10 marca 2021

Kwiaty i owoce tulipanowca amerykańskiego

Późno, bo późno, ale doczekałam się kwiatów tulipanowca amerykańskiego. Ustrzeliłam je w ubiegłym sezonie, choć przyznaję, że widziałam je już dwa lub trzy lata temu. Wtedy jednak kwiaty znajdowały się znacznie wyżej na drzewie, a przypięty obiektyw nie dawał szans na sensowne ujęcia. 
Jeśli uda mi się jeszcze kiedyś zrobić zdjęcia kwiatów, to oczywiście, dorzucę tutaj ;-)
Ach, zapomniałabym! Zamieszczam również zdjęcia owoców tulipanowca. Widziałam je po raz pierwszy, więc początkowo oglądając je z daleka wzięłam je za... pąki kwiatowe. To była taka mała próba nagięcia rzeczywistości  ;-P

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) - gatunek drzewa należący do rodziny magnoliowatych  [7 czerwca]
tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)    14 lipca

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  25 lipca

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  5 sierpnia

tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)  

tulipanowiec owoc  5 sierpnia

--------------------------------------------
Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera L.) wyróżnia się przede wszystkim atrakcyjnymi, dużymi, zielonożółtymi kwiatami o kielichowatym kształcie.
Tulipanowiec jest jednym z ważniejszych miododajnych drzew w USA. Jego kwiaty dają dobrej jakości, ciemnoczerwony miód. Nektar jest wytwarzany tylko przez pomarańczowe części kwiatu.
Kwiaty tulipanowca stanowią jeden z jego najważniejszych walorów dekoracyjnych, choć często są mało widoczne pośród dużych i gęsto rozmieszczonych liści.

Kwiaty - obupłciowe, owadopylne i miododajne (zapylane głównie przez chrząszcze), pojedyncze, siedzące na szczytach pędów, o średnicy ok. 5 cm, początkowo nieco dzwonkowate, potem płatki znacznie rozchylają się. 6 płatków korony i 3 działki kielicha. Płatki żółtozielone z ciemniejszym, pomarańczowożółtym fragmentem u podstawy. 
W środku kwiatu znajduje się duży, białawy stożek utworzony z wydłużonego dna kwiatowego oraz licznych paskowatych słupków. Stożek otoczony jest dużą ilością długich na 3-5 cm, grubych i mięsistych, jaskrawożółtych pręcików. 
Kwiaty zakwitają na przełomie maja i czerwca. Kwitną około jednego miesiąca (po rozwinięciu się liści).

Kwiaty tulipanowca są uważane za jedne z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych. Cechuje je identyczność płatków korony i działek kielicha (które wspólnie są określane mianem tzw. "listków okwiatu") oraz spiralne ustawienie wszystkich części kwiatu. Kwiaty posiadają ponadto bardzo dużą ilość paskowatych słupków i grubych, mięsistych pręcików. Elementy te są ułożone spiralnie na mocno wydłużonym dnie kwiatowym.


Owoce - wyprostowane, szyszkowate owoce zbiorowe długości 6-8(10)cm, najpierw zielone, po dojrzeniu jasnobrązowe. Każda taka "szyszka" jest złożona z wąskich, paskowatych, jednonasiennych skrzydlaków (owocki) długości ok. 3 cm, osadzonych spiralnie w liczbie 60-70 na zdrewniałym trzpieniu. Nasiona są chętnie jedzone przez ptaki i inne drobne zwierzęta (wiewiórki, myszy itp). 
Okres dojrzewania owoców: X-XI. 
Zielone owoce pojawiają się już na przełomie czerwca i lipca, po czym w prawie niezmienionej postaci utrzymują się aż do października.
Zdolność kiełkowania nasion zachowuje się przez 4-7 lat, jest jednak bardzo mała (rzędu 2-5%).


źródło


Zobacz wcześniejszy wpis:  Tulipanowiec amerykański we wrześniu


4 komentarze:

 1. Jak zwykle ciekawy opis. Przekonuje mnie do dokładniejszych opisów zdjęć, bo nie mogę znaleźć swoich w archiwum. Za bardzo skupiłam się na ptakach a przyrodnik ze mnie kiepski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kwiaty i liście, piękne zdjęcia! Aniko, bardzo Ci zazdroszczę możliwości obejrzenia z bliska kwiatów. Oglądając zdjęcia, wspomniałem pewnego tulipanowca rosnącego na Pogórzu Kaczawskim i już układałem plany jego odwiedzenia w czerwcu. Może się uda zobaczyć?
  Pomyślałem jeszcze, samo mi się pomyślało, Aniko, że tyle naturalnego i w sumie łatwo dostępnego piękna wokół, piękna dającego nam siły i radości, a ludzie szukają gdzieś czegoś wśród sztuczności i nienaturalnych podniet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, tak bardzo z bliska to ich nie widziałam, nie mogłam dosięgnąć gałęzi. Dobre było chociaż to, że obiektyw się nadał. Trzymam kciuki, żeby i Tobie, Krzysztofie, udało się zobaczyć kwiaty tulipanowca. Na pewno będziesz pod wrażeniem (zauważyłeś na zdjęciu nr 3 jak wielki jest to kwiat? Ponad nim unosi się pszczoła).

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...