14 lipca 2020

Chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)

Trudno jednej, niewielkiej kępie roślin zrobić więcej różnorodnych zdjęć, zwłaszcza z pewnej odległości i bez pola manewru. Chaber Kotschyego fotografowałam w alpinarium w Botaniku w pierwszej połowie czerwca. Kilka dni później zastałam już kwiaty przekwitłe. Możliwe, że zrobię mu jeszcze jakieś zdjęcia w przyszłości. Choć barwa kwiatów się zgadza, wolałabym mieć większą kontrolę nad jej intensywnością podczas obróbki. Liczę, że stanie się to najpóźniej... następnym razem ;-)

Chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych   [12 czerwca]

chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  

chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  

chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  

chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  7 czerwca

Dodane w czerwcu 2022 r.
 
chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  8 czerwca

chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  
  
chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana)  liście

----------------------------------------

Chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana Heuff. ex W. D. J. Koch) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Występuje w Europie we wschodnich Karpatach i na Bałkanach. Zachodnia granica jego zasięgu w Karpatach przebiega przez Bieszczady Zachodnie.
W Polsce występuje wyłącznie w Bieszczadach Zachodnich.

Łodyga - o wysokości 25-60 cm, zazwyczaj nierozgałęziona.

Liście - liście pędów płonnych podługowato eliptyczne, niepodzielone. Liście łodygowe pierzastosieczne, o szczytowym odcinku zazwyczaj większym i mającym grubo ząbkowane brzegi.

Kwiaty - czerwonopurpurowe, zebrane w szczytowy koszyczek. Okrywa ma średnicę 2,5-3 cm, a jej listki są gładkie, bez podłużnych żeberek i całkowicie zakryte przez czarniawe, okrągławotrójkątne przyczepki o długości 5-8 mm z frędzlami o długości 5-7 mm. Frędzle te mają srebrzyste wierzchołki. Przyczepki swoją nasadą zbiegają po bokach łusek. Kwiaty w środku koszyczka są obupłciowe, kwiaty brzeżne nijakie i niewiele tylko dłuższe od środkowych.
Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Owoc - niełupka o długości 4-5 mm z puchem kielichowym tej samej długości. W miejscu przyczepienia do kielicha niełupki są brodate - posiadają pęczki wydłużonych włosków.

Rośnie na połoninach.źródło,4 komentarze:

 1. Jakoś szczególnie pięknie to u Ciebie wygląda. Aż miło popatrzyć :) Nawet chyba je gdzieś widziałem niedawno, lecz nie zwróciłem na nie aż tak bacznej uwagi, a jak widzę są godne uwagi.
  Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, miło mi. Na spotykane kwiaty, wszelkie rośliny akurat kwitnące, jeśli tylko aparat ma się przy sobie, trzeba zwracać jak największą uwagę. Tak szybko przemija ich piękno, aż... do następnego roku :-)

   Usuń
 2. Oj a u mnie to rośnie na polach, a mieszkam w środkowej Polsce, to kwiat mojego dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, to ciekawe, bo wg opisu botanicznego występuje wyłącznie w Bieszczadach Zachodnich. Może jednak chodzi o inny gatunek chabru? W takim kolorze poznałam np. chaber nadreński i driakiewnik.

   Usuń