10 czerwca 2016

Majowe krzewy

Krzewy należą do roślin drzewiastych, do których należą przede wszystkim drzewa, ale i półkrzewy, krzewinki oraz pnącza. Zdarza się, że szybkie odróżnienie krzewu od drzewa bywa utrudnione. Krzew, wg Wikipedii, to niebędąca pnączem wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej - pnia, a także korony.
Od dłuższego już czasu interesuję się drzewami, ale i krzewy, zwłaszcza w wiosennym wydaniu,  przykuwają moją uwagę - a to kwiatami, a to liśćmi czy ogólnym pokrojem. Uzbierało mi się ich nieco - oto jak wyglądały w maju.

Tawuła japońska, tawuła Bumalda, tawuła drobna (Spiraea japonica L.) kwitnie od lipca do września, ale w maju jej liście przybierają przepiękne barwy - od jasnozielonożółtej do ciemno pomarańczowoczerwonej (19 maja)
Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – gatunek z rodziny różowatych z rodzaju wiśnia. Kwiaty białe zebrane w baldachach po 3-12 sztuk (1 maja)
Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – do najważniejszych cech rozpoznawczych tego gatunku należą czerwone główki pręcików oraz silny zapach gorzkich migdałów wydzielany przez świeżo zdartą korę na młodych gałązkach (1 maja)
Lilak pospolity (Syringa vulgaris L.) - krzew z rodziny oliwkowatych. Kwiaty rozkwitają pod koniec kwietnia i kwitną przez mniej więcej miesiąc, najintensywniej około połowy maja (5 maja)
Złotlin japoński, złotlin chiński (Kerria japonica) - gatunek krzewu z rodziny różowatych. Kwitnie w maju do początku czerwca, a latem powtarza je, ale mniej obficie (11 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) - gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Kwitnie w kwietniu i maju   (3 maja)
Krzewuszka cudowna (Weigela florida DC.) – gatunek krzewu z rodziny przewiertniowatych. Kwitnie w maju i czerwcu (lipcu), nierzadko zdarza się, że powtarza kwitnienie wczesną jesienią. Dzwonkowate kwiaty są najczęściej jasno- lub ciemnoróżowe, ale mogą być też czerwone, liliowe lub białe (18 maja)
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - krzew z rodziny przewiertniowatych. Kwitnie od maja do czerwca (27 maja)

Tawuły wczesne i szare (niestety, ciągle miewam wątpliwości przy próbach ich rozróżniania na podstawie zdjęć z Internetu), które powitały wiosnę kaskadami niezliczonych, śnieżnobiałych kwiatków, w drugiej połowie maja zakończyły kwitnienie tworząc jasnobrązowe owocostany.

Przekwitła tawuła  21 maja
Przekwitła tawuła   21 maja

Dziwiłam się widząc na skwerach krzewy "dzikich" róż o ciemnoróżowych płatkach i dużych kwiatach, które jesienią wytwarzały duże, kuliste owoce, zupełnie inne niż róża dzika. Okazało się, że jest to gatunek o nazwie róża pomarszczona.

Róża pomarszczona, róża fałdzistolistna, róża japońska (Rosa rugosa Thunb.) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Liście złożone z 5-9 skórzastych listków o podobnych rozmiarach, szerokoeliptycznych, na szczycie zaostrzonych, u nasady szeroko zbiegających lub zaokrąglonych. Z wierzchu są ciemnozielone, pomarszczone, nagie i lśniące, pod spodem są szaro-zielone, owłosione i ogruczolone. Brzeg liścia piłkowany, nieco podwinięty (21 maja)
Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) -  krzew z rodziny bobowatych kwitnie pod koniec maja i w czerwcu  (8 maja)
Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) - żółte kwiaty osadzone są po jednym do trzech w kątach drobnych, lancetowatych podsadek, na ubiegłorocznych gałązkach wzdłuż prawie całych pędów (8 maja)

Dwa tygodnie później krzewy żarnowców w Moim Lesie zażółciły się niezliczonymi kwiatami. Czegoś takiego jeszcze nie widziałam!

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) - 22 maja
Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.), nazywany także tamaryszkiem drobnokwiatowym – gatunek roślin z rodziny tamaryszkowatych. Kwitnie bardzo obficie na pędach zeszłorocznych, na przełomie kwietnia i maja (18 maja)

Na koniec jeszcze raz antypka w całej, wiosennej okazałości. Po prostu obłok utkany z kwiatów!

Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – krzew lub drzewo z szeroką koroną, wysokości 3-10 m  (1 maja)


Krzew
Roślina drzewiasta


w.87.35.


wiosenne krzewy zdjęcia, kwitnące krzewy zdjęcia obrazy, kwitnące krzewy chwile zachwycone, krzewy ozdobne kwitnące zdjęcia, wygląd krzewów wiosną zdjęcia

4 komentarze:

 1. Wiosna oszałamia kwitnieniem, Ty swoją wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa, ale daleko mi jeszcze do wiedzy i umiejętności... jakie chciałabym mieć :-)

   Usuń
 2. Więc zauważyć wypada, że mamy tutaj podobieństwo między wiedzą a pieniędzmi: tego i tego ciągle mało :-)
  Cała reszta cech różni się diametralnie - i bardzo dobrze!

  OdpowiedzUsuń
 3. Na żarnowca "choruję" ale nie chce u mnie rosnąc... może mu za dobre warunki stwarzam?

  OdpowiedzUsuń