29 sierpnia 2019

Kuklik trójkwiatowy

Gatunki roślin z rodzaju kuklik pod względem wyglądu są, moim zdaniem, bardzo zróżnicowane. Możliwe, że profesjonalne oko botanika od razu dostrzeże cechy wspólne z kuklikiem pospolitym czy szkarłatnym, które opisałam kiedyś na blogu, ale mnie by to w ogóle nie przyszło do głowy. Jeśli jednak ktoś już zapamięta, że jest to właśnie kuklik, to z przydomkiem "trójkwiatowy" nie będzie miał żadnego problemu.

Kuklik trójkwiatowy (Geum triflorum Pursh) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych.
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   
kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum,   -----------------------------------------Kuklik trójkwiatowy (Geum triflorum Pursh) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. 

Rodzimym obszarem jego występowania jest Ameryka Północna od północnej Kanady po Kalifornię, a od wschodu po Nowy Jork.

Łodyga - wyrastający ze środka rozety liściowej czerwonawo-purpurowy pęd o wysokości od 15 do 41 cm.

Liście - nieparzysto-pierzastozłożone, z 7-17 liskami. Liście odziomkowe tworzą rozetę. Jesienią przebarwiają się na czerwono.

Kwiaty - pięciokrotne, zwisające, w liczbie 3 do 5.
Kwitnie - od połowy wiosny do wczesnego lata.

Owoc - niełupki wyposażone są w długi, puszysty włos barwy fioletowawej. Owocostany wzniesione, dekoracyjne (przypominają owocostan sasanki)

Korzeń - roślina rozprzestrzenia się przez krótkie podziemne kłącza. Nie jest inwazyjna.Kuklik trójkwiatowy - link 1, link 2, link 3, link 4,
Kuklik (rodzaj roślin) - link


Zobacz też wpisy:o31.67.  (164)  [44]

kuklik trójkwiatowy, Geum triflorum, kuklik trójkwiatowy zdjęcia opis, Geum triflorum informacje zdjęcia, kuklik trójkwiatowy chwile zachwycone, Geum triflorum chwile zachwycone, dym preriowy roślina, wąsy starca roślina, kuklik wąsy starca,   

9 komentarzy:

 1. Przepiękne ujęcia! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, znalazłam Twojó blog szukając informacji o pewnej roślinie z Grecji, gdybym wysłała zdjęcie może pomożesz mi ją zidentyfikować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii identyfikacji roślin pomocną będzie strona, z której i ja niejednokrotnie korzystałam https://www.atlas-roslin.pl/cgi-local/jaka-to-roslina.pl?t=LISTA.

   Usuń
  2. No właśnie, że już nie ma (jest tylko archiwum) i teraz z prośbą o identyfikację trzeba zwracać się na stronie, której adres podałam.

   Usuń
 3. Świetnie pokazany kwiat, który w sumie jest mało fotogeniczny. Brawa dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te różowe "pąkowate" kwiaty dobrze komponowały się z ładnymi rozetami zielonych liści i w sumie dlatego je sfotografowałam. Dekoracyjne są takze owocostany, ale mnie nie było dane zobaczyć ich w dobrym stanie.

   Usuń
  2. Mam w ogródku, niby chwast, ale... U mnie może rosnąć. Owocostany ma bardzo ciekawe,na nie pierwsze już dawno zwróciłem uwagę. Inna sprawa to zrobić im dobre zdjęcie i tu kolejny raz potwierdzam swoje brawa.

   Usuń
  3. O, bardzo dziękuję :-)
   Już wiem dlaczego nie widziałam owocostanów w Botaniku.
   Zwiedzający poobrywali. Ale liście nadal są ładne.

   Usuń