23 lipca 2019

Róża Bonica 82

Zeszłego lata chętnie zaglądałam do różanki, części poznańskiego Ogrodu botanicznego, gdzie fotografowałam i podziwiałam róże w wielu kolorach i odcieniach. Tego roku zajrzałam tam raptem dwukrotnie, zupełnie nie odczuwając tamtego zapału, ani upodobania. Możliwe, że obecne lato z tymi suszami i upałami, przeplatanymi z rzadka ulewami, nie służy różom, które wyglądają na wymęczone. A może to coś innego? Nieważne. Postanowilam bowiem uwiecznić choćby jedną odmianę. Wybrałam różę Bonica 82.

Róża 'BONICA 82' (Rosa 'Bonica 82') - odmiana róży rabatowej wyhodowana w 1981 r. we Francji.
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Pierwsze trzy kadry zrobiłam w połowie czerwca gdy róże rozkwitały. Reszta powstała w połowie lipca - wówczas znalezienie efektownych i nieuszkodzonych kwiatów zabrało mi niemałą chwilę.

Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
Rosa 'Bonica 82'    
A to zdjęcie z 6 lipca 2017 r. - mnóstwo róż kwitnących i przekwitających.

Rosa 'Bonica 82'    
Kadr, który powstał później

Rosa 'Bonica 82'  1 sierpnia w deszczowe popołudnie

Rosa 'Bonica 82'      20 sierpnia

Poniżej dowód na długotrwałość kwitnienia tej odmiany (10 października 2018):

Rosa 'Bonica 82'    --------------------------------------Róża 'BONICA 82' (Rosa 'Bonica 82') - odmiana uprawna róży rabatowej posiadająca również cechy róży okrywowej, wyhodowana w 1981 r. w szkółce Meilland (Francja).
 
Inne nazwy - Meidomonac, Demon, Bonica oraz Tomiczka (na terenie Rosji i Ukrainy)

Rośliny rodzicielskie - mieszaniec Rosa Sempervirens x Rosa 'Mille Marthe Carron' (hodowca Marthe Caron) i Picasso (hodowca McGredy 1971).

Pokrój - wzniesiony, przewieszający się.
Wysokość - 1,5 m (i więcej). Nisko cięty krzew wytworzy zwarty pokrój i pozostanie niższy (60-80 cm wysokości)
Szerokość - 1-1,4 m.
Pędy - sztywne i grube, pokryte ostrymi kolcami. Pędy wyraźnie rozchylają się na boki.

Liście - drobne, ciemnozielone, lekko błyszczące.

Kwiaty - jasnoróżowe, pełne (mają 20-25(30) płatków), o średnicy ok. 5-7 cm, wyglądem przypominają filiżankę. Płatki środkowe są wyraźnie ciemniejsze od jasnoróżowych do niemal białych płatków zewnętrznych. Kwiatostany szczytowe liczą 10-30 kwiatów. Zapach lekki, przyjemny. Przekwitłe kwiaty opadają same.
Kwitnie - nieprzerwanie od czerwca do mrozów.

Pąki - jaskraworóżowe.

Owoce - czerwone owoce szupinkowe, zdobiące krzew przez całą zimę.

Róża 'Bonica 82' określana jest jako pełna wigoru, odporna na mróz, jedna z najdłużej kwitnących róż rabatowych.

Odmiana BONICA 82 jest bardzo łatwa w uprawie. 
Preferuje gleby żyźniejsze, gliniaste, o ustabilizowanej wilgotności oraz odczynie obojętnym Stanowisko powinno być słoneczne.
Róża ta bardzo dobrze znosi gorsze warunki uprawy, półcień oraz gorące stanowiska o wystawie południowej.

Odporność na choroby - odmiana nieco podatna na atak mączniaka prawdziwego lub czarnej plamistości pod koniec sezonu, jednak szybko zdrowiejąca.


link,
o13.04. (183) [43]

róża BONICA 82, Rosa Bonica 82, róża bonica82 zdjęcia opis, rosa Bonica 82 informacje, bonica 82 chwile zachwycone, rosa Bonica82 chwile zachwycone, 

6 komentarzy:

 1. Piękne ujęcia, ta róża jest piękna i długo kwitnie, w sam raz dla początkujących, miałam okazję ją sprzedawać jakiś czas temu i także fotografować, może ją również nabędę do swego ogrodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Nie wiem co to się stało w tym roku, że róże tak szybko opadają z sił. Ledwie rozwiną kwiaty, a te zaraz obumierają. Nie ma porównania od ubiegłego sezonu. Wczoraj widziałam Bonicę - ani jeden kwiat nie wyglądał dobrze. Podobnie u innych odmian.

   Usuń
 2. Masz rację tegoroczna aura nie sprzyja różom. Przekwitają bardzo szybko, a co gorsza kwitną mniej intensywnie. Nie pomaga podlewanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie żebym była jakąś wielką fanką kwiatów, ale te naprawdę mi się podobają. Patrzyłam na kolejne zdjęcia i myślałam sobie: jakie piękne. Albo po prostu ktoś wie jak zrobić dobre zdjęcie kwiatom ;)

  OdpowiedzUsuń