11 sierpnia 2019

Róża pomarszczona

Różę pomarszczoną spotykałam niejednokrotnie w różnych miejscach - rosnącą dziko, jak i w nasadzeniach zieleni miejskiej. Wówczas nawet nie wiedziałam, że tak się nazywa, zawsze jednak podobały mi się błyszczące liście i urodziwe pąki kwiatowe - więc fotografowałam je. Jakiś czas potem, całkiem przypadkowo, zauważyłam krzewy tej róży w ogrodzie botanicznym (opatrzone tabliczką z nazwą gatunkową). Posadzono je wewnątrz betonowej, wkopanej w ziemię obręczy, zapewne po to, by uniknąć niekontrolowanego rozprzestrzeniania się tych roślin poprzez kłącza.
Roślina ta potrafi być inwazyjna, a przy tym nie można odmówić jej urody. Posiada też inne właściwości. Czy wiecie, że czasem zaledwie jeden owoc tej róży wystarczy do pokrycia dziennego zapotrzebowania na witaminę C?

Róża pomarszczona, róża fałdzistolistna, róża japońska (Rosa rugosa Thunb.) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych.
róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  

róża pomarszczona Rosa rugosa  ----------------------------------
Róża pomarszczona, róża fałdzistolistna, róża japońska (Rosa rugosa Thunb.) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych.

Jest rozpowszechniony w strefie ciepłego i chłodnego klimatu umiarkowanego na półkuli północnej.

Pochodzi ze wschodniej Azji. Gatunek sprowadzony został do Europy i Ameryki Północnej przez ogrodników i rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym jako uciekinier z upraw (agriofit). Obecnie występuje prawie w całej Europie, także na terenie Polski.
Na obszarach, gdzie dokonuje inwazji, zwłaszcza na wybrzeżach, stanowi problem dla różnorodności biologicznej i ogranicza dostępność terenu.

Róża pomarszczona jest łatwa w uprawie i jest wykorzystywana jako roślina ozdobna, jadalna, lecznicza i do nasadzeń biotechnicznych.
Liczne odmiany ozdobne pochodzące od tego gatunku tworzą grupę róż ozdobnych określanych mianem mieszańców Rugosa. Zaliczane są do róż parkowych i piennych, od końca XX wieku uzyskano także odmiany okrywowe. Cechują się silnym wzrostem, bujnym ulistnieniem, odpornością na choroby i cięcie. W sumie w Europie i Ameryce Północnej uprawia się ponad 50 odmian z grupy Rugosa. W Chinach opisano blisko 40 odmian uprawnych pochodzących od tego gatunku.


Pokrój - krzew z licznymi pędami o wysokości do 1,5 m (rzadko do 2 m) wyrastającymi z kłączy.

Pędy - wzniesione prosto lub łukowato wygięte, silnie rozgałęzione. Za młodu są omszone, starsze    gęsto okryte kolcami.
Kolce - proste i bardzo różnej wielkości, od masywnych po drobne szczecinki. Największe kolce są zwykle omszone u nasady.
Kora na pędach jest jasno żółtobrązowa.

Liście - nieparzysto-pierzaste. Złożone z 5-9 skórzastych listków o podobnych rozmiarach – szerokości 1,5 do 3 cm i długości od 2 do 5 cm, szerokoeliptycznych, na szczycie zaostrzonych, u nasady szeroko zbiegających lub zaokrąglonych. Z wierzchu są ciemnozielone, pomarszczone, nagie i lśniące, pod spodem są szaro-zielone, owłosione i ogruczolone. Brzeg liścia piłkowany, nieco podwinięty. Ogonek wraz z osią liścia jest gęsto owłosiony i pokryty nierównej długości kolcami. Przylistki są szeroko owalne, szerokości do 1,5 cm i długości do 2,5 cm.

Kwiaty - pojedyncze lub skupione po kilka razem, o średnicy od 6 do 10 cm, pięciopłatkowe. Są pachnące, ale pozbawione miodników. Działki kielicha (5), o długości 2-3 cm, całobrzegie, rozszerzające się na końcach, przylegająco owłosione, szczecinkowate i gruczołowate, trwałe, na owocu wzniesione. Płatki purpuroworóżowe, rzadko białe. Pręciki w liczbie 200 do 250, słupków ponad 100. Szyjki słupków są owłosione i zwieńczone okazałym znamieniem.

Owoce - drobne owoce właściwe otoczone są kulistym i spłaszczonym hypancjum (owocem rzekomym) o szerokości 2–2,5 cm i wysokości od 1,5 do 2 cm. Początkowo jest ono jasnozielone i pomarańczowe, dojrzałe jest czerwone. Hypancjum osadzone jest na szypułce długości ok. 1,5 do 2 cm, owłosionej i ogruczolonej. Szypułki podczas kwitnienia są wzniesione, podczas owocowania zwieszają się. Owoców właściwych wewnątrz hypancjum jest od 20 do 120 (średnio ok. 60). Są to niełupki owalne i kanciaste o długości 4-6 mm i nieco ponad 2 mm szerokości. Owocnia otaczająca nasiono jest zdrewniała i twarda.

Korzeń - kłącza drewniejące okryte są pomarańczowo-brązową korą i trójkątnymi łuskami. W kątach łusek znajdują się pąki, z których wyrastają pędy nadziemne. Odrośla wyrastają także z pąków powstających na korzeniach, które penetrują podłoże zwykle na głębokości od 0,5 do 1 m, czasem do 2 m.Więcej informacji w źródle
link,o22.78. (223) [46]

róża pomarszczona, róża fałdzistolistna, róża japońska, Rosa rugosa, róża pomarszczona zdjęcia kwiaty, róża fałdzistolistna wygląd informacje, róża japońska zdjęcia opis, Rosa rugosa opis zdjęcia, róża pomarszczona chwile zachwycone, rosa rugosa chwile zachwycone, 

6 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, ale już wiem. :))) Zdjęcia są idealne. Nie wiem, jak to zrobiłaś, ale ja widzę, że oddałaś głębie rośliny idealnie. Spójrz na głębię liści, toż są jak żywe. No jestem normalnie zachwycona, wydobyłaś głębię, a to nie potrafi wiele osób. PODZIWIAM!!!!!!! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie te liście tak mi się spodobały. Są dość charakterystyczne. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Piękna roślina, zarówno jej liście, jak i kwiaty. Z przyjemnością obejrzałem zdjęcia. Jak i Odnowiona, szczególną uwagę zwróciłem na liście: są mięsiste, prawdziwe, takie do dotknięcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, Krzysztofie :-) Ja również podziwiałam te liście - ich fakturę, kształt i układ.

   Usuń
 3. Piękna, a ten kolor... ach magiczny! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...