1 kwietnia 2015

KUPne sprawki owadów


Kiedy, jeśli nie dziś zaprezentować tego rodzaju, eee... działalność owadów? Dotąd przedstawiałam owady mniej lub bardziej pozujące (śpiące?? Napisałam o tym tutaj), jedzące lub kopulujące. W życiu każdego organizmu mają jednak miejsce i takie chwile, gdy musi pozbyć się niepotrzebnego balastu.
Zwykle gdy spotykam jakiegoś owada, który zgadza się na sesję zdjęciową, poświęcam mu sporo czasu i robię dużo zdjęć. Wcale nie planowałam kolekcjonować tego typu kadrów (nie byłam nawet świadoma tego, co uwieczniam), ale skoro, zupełnie przypadkiem, uzbierała się ich mała kolekcja - to czemu nie?  ;-) 
"Pary" zdjęć powstawały w krótkich odstępach czasu liczonych w sekundach.

Długoskrzydlak sierposz (Phaneroptera falcata) - samica już załatwiła swoje "sprawy". Między jednym a drugim zdjęciem upłynęło 7 sekund.

Siwoszek błękitny (o nim też już pisałam) w nieznanych okolicznościach stracił prawą nogę oraz stopę lewej nogi III pary. Nie przeszkadza mu to jednak sprawnie funkcjonować :-). Między jednym a drugim zdjęciem upłynęły 23 sekundy.

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) - gatunek leśnego owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych. 
Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) żywi się trawami. Występuje od lipca do września. Zasiedla suche, dobrze nasłonecznione miejsca, bujnie porośnięte roślinnością. (fot. 3 sierpnia)

Samiec lecichy pospolitej niemal bezustannie patrolował brzeg stawu. Jednak wygrzany od słońca podest wędkarzy nęcił go. W czasie mojej kilkuminutowej obserwacji ważka kilkukrotnie siadała na podeście. Jak się później okazało, ów odpoczynek nie pozostał bez efektów...

Samiec lecichy pospolitej (Orthetrum cancellatum) z rodziny ważkowatych. Długość ciała ok. 50 mm, rozpiętość skrzydeł do ok. 82 mm
Samiec lecichy pospolitej (Orthetrum cancellatum). Wszystkie ważki są mięsożerne - polują na owady.

Samica łatczyna brodawnika tuż po, a może i w trakcie składania jaj do ziemi, miała do załatwienia także inną sprawę...

Samica łatczyna brodawnika (Decticus verrucivorus), euroazjatyckiego gatunku owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Długość ciała od 2,5 do 4 cm, pokładełko samicy do 26 mm.
Łatczyn brodawnik (Decticus verrucivorus) odżywia się soczystymi części roślin, rzadziej owadami.

I jeszcze raz ten sam samiec lecichy pospolitej - można go rozpoznać po charakterystycznych znakach (zadrapaniach?) na błękitnym, jakby pudrowanym odwłoku - znów przysiadł na drewnianym podeście i...

Ten sam samiec lecichy pospolitej niespełna 9 minut później i... (Orthetrum cancellatum)
Samiec lecichy pospolitej (Orthetrum cancellatum) z rodziny ważkowatych.

W świetle tego, co zrobił pluskwiak borczyniec owocowy (zobacz ostatnie zdjęcie) podejrzewam, że to "coś" w lewym dolnym rogu na zdjęciu poniżej to jednak sprawka pluskni jagodziaka...

Plusknia jagodziak (Dolycoris baccarum) - pluskwiak z rodziny tarczówkowatych odżywia się sokami roślinnymi, sokiem owoców leśnych, owadzimi jajami, czasem także mszycami.

Trzyszcza piaskowego pokazywałam tutaj. Czy zwróciliście uwagę na mokry piasek po przeciwnej stronie jego głowy? Podejrzewam, że to właśnie ta niecierpiąca zwłoki sprawka zatrzymała go na dłużej niż zwykle.

Trzyszcz piaskowy zatrzymał się na niemal 40 sekund. Dla niego, niestrudzonego biegacza, to dość długi postój. Jak widać musiał się chwilkę skupić. Trzyszcze są drapieżnikami.
Larwę drapieżnego nadrzewka długoskrzydłego (Meconema thalassinum) też "przyłapałam". Poznajecie? To Listopadowy Pasiek

Co prawda, pająk to nie owad, ale... Poniżej coś, co należało do tygrzyka paskowanego. Nie są to jego odchody, lecz "zapakowane" w zgrabny węzełek odpadki, czyli korpusy niegdyś schwytanych owadów, z których pająk wyssał wnętrzności. Węzełek znajdował się ok. 20 cm poniżej sieci tygrzyka.

Resztki po obiadkach tygrzyka paskowanego.
A ten tygrzyk właśnie spakował odpadkiW świetle powyższego nieco żałuję, że w takich okolicznościach jakoś nie przyłapałam jeszcze motyla, choć po pewnej sesji zdjęciowej jestem pewna, że nie ograniczają się one do wdzięcznego przefruwania z kwiatka na kwiatek.


..996.

odchody owadów, owady wydalające odchody, odchody owadów zdjęcia, owady wydalające odchody zdjęcia, odchody owadów wygląd zdjęcia, owady wydalające odchody wygląd, odchody owadów jak wyglądają, owadzie odchody chwile zachwycone, odchody owadów chwile zachwycone, jak owady wydalają odchody, ekskrementy owadów zdjęcia


6 komentarzy:

 1. Świetna dokumentacja - w oparciu o "koprologię" niejedna poważna praca naukowa powstała.

  Ale i tak resztki po tygrzyku najlepsze - nieraz je podglądałem ale ten szczegół mi umknął.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, dokumentacja powstała zupełnie przypadkiem - takich szczegółów nie dostrzegłam gołym okiem. Takie oto, między innymi, bywają profity z pstrykania :-)

   Usuń
 2. Świetne foty, a temat posta bardzo niebanalny;D Trochę mi się odechciało zbierania i pożerania ziół po obejrzeniu zdjęć...a ostatnio tak beztrosko wtulałam nosek w te fioletowe kwiatki, na których sobie siedzi plusknia jagodziak...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem, dlatego czekałam z tymi zdjęciami na dzisiejszy dzień :-). A ziółka? No cóż, trzeba myć ;-)
   Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Nie, nie! Post jest z pierwszego kwietnia, czyli motyle tylko fruwają sobie z kwiatka na kwiatek. Wąchają je i podziwiają – nic więcej:)

   Usuń
  3. Oczywiście, ma się rozumieć, że tak ;-D. Przecież motylki są tak eteryczne, że zlizują nektar i pyłek tylko po to, by rozwinąć i pokazać swoje śliczne trąbki

   Usuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)