22 sierpnia 2019

Cynia Zinnia tenuifolia

Jaskrawoczerwone płatki niewielkich kwiatów wyrastających na smukłych łodygach są wąskie, więc nie od razu zorientowałam się, że mam do czynienia z cyniami. Może za bardzo tego nie widać, ale są to oryginalne i pełne uroku rośliny. Od dawna mi się podobały.

Zinnia tenuifolia – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Do rodzaju cynia (Zinnia L.) należy około 20 gatunków pochodzących z południowej części Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Południowej.
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  

Zinnia tenuifolia  
Zinnia tenuifolia  

Dodane trochę później

 cynia-Zinnia-tenuifolia

 cynia-Zinnia-tenuifolia

------------------------------------------
Zinnia tenuifolia – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych.

Ze względu na skąpość informacji na temat tego gatunku w Internecie zaznaczam, że być może moje zdjęcia przedstawiają odmianę o nazwie 'Red Spider'. Fotografowane rośliny "wyłuskane" z kwietnej rabaty w poznańskim Ogrodzie botanicznym, niestety, nie zostały opatrzone tabliczką z nazwą gatunkową.


Łodyga - wzniesiona, wyprostowana, osiaga wysokość 70-80 cm.

Liście - ułożone parami, sercowatojajowate, siedzące, 3-5 nerwowe.

Kwiaty - pojedyncze, w różnych odcieniach czerwonego, zebrane w koszyczki na szczytach pędów. Brzeżne kwiaty języczkowe wąskie. Średnica kwiatów 3 do 4 cm.
Kwitnie -  od czerwca aż do późnej jesieni (do pierwszych przymrozków).


link,o28.43   (193)  [46]

Zinnia tenuifolia, oryginalna cynia, mała cynia, cynia czerwone małe kwiaty, Zinnia tenuifolia zdjęcia opis, oryginalna cynia zdjęcia, mała cynia zdjęcia, Zinnia tenuifolia chwile zachwycone, oryginalna cynia chwile zachwycone, mała cynia chwile zachwycone, czerwone i różowe cynie,

6 komentarzy:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...