30 maja 2020

Muszle Haliotis

Słuchotki, nazywane też uchowcami (Haliotidae) – rodzina ślimaków morskich.

Jak ten czas leci!! Oto dziewięćsetny już wpis na blogu! Może czas coś zmienić? Są ku temu powody.

Zdumiało mnie to, iż w pierwszej dziesiątce najpoczytniejszych wpisów znalazło się aż osiem, które powstały w pierwszych dwóch latach istnienia bloga oraz jeden z 2016 i jeden z początku roku 2017. Natomiast liczba odsłon postów opublikowanych w ostatnich dziesięciu miesiącach nie przekroczyła magicznej(??) liczby dwieście, zatem daleko im do liderów. Poza tym wiele wpisów nie znalazło się choćby raz na wykazie "Hity tygodnia". Przypadek? Nie sądzę. Taka nisza (wiem o tym od dawna, więc spoko!). Są też wpisy, które cieszą się niezmienną popularnością w określonej porze roku. Mniemam, że tak pozostanie, niezależnie od tego, czy nowe posty będą się pojawiać, czy nie.

      Jedną (z niewielu!) korzyści, jakie odniosłam w tym dziwnym okresie pandemii jest to, że moje zainteresowania fotograficzne uległy rozszerzeniu. Zaczęło się od poszukiwania nowych możliwości w związku z odcięciem od ogrodu botanicznego i uwięzieniem w czterech ścianach. Te okoliczności sprawiły, że zaczęłam fotografować w domu, gdzie wiatr i spłoszone obiekty przestały wchodzić w rachubę, ale i tak mnóstwo mam z tym roboty! Dotąd nie miałam pojęcia, że komponowanie kadrów "martwej natury" jest takie trudne, angażujące, a przy tym interesujące! Niektóre rezultaty swoich zmagań odnotowuję w Fotoćwiczebniku.

     Przypuszczam, że na blogu "Chwile zaChwycone" nie dostrzeżecie istotnych zmian, bowiem nadal będą pojawiały się nowe wpisy (kolejka przygotowanych i oczekujących na publikację jest niemała!). Ja nadal będę odwiedzać ogród botaniczny i postaram się jak najczęściej opowiadać Wam (głównie zdjęciami) o tym, co mnie zainteresowało czy zaChwycilo. Dodam jeszcze, że na blogu wciąż przybywa postów, które zostały lub będą uzupełnione o później wykonane zdjęcia, których to brakowało mi w momencie publikacji. W ten sposób prezentacje gatunków stają się pełniejsze. Planuję również w przyszłości publikować wpisy "rozwojowe", czyli takie, które będą rozbudowywane (uzupełniane) w przyszłości.
     Coś jednak się zmieniło, wiem to! Pewnym przykładem realizacji mojego nowego podejścia (a zarazem symbiozy z tym blogiem) niechaj będą dzisiejsze muszle. Fotografując je nie potrafiłam wydobyć z nich więcej powabu, ani wykrzesać z siebie więcej polotu, więc na moje obecne potrzeby (wymagania!) te zdjęcia nie są mi potrzebne. Za to jako zdjęcia dokumentujące uważam je za, jak najbardziej, akceptowalne. Skoro więc Wikipedia nie dysponuje zbyt wieloma ilustracjami muszli ślimaków z rodziny Haliotidae, to ja z chęcią dorzucam parę własnych fotek :-).


Więcej szczegółów o zmianach na blogu na stronie O blogu :-)

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   

słuchotki, uchowce (Haliotidae)   
---------------------------------------------------

Słuchotki (Haliotidae) – rodzina ślimaków morskich.
Słuchotki, nazywane też uchowcami, należą do jedynego rodzaju tej rodziny - Haliotis. Liczy on około 100 gatunków.

Muszle mają różne rozmiary - od małych do dużych, mogą być okrągłe lub owalne. 
Skrętka jest zredukowana i spłaszczona. Ostatni skręt jest duży, kształtu spodka lub małżowiny usznej. 
Powierzchnia zewnętrzna pokryta nierównymi osiowymi lub spiralnymi liniami, żeberkami albo fałdami. 
Wzdłuż lewego brzegu ostatniego skrętu ciągnie się rząd okrągłych lub owalnych otworów; niektóre, wcześniejsze z nich mogą ulec zasklepieniu. 
Wewnętrzna powierzchnia muszli wyłożona jest opalizującą masą perłową, często z umieszczoną centralnie szeroką blizną mięśniową (miejsce, do którego przytwierdza się noga ślimaka). 
Brzeg wrzeciona pogrubiony i spłaszczony. 
Brak wieczka

Indianie pacyficznych wybrzeży Ameryki Północnej cenili muszle uchowców ze względu na piękny kolor masy perłowej i stosowali je zarówno jako surowiec do wyrobu biżuterii, jak i do inkrustacji.

Wszystkie gatunki tej rodziny są roślinożerne. Żywią się głównie algami
Dorosłe osobniki praktycznie nie opuszczają raz wybranego miejsca. Żerują na tym samym obszarze przez całe życie. Bytują przytwierdzone do skalistego podłoża silną nogą, która jest cenionym przysmakiem kulinarnym (w kuchniach świata uchowce znane są jako tzw. abalony - wykwintna i droga potrawa). Po obu stronach potężnej nogi występuje fałd płaszczowy (epipodium), od którego odchodzi duża liczba brodawek czuciowych lub filamentów, dzięki którym ślimaki sprawiają wrażenie owłosionych.

Zamieszkują głównie płytkie wody, ale niektóre osobniki można spotkać na głębokości nawet 400 m. 
rozdzielnopłciowe, z gonadami żeńskimi barwy zielonej i męskimi - żółtawej. 
Rozwój można prześledzić na podstawie kalifornijskiego gatunku Haliotis rufescens. Zapłodnione jaja powstają na wiosnę po wcześniejszym wyrzuceniu do wody niezapłodnionych komórek jajowych i spermy (zapłodnienie zewnętrzne). Dziesiątego dnia wolno pływająca larwa - weliger osiada na dno i po około 2 miesiącach rozwija się z niej miniaturka dorosłego osobnika. W wieku 1 roku ślimak osiąga wielkość około 2 cm, a po 4 latach uzyskuje dojrzałość płciową, mierząc około 12 cm. Wielkość konsumpcyjną osiągają po 15-20 latach.


źródło,a.93.52. (154)

słuchotki, Haliotidae, uchowce, muszla perłowa, słuchotki muszle zdjęcia informacje, Haliotidae muszle zdjęcia opis, uchowce coto jest zdjęcia, muszla perłowa zdjecia informacje, słuchotki chwile zachwycone, Haliotidae chwile zachwycone, uchowce chwile zachwycone, muszla perłowa chwile zachwycone, 

4 komentarze:

 1. Wspaniale ujęłaś te wyjątkowe muszle... Pozdrawiam i życzę dobrej nocy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za wszystkie Twoje komentarze, choć ten szczególnie mnie otrzeźwił. Pozdrawiam Cię, Maksiu, i życzę sukcesów na studiach medycznych.

   Usuń
 2. Bardzo lubię muszle :)
  Czas pandemii potrafi przynieść różne zmiany i nowości bardzo jestem ciekawa twoich kolejnych zdjęć :) Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, nie będę zmieniać już "profilu" tego fotoblogu, niech zostanie tak jak jest - kwiatki, drzewa i robaczki ;-) Te nowe zdjęcia to takie moje ćwiczenia i wprawki, tematycznie zupełnie nie związane z tym blogiem. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń