7 lipca 2020

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum)

Na upartego zerwa kłosowa trochę przypomina babkę lancetowatą (tę baletnicę z trawnika  ;-)   LINK), jest jednak od niej znacznie wyższa, "solidniejsza" i z pewnością nie aż tak pospolita. O ile babkę widuję na niemal każdym trawniku czy nieużytku, o tyle zerwy kłosowej nie miałam dotąd przyjemności poznać. Dopiero w Botaniku mogę ją sobie oglądać do woli, aczkolwiek nie trwa to zbyt długo.

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny dzwonkowatych  (27 maja)

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum) 

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum) 

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum) 

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum) 

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum) 

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum)   24 maja 2019

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum)  1 czerwca 2020

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum)  7 czerwca

Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum)  17 czerwcaZdjęcia powstawały pod koniec maja do połowy czerwca 2019 i 2020 roku.--------------------------------------
Zerwa kłosowa (Phyteuma spicatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny dzwonkowatych.
Dawniej w języku polskim gatunek nazywany był rapunkułem dzikim kłosowym.

Występuje w Europie z wyjątkiem części południowej i wschodniej oraz północnych krańców kontynentu. 
W Polsce jest dość rozpowszechniony na przeważającej części kraju.


Pokrój - roślina zielna z nadziemnymi pędami wyrastającymi corocznie z kątów łuskowatych liści na szczycie zgrubiałego korzenia. Z jednej szyi korzeniowej rozwinąć się może do kilku pędów nadziemnych o wysokości 20-90 (rzadko do 110) cm. Pędy są nagie, rzadko nieliczne włoski obecne są na krawędzi ogonków liściowych.

Łodyga - prosto wzniesiona, pusta, delikatnie żeberkowana, zwłaszcza w górze z wąskimi listewkami.

Liście - pojedyncze, zróżnicowane w zależności od miejsca wyrastania. Najniższe liście (od 2 do 6) tworzą trwałą (do czasu kwitnienia), przyziemną rozetę. Ich blaszka liściowa ma kształt jajowato-sercowaty (szerokość 2,5-4 cm, długość 5-8 cm). Na brzegu jest pojedynczo lub podwójnie karbowano-piłkowana.
Liście łodygowe (zazwyczaj od 4 do 10) wyrastają skrętoległe. W miarę zbliżania się do szczytu pędu nasada liści staje się zaokrąglona i zbiegająca, a ogonek krótszy. Blaszka liściowa im wyżej tym jest coraz węższa i mniejsza. Najwyższe liście są drobne, lancetowate i siedzące.

Kwiaty - zebrane w liczbie od 30 do ok. 100 w szczytowy, gęsty kłosowaty kwiatostan, o wysokości 5-10 cm. Na początku kwitnienia kwiatostan jest niemal kulisty, z czasem się wydłuża, staje się wąsko-jajowaty i w końcu walcowaty. U podstawy kwiatostanu wyrastają wąsko-lancetowate liście okrywy. Kwiaty siedzące wsparte są równowąskimi przysadkami. Kielich składa się z 5 działek, a korona z 5 płatków połączonych u nasady w nieco zgiętą rurkę kwiatową. U formy typowej płatki są białe, jasnożółte do kremowych, z zielonkawymi końcami. Po rozpostarciu wstęgowate płatki mają do 10-15 mm długości. Pręcików jest 5, wolnych, ale przytulonych do szyjki pojedynczego słupka.
Kwitnienie - trwa od maja do lipca          [koniec maja-początek czerwca]

Owoce - torebki z nielicznymi nasionami (średnio 17), zebrane w walcowaty owocostan (powstaje w nim w sumie od 525 do 1750 nasion). Torebki otwierają się po dojrzeniu, po czym wysypują się z nich owalne, spłaszczone nasiona o długości 1 mm i szerokości 0,6 mm.


Siedlisko - rośnie na terenach nizinnych głównie w lasach liściastych (głównie w buczynach i w grądach), a w górach często także w mieszanych i iglastych oraz na łąkach i w traworoślach na siedliskach świeżych i wilgotnych.


Więcej informacji znajdziesz w źródle (Wikipedia)aq35.43.  (220) /113/

zerwa kłosowa, Ph yteuma spicatum, rapunkuł dziki kłosowy, rapunkuł roślina wygląd, zerwa kłosowa Phyteuma spicatum, zerwa kłosowa zdjęcia opis, Phyteuma spicatum informacje zdjęcia, zerwa kłosowa chwile zachwycone, Phyteuma spicatum chwile zachwycone, 

4 komentarze:

 1. Dziwna roślina. Wygląda jakby dziergana była na drutach zieloną nicią, dołem umazaną czymś białym.
  Babce muszę się przyjrzeć w naturze, bo chyba wiem, jak wygląda jesienią. Pospolita, niewyróżniająca się, a przyciąga wzrok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ten kłos kwiatowy wygląda trochę jak wydziergany z włóczki :-)

   Usuń
 2. Znam z Bieszczadów, na Pogórzach juz nie jest tak popularna

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...