------
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny selerowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Europa Południowa i Środkowa, Kaukaz, Zachodnia Syberia, Kazachstan i Chiny.
W Polsce dość rzadki. Występuje w niektórych rejonach na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, w niektórych miejscach jest tylko gatunkiem zawleczonym.
Część nadziemną tworzy rozeta żywozielonych, ogonkowych, jajowato-okrągłych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne, masywniejsze u podstawy, ulistnione pędy kwiatostanowe, w kolorze błękitnym, pokryte delikatnym woskiem.
Łodyga - wzniesiona, górą rozgałęziająca się. Jest w górnej części sinoniebieska i woskowana. Wysokość przeważnie 30-60 cm (w uprawie do 100 cm).
Liście - wyraźnie zaznaczona heterofilia (różnolistność, różnopostaciowość liści). Dolne liście ogonkowe, niepodzielone, jajowatookrągłe z wyraźnie widoczną nerwacją. Liście górne 5-sieczne, kolczasto piłkowane, bezogonkowe o uszastych nasadach. Liście, podobnie jak łodyga są niebieskosine i woskowane. Pod kwiatostanami lancetowato-równowąskie pokrywy z 1-3 kolcami. Również niektóre pokrywki są kolczaste.
Kwiaty - liczne, drobne zebrane w główki kwiatostany na szczytach pędów, o średnicy około 10 mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą gęste baldachy w kolorze niebiesko-szafirowym. Kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września.
Kwiaty owadopylne, zapylane przez trzmiele, pszczoły i motyle.
Kwitnie od (czerwca)lipca do września.
Owoc - rozłupnia rozpadająca się na dwie niełupki, zawieszone na wiązkach przewodzących, powstałych z kolumienki w słupku. Nasienie bielmowe. Owoce rozsiewane są przez zwierzęta (zoochoria).
Roślina miododajna - mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg/ha dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg/ha.
Siedliska - porasta suche nieużytki, stepy, słoneczne stoki, miedze, ugory i stanowiska ruderalne.
Bylina, hemikryptofit.
Ziele i korzeń zawierają olejki eteryczne, saponiny, garbniki.
Roślina ozdobna - mikołajek płaskolistny jest uprawiany ze względu na ładne kwiatostany i niebiesko-sine ubarwienie całej rośliny dobrze komponujące się z innymi roślinami. Często wykorzystywany na suche bukiety. Doskonale nadaje się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, do ogrodów naturalistycznych oraz jako uzupełnienie łąk kwietnych. Stosowana również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych.
Sposób uprawy - rozmnaża się go z nasion, które wysiewa się w marcu-kwietniu do inspektów. Na stałe miejsce wysadza się w czerwcu-lipcu. Wymaga słonecznego stanowiska i suchej, piaszczystej i jałowej gleby o odczynie obojętnym. Można go również rozmnażać przez podział starszych kęp roślin wiosną lub jesienią.
Na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta.
Roślina w pełni mrozoodporna.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,
e02.55. (58)
Bez dwóch zdań, moja ulubiona roślina. Kiedy zaczyna kwitnąć przyciąga całe masy ciekawych błonkówek, muchówek, chrząszczy... A w dodatku budowa kwiatów pozwala na bardzo łatwe fotografowanie stołujących się gości.
OdpowiedzUsuńA ja tego mikołajka zobaczyłam dopiero po raz pierwszy w życiu :-) Dopiero rozkwita, więc owadów było niewiele, a jeśli już to tak się śpieszyły, że wychodziły nieostro.
UsuńOj tak jak przedmówca powiedział, fajnie fotografuje się robaczki na niej.
OdpowiedzUsuńMoże wkrótce pokażesz jakieś zdjęcia owadów?
Usuńimplantowałem sobie do ogródka
OdpowiedzUsuńPewnie masz już sporą kolekcję gatunków, co?
UsuńCzęść to jednoroczniaki, więc następnego lata już ich nie mam,jeśli np. nie zostaną zapylone i nie doczekam się nasion, ale wiele z roku na rok.
UsuńBardzo podobają mi się kwiaty mikołajka. Oryginalne, niepospolite, ciekawe. Chciałbym zobaczyć kuzyna Twojego mikołajka, tego, który rośnie na wydmach nadmorskich.
OdpowiedzUsuńWe wrześniu ubiegłego roku widziałam przekwitłe mikołajki nadmorskie w ogrodzie botanicznym. Ciągle mi się nie składa, by go odwiedzić, a czas (i kwitnienia różnych gatunków) mija tak szybko.
UsuńUwielbiam mikołajki, a szczególnie te nadmorskie. Ile z nimi wspomnień... Udanych wakacji! Pozdrawiam serdecznie! :)
OdpowiedzUsuńMikołajka nadmorskiego niedługo też przedstawię. Pozdrawiam
Usuń