5 października 2020

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)

Choć serdecznik pospolity rosnący w ogrodzie botanicznym jest nadzwyczaj dorodny i wysoki (gdzie mu do tego lichego, spotkanego w naturze?!), to jednak serdecznik pięcioklapowy przewyższa go okazałością pięknych liści, grubszych pędów czy większych kwiatostanów (a później owocostanów). Choć w swoim naturalnym środowisku jest rośliną ruderalną, u nas jest prawie nieznany. W Internecie nie uświadczyłam dotąd jego polskiej nazwy. Spisałam ją po prostu z tabliczki zatkniętej przy jego stanowisku (naprzeciwko serdecznika pospolitego, którego przedstawiłam kiedyś TUTAJ).

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus Gilib.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny jasnotowatych. [21 maja]

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)    

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  4 lipca

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  20 lipca

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  7 sierpnia

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  21 sierpnia

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  3 września

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus)  
------------------------------------------------

Serdecznik pięcioklapowy (Leonurus quinquelobatus Gilib.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny jasnotowatych.

Obszar występowania - Turcja, Kaukaz, Ukraina, europejska Rosja, zachodnia Syberia (Ałtaj i Zachodnia Syberia), Mongolia, Kazachstan, Uzbekistan, Mongolia Wewnętrzna
Występuje na wysokości 800-2100 m n.p.m.

Leonurus quinquelobatus (serdecznik pięcioklapowy) to wieloletnia roślina zielna o jasnofioletowych kwiatach, dorastająca zwykle do 75 cm wysokości. jest znacznie większy od serdecznika zwyczajnego i wygląda bardzo charakterystycznie i okazale.
Roślina lecznicza o łagodnym działaniu, oleista, włóknista, barwiąca.

Pędy - wyprostowane (25-100 cm wysokości), czworościenne, jak cała roślina owłosiona z krótkimi lub długimi sterczącymi włoskami.

Liście - ustawione naprzeciwlegle, ogonkowe, zaokrąglone, jajowate lub lancetowate, z 5-7 klapami wciętymi do prawie połowy długości blaszki liściowej. Górne liście (w kwiatostanach) są potrójnie klapowane lub niepodzielone.

Kwitnie - w lipcu i sierpniu.

Roślina ruderalna - rośnie na nieużytkach, wzdłuż dróg, na pastwiskach i w żywopłotach, wzdłuż osadów, klifów i na brzegach rzek.

Roślina lecznicza - serdecznik pięcioklapowy jest stosowany w chorobach naczyniowych, stosowany w początkowej fazie nadciśnienia, nadczynności tarczycy i epilepsji.

Leonurus quinquelobatus to gatunek z przewagą strategii R (ma niską siłę konkurencyjną, jest w stanie bardzo szybko zdobyć wolne zasoby, ale jest łatwo zastępowany przez konkurentów).

Leonurus quinquelobatus jest dobrą rośliną miododajną z długim okresem produkcji nektaru. Nektar jest bardzo słodki, przezroczysty z lekkim zapachem. Stężenie cukru w nektarze wynosi 36%. Wydajność miodu to 240-300 kg z 1 ha. Miód jest lekki, przezroczysty, o specyficznym, ale nieostrym zapachu.
źródło 1link,4 komentarze:

 1. Ładne ma liście, super zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też podziwiam jego piękne liście, ale nie znałam tej rośliny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta roślina u nas nie występuje, choć np. w Rosji można ją często spotkać na nieużytkach.
   Dawno już zauważyłam, że tzw. "chwasty" często są piękne :-)

   Usuń