8 grudnia 2022

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis)

Ze względu na chroniczny niedobór łąk i nieużytków w mojej okolicy, na dobre zadomowiłam się w ogrodzie botanicznym. Chwasty na moim blogu pojawiają się już bardzo rzadko, ale tym razem mam pewną zdobycz. Dla mnie o tyle ciekawą, że nigdy wcześniej nie zauważyłam tej rośliny. Ach, jakże miło mi było wypatrzeć coś nowego na miejskim trawniku! Poznajcie dymnicę pospolitą, ze względu na swe właściwości zwaną także lekarską, a przy tym jednak... trującą.

Dymnica pospolita, dymnica lekarska (Fumaria officinalis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny makowatych [3 czerwca]
 Oto kilka ujęć dymnicy pospolitej rosnącej swobodnie na poboczu miejskiej drogi, oczywiście co jakiś czas koszonym.

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 11 maja

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Poniżej okazy rosnące pośród wrotycza 'Crispum' [ZOBACZ] w Botaniku. Znalazłam je jakieś trzy tygodnie później. Gdy zajrzałam do nich przy następnej okazji... już ich nie było, gdyż stanowisko wrotycza zostało starannie wyplewione. 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 3 czerwca

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) ------------------------------------
Dymnica pospolita, dymnica lekarska (Fumaria officinalis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny makowatych. 

Występuje w stanie dzikim w całej Europie z wyjątkiem dalekiej północy. 
W Polsce na całym obszarze. Archeofit.

Jest rośliną zarówno trującą, jak i leczniczą.

Pokrój - roślina wzniesiona lub podnosząca się, osiąga 10-40 cm wysokości.

Łodyga - jasnozielona lub zielonawo brunatna, pusta i kanciasta.

Liście - ulistnienie naprzemianległe, liście podwójnie pierzastosieczne, z 2 lub 3 odcinkami. Końcowe łatki lancetowate lub jajowate, zielonawoniebieskie i nagie po obu stronach.

Kwiaty - małe, zebrane są w luźne grona. Każdy ma krótką szypułkę i jest opatrzony liściokształtną podsadką. Są one różowe lub purpurowo czerwone, ciemno purpurowe lub brunatne na szczycie. Kielich jest krótki, złożony z dwóch płatkowatych działek, a rurkowata korona z czterech płatków. Górny płatek opatrzony ostrogą. Sześć pręcików złączonych jest nitkami w dwie grupy po trzy.
Kwitnie od kwietnia do października, zapylana jest przez błonkówki. 

Owoce - nerkowata lub kulista niełupka, średnicy 2-2,5 mm, zielona do żółtobrunatnej, z niewielkim wgnieceniem na wierzchołku. Nasiona roznoszone są przez mrówki (myrmekochoria).

Korzeń - cienki i zwykle nieregularnie pogięty.

Roślina jednoroczna. Zaraz po dojrzeniu nasiona kiełkują słabo, po przezimowaniu w glebie mają znacznie większą zdolność kiełkowania. Kiełkują przez cały rok, przez co roślina jest uciążliwym chwastem polnym. 

Siedlisko - wysypiska, pola, winnice, ogrody, gdzie występuje jako chwast.

Gleba - preferuje gleby gliniaste lub piaszczyste, suche, zasadowe (roślina wskaźnikowa gleb zasadowych). 

Występuje od niżu po pogórze. W wyższych położeniach porasta tylko południowe stoki. Roślina ruderalna. 


Roślina trująca - leczenie jej preparatami tylko pod kontrolą lekarza. Wyższe dawki mogą zaburzać pracę serca i wątroby oraz porażać mięśnie gładkie.

Roślina lecznicza
Surowiec zielarski
Ziele dymnicy (Fumariae herba) – całe lub połamane, wysuszone nadziemne części rośliny o zawartości minimum 0,40% sumy alkaloidów w przeliczeniu na protopinę. Nieprzyjemny zapach i ostry, słono-gorzki smak nadaje mu alkaloid fumaryna lub protopina. Zawiera ponadto żywicę, flawonoidy, garbniki, śluzy i substancje gorzkie.

Działanie - żółciopędne, moczopędne, rozkurczające mięśnie gładkie. Ma zastosowanie przy chorobach pęcherzyka żółciowego, odwary i herbatki stosuje się przeciw chorobom skórnym.

Zbiór i suszenie - zbiera się nadziemne pędy podczas ich kwitnienia, suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu.3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe, roślina trująca, jak i lecznicza. Jest też niesamowicie piękna w moich kochanych fioletach. Bardzo lubię Twoje fotografie, są niesamowicie pozytywne, to jest słowo, które kojarzy mi się z Twoimi zdjęciami. <3 Pozdrawiam cieplutko, dużo dobra dla Ciebie. <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dużo i kolorowo na twoim blogu oraz dobrze opisane właściwości roślin. Wymaga to dużo trudu, ale warto.
  Obserwuję Cię :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli takie chwasty widzimy na miejskim trawniku, to możemy być pewni, że były tam prowadzone prace związane z wymianą podłoża i została nawieziona ziemia z pola uprawnego/odłogu. Prawdopodobnie w przyszłym roku już dymnicy w tym miejscu nie będzie. A szkoda, bo to uroczy chwaścik ;) Ja zachwycam się zawsze jej delikatnymi listkami.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...