27 grudnia 2022

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)

Do rodzaju tulejnik należą tylko dwa gatunki - jeden o białych kwiatach (tulejnik kamczacki, którego przedstawiłam TUTAJ), drugi o żółtych - tulejnik amerykański. Dzisiejszy bohater robi wrażenie swoimi rozmiarami. Widziałam jego ogromne liście, które miały długość około metra (a bywają jeszcze większe!). Co do nieprzyjemnego zapachu, wybaczcie, niewiele mam do powiedzenia. Mnie nie zwalił z nóg. Może dlatego, że byłam zafascynowana wyglądem rośliny i zwyczajnie nie zwróciłam na niego większej uwagi lub, co też mi się zdarza, zapomniałam oddychać...    ;-)

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych [26 kwietnia]
 
Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  21 kwietnia

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  23 kwietnia

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  7 maja

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  7 maja

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  8 czerwca

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  18 czerwca

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  5 lipca

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  5 lipca


Dodane później

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)  12 kwietnia 2023

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus) 

-----------------------------------


Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych

W 2016 r. został sklasyfikowany przez Unię Europejską jako gatunek inwazyjny obcego pochodzenia.
 
Występuje na bagnach i w lasach nad strumieniami oraz zbiornikami w północno-zachodniej części Ameryki Północnej. 
Roślina ta, na obszarze naturalnego występowania, nazywana jest „kapustą skunksową” ze względu na charakterystyczny zapach wydzielany w czasie kwitnienia, przypominający woń wydzieliny skunksa. Zapach ten jest bardzo intensywny i trwały, łatwo wyczuwalny nawet w przypadku starych okazów zielnikowych. Zapach ten wabi owady zapylające - muchy i chrząszcze. 

Pokrój - roślina z mięsistymi kłączami o długości 30 cm lub dłuższych o średnicy od 2,5 do 5 cm. Z kłączy wyrastają rozety okazałych liści i białe korzenie.

Liście - ogonkowe (ogonek tęgi, o długości od 5 do 40 cm). Blaszka osiąga do 135 cm długości i do 70 cm szerokości. Nasada jest zwykle zbiegająca, wierzchołek tępy lub zaostrzony.

Kwiaty - zebrane w kwiatostany w postaci jasnożółtej lub żółtozielonej, prosto wzniesionej kolby o długości 7-12 cm osadzonej na 30-50 cm szypule. Kolba wsparta jest żółtą pochwą. Kwiaty są liczne. Jest to jedna z pierwszych roślin kwitnących późną zimą lub wczesną wiosną. Poszczególne kwiaty składają się z czterolistkowego okwiatu, czterech pręcików, zwykle dwukomorowej zalążni zawierającej 1-2 zalążki.

Owoce - jagody zawierające pojedyncze lub dwa nasiona o długości 5-11 mm i barwie szarobrązowej lub czerwonobrązowej. Jagody skupione są w owocostan o długości od 4 do 15 cm i średnicy od 1,5 do 4 cm.

Korzenie tulejnika są pokarmem dla niedźwiedzi, które jedzą je po hibernacji jako środek przeczyszczający. 

Roślina ta była używana przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej jako lek do opatrywania ran, obrzęków oraz oparzeń. 
W czasie głodu wykorzystywany jako pokarm, zjadano prawie wszystkie części. Liście mają nieco pikantny lub pieprzny smak. Należy zachować ostrożność przy przygotowywaniu „kapusty skunksowej” do spożycia, ponieważ zawiera ona kryształy szczawianu wapnia, które powodują uczucie mrowienia na języku i gardle i mogą powodować podrażnienie jelit, a nawet śmierć, jeśli są spożywane w dużych ilościach. 
Chociaż roślina zwykle nie była częścią diety w normalnych warunkach, jej duże, woskowe liście były ważne dla przygotowania i przechowywania żywności. Powszechnie stosowano je do uszczelniania koszy jagodowych i do owijania łososi i innych potraw po upieczeniu pod ogniem. Służy również do leczenia ran i obrzęków

źródło 1
tulejnik (rodzaj roslin) - link


3 komentarze:

 1. Ciekawa roślina, już mi się widzi u mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tulejnik trafił na "czarną listę" gatunków inwazyjnych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej. A to oznacza, że formalnie nie można go sadzić, nawet w ogrodach.

   Usuń
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001718/O/D20211718.pdf

   artykuł 7, pkt. 2 i 3

   Usuń