2 maja 2020

Wilczomlecz migdałolistny

Wiczomlecze migdałolisne zauważyłam w Botaniku już trzy lata temu (to rośliny na zdjęciach nr 2 i 3). Całe były zielone i wyglądały wtedy dość zwyczajnie, choć były jakieś... większe. W ubiegłym roku zauważyłam je w innym zakątku alpinarium i... w ogóle ich nie skojarzyłam. Sfotografowałam je jednak, bo wydały mi się urodziwe i oryginalne (zdjęcia nr 4 i 5). Wszystkie pozostałe kadry powstały w tym roku podczas mojej jedynej (jak dotąd) wizyty w ogrodzie botanicznym. Czymś innym, ale znów zachwycił i zdumiał mnie tajemniczy pokrój roślin. Całe szczęście, że natrafiłam na tabliczkę z nazwą gatunkową, bo pewnie po dziś dzień sądziłabym, że poniższe zdjęcia przedstawiają trzy różne gatunki wilczomleczy  :-) 

Wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych [28 marca]
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 
wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) 




--------------------------------------------




Wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych.

Występuje w Północnej Afryce, w Zachodniej Azji i na Kaukazie oraz w Europie.

W Polsce występuje na południu, częściej w Karpatach, zwłaszcza w lasach bukowych, rośnie w Górach Świętokrzyskich i w południowej części Lubelszczyzny. W Polsce północnej nie występuje.


Pokrój - rośnie w kępkach. Jest to krzaczasta, wiecznie zielona bylina, dorastająca do wysokości 80 cm

Łodyga - podnosząca się.

Liście - zimotrwałe, skórzaste. Są osadzone pod kwiatostanem, jajowato-lancetowate, ciemnozielone, długości 4-7 cm, na spodniej stronie owłosione. Górne podsadki są talerzykowato zrośnięte nasadami mniej więcej w połowie swojej długości.

Kwiaty - zebrane w silnie rozgałęziony kwiatostan. Kielich kwiatowy beczułkowaty, zielonożółty, miodniki jajowate lub półksiężycowate. Górne podsadki talerzykowate zrośnięte nasadami do miej więcej połowy. Miodniki półksiężycowate z dwoma rożkami.
Kwitnie - od kwietnia do czerwca.

Bylina, chamefit.

Preferuje gleby wapienne, mineralno-próchnicze, zasobne w humus, przeciętnie wilgotne o obojętnym pHStanowisko - cieniste

Mleczny sok wydzielany przez roślinę jest toksyczny i może powodować podrażnienia w kontakcie ze skórą.




źródło 1źródło 2,




a.58.85  (183) [35] /111/

wilczomlecz migdałolistny, Euphorbia amygdaloides, wilczomlecz migdałolistny zdjęcia opis, Euphorbia amygdaloides wygląd informacje, wilczomlecz migdałolistny chwile zachwycone, Euphorbia amygdaloides chwile zachwycone, 

8 komentarzy:

  1. Jest piękny, ale przemarza i łatwo ginie. Źle znosi suszę, słońce. W sunie dość wymagająca roślinka, a szkoda bo w zależności od pory roku mieni się wręcz kolorami. U mnie złocisty właśnie rozkwita ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteś prawdziwą znawczynią (i praktykiem) uprawy roślin. Nie miałam pojęcia, że tak trudno wyhodować tego wilczomlecza. Dziękuję i pozdrawiam

      Usuń
    2. Sam wilczomlecz nie jest taki wrażliwy na mróz ale musi pochodzić od roślin które rosną u nas w Polsce. Tu gdzie mieszkam na podkarpaciu są wilczomlecze w lesie i nigdy nie widziałem aby któryś z nich podmarzł. Mam jedną kempkę w ogrodzie i myślę że nasz krajowy wilczomlecz jest całkowicie odporny na przemarzanie. W intrenecie znalazłem że wilczomlecze w handlu pochodzą od lokalnych odmian Angielskich i przez to nie są w pełni przystosowane na krajową zimę. Ale w porównaniu do twoich zdjęć w mojej okolicy wilczomlecze nie mają młodych przyrostów czerwonych, tylko są całe zielone.

      Usuń
    3. Dziękuję za wypowiedź :-) Te okazy z czerwonymi przyrostami wyjątkowo mi się spodobały i widziałam je w 2-3 miejscach botanicznego alpinarium. Były tam również rośliny wyłącznie zielone (pokazują to także moje zdjęcia), z tym, że muszę wziąć pod uwagę wiek tych roślin - zdjęcia zielonych okazów powstały 2 i 3 lata temu. Ponadto, jak to bywa w ogrodzie botanicznym, sporo roślin hodowanych jest najpierw w specjalnych warunkach (np. w szklarniach), a potem są sadzone na stanowiskach. Dla zwiedzającego jest to trudne do ustalenia, dlatego fotografuję to, co wpadnie mi oko :-)

      Usuń
  2. Wilczomlecze pięknie uchwycone, powinnam tutaj zdecydowanie częściej zaglądać. Absolutnie piękne tło na pierwszym zdjęciu - czym teraz fotografujesz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, miło mi :-) Już trzeci rok fotografuję bezlusterkowcem Olympus - więcej szczegółow o aparacie i obiektywach zamieściłam w zakładce Mój aparat. Pozdrawiam!

      Usuń
  3. Ja tylko technicznie - okropnie podoba mi się bokeh, to Helios? :)

    OdpowiedzUsuń