3 maja 2021

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)

Roślinka to niewielka, lecz budząca pewne zdziwienie. Jakby do niczego nie podobna, a paradoksalnie jest to czosnek. Z paradoksem w swej nazwie :-). Wypatrzony wiosnami w Botaniku.
Ostatnie zdjęcia powstały najdawniej (w 2017 r.), stąd ich... specyficzna uroda.

Czosnek dziwny (Allium paradoxum (M.Bieb.) G.Don) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny amarylkowatych  [16 kwietnia]
 
Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   19 kwietnia

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   11 maja

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   

Czosnek dziwny (Allium paradoxum)   


--------------------------------------Czosnek dziwny (Allium paradoxum (M.Bieb.) G.Don) – gatunek byliny należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Występuje naturalnie na obszarze od Kaukazu aż po Iran. Podawany jest także z Azji Środkowej (góry Turkmenistanu). Gatunek ten został introdukowany w Szwajcarii i w południowych Niemczech. W Polsce utrzymuje się zdziczały w rezerwacie „Grądowe Zbocze”, gdzie szereg osobliwości florystycznych na przełomie XIX i XX w. wprowadził botanik, właściciel majątku i pasjonat introdukcji egzotów – Friedrich Carl Hermann Paeske


Cebula - kulista, osiągająca średnicę prawie 1 cm. Warstwa zewnętrzna jest błoniasta i czarno-szara.

Łodyga - głąbik dorastający 20-30 wysokości, ma średnicę około 1 cm, jest trójkanciasty.

Liście - pojedyncze, lancetowate, zwykle odgięte, u nasady zwężające się. Dorastają do około 20 cm (czasem 30 cm) długości i do 2,5 cm szerokości. Mają wyraźną linię grzbietową.

Kwiaty - zebrane w baldachy liczące u odmiany normale zwykle od 2 do 5, rzadziej do 10 kwiatów, pozbawione cebulek, u odmiany paradoxum posiadający cebulki, za to tylko z jednym kwiatem lub bez kwiatów. Kwiatostan wsparty jest dwoma podsadkami o długości do 2,5 cm. Kwiaty wyrastają na szypułkach osiągających od 2 do 4,5 cm. Okwiat ma szeroko dzwonkowaty kształt. Jego listki są białe z niewyraźną, zieloną centralną wiązką przewodzącą. Osiągają do 12 mm długości i 6 mm szerokości. Pręciki są krótsze od okwiatu, zrośnięte u nasady. Słupek zakończony jest 3-łatkowym znamieniem.
Kwitnie - na przełomie kwietnia i maja (przez około 20 dni)

Owoce - torebki o długości 5 mm.

Naturalnymi siedliskami są cieniste miejsca w lasach. Rośnie w górach do wysokości 2300 m n.p.m.


źródłolink
2 komentarze:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...