21 czerwca 2013

Marchew - nareszcie!

Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych.

Wreszcie jest! Czekałam na nią długo, dopiero w ostatnich dniach dostrzegłam młodziutkie, rozkwitające eteryczne baldachy. Marchew zwyczajna, nadzwyczajnie urodziwa, pierwsza z roślin łąkowych i chwastów, które rok temu zachwyciły mnie i zawładnęły moim sercem. Zdjęcia powstały wczoraj. Zdałam się niemal wyłącznie na inteligencję aparatu, niekiedy tylko korygując nieco EV - wszystkie fotografie zrobione są w trybie inteligentnej automatyki (zielona ikonka). Na razie daję spokój innym funkcjom i samodzielnemu kombinowaniu, gdyż efekty niejednokrotnie przyprawiały mnie o rozpacz. Jestem całkiem zadowolona - kolory są żywe, nie za bardzo prześwietlone, a ostrość jest zadowalająca, choć, oczywiście, chciałabym osiągnąć więcej. Ale dobre i to. Pewnie oberwie mi się za ciasne kadrowanie i parę innych błędów (jakich? Słucham pilnie), ale dla mnie te zdjęcia mają wiele uroku. To pewnie przez tę marchew, do której mam taką słabość :-). No i tak się cieszę, że wybrnęłam z impasu (kombinując z balansem bieli i wyborem scen na swoje kiepskie, niestety, wyczucie i wiedzę fotograficzną - osiągałam koszmarne efekty).

Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) kwitnie od czerwca do jesieni.
Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) - na noc baldachy marchwi zginają się w dół, co zabezpiecza je przed zamoknięciem
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
Marchew zwyczajna Daucus carota L. - drobne kwiaty są w większości promieniste, jedynie kwiaty brzeżne są niesymetryczne
Marchew zwyczajna (Daucus carota L. ) - kwiaty brzeżne są niesymetryczne – mają 2 płatki mniejsze, a 3 większe.
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
Marchew zwyczajna (Daucus carota)
--------------------------------
Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych.

Występuje w stanie dzikim pospolicie na terenach Europy, Azji i północnej Afryki. Jest również rośliną uprawną.
W Polsce w stanie dzikim jest rośliną bardzo pospolitą. Rośnie na ugorach, łąkach, miedzach, polach, przydrożach i w ogrodach.


Łodyga - wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziona, pusta wewnątrz. Jest bruzdowana i szorstko owłosiona. Osiąga wysokość od 40 do 100 cm.

Liście - 2 lub 3-krotnie pierzastosieczne, równowąskie, wydłużone, zaostrzone. Dolne są ogonkowe, a górne siedzące.

Kwiaty - małe, białe, rzadko różowe, pięciopłatkowe, zebrane u szczytu rośliny w baldach złożony z pierzastymi pod baldachem i trójwrębnymi pod baldaszkami pokrywami. Brzeżne baldachy mają płatki wydłużone i promieniste, a środkowe mają kwiaty ciemnopurpurowe na krótkich szypułkach. Znajdujące się obrzeżu baldachu baldaszki mają dłuższe szypułki, wskutek czego powierzchnia baldachu jest wklęsła. Środkowy kwiat w baldaszku jest ciemnopurpurowy. Drobne kwiaty są w większości promieniste, jedynie kwiaty brzeżne są niesymetryczne – mają 2 płatki mniejsze, a 3 większe. Wewnątrz pojedynczego kwiatu jeden słupek z dwoma szyjkami i dolną zalążnią oraz 5 pręcików. Niektóre baldaszki w środku kwiatostanu zawierają wyłącznie kwiaty męskie.
Kwitnie - od czerwca do września (października).

Owoc - rozłupnia, rozpadająca się na 2 jednonasienne szczeciniaste rozłupki.Nasiona rozprzestrzeniane są przez zwierzęta mające sierść, dzięki czepnym rozłupkom.

Korzeń - wrzecionowaty, zgrubiały, spichrzowy – ma rozbudowany miękisz spichrzowy, służący do magazynowania substancji pokarmowych. W zależności od odmiany – od białawego poprzez żółtawy do pomarańczowoczerwonego (najbogatszego w karoten) i purpurowego. Jadalny. U roślin dziko rosnących biały do kremowego.

Cechy charakterystyczne:
- czerwone kwiaty w centrum baldachu
- tworzy zamykający się, skulony kwiatostan w czasie dojrzewania nasion

Roślina dwuletnia, hemikryptofit.
W klimacie umiarkowanym w pierwszym roku wegetacji roślina tworzy różyczkę liści oraz gruby korzeń. W drugim roku z korzenia wybija łodyga z kwiatostanem, roślina wytwarza nasiona zużywając zawarte w korzeniu substancje zapasowe i obumiera. Jest owadopylna (nocne motyle). Roślina miododajna, nektar znajduje się na dnie kwiatowym. Kwiaty są przedprątne, możliwe jest tylko zapylenie krzyżowe.
Nasiona rozsiewane są przez zwierzęta (epizoochoria).
Dziko rosnąca forma typowa rośnie na ugorach, łąkach, miedzach i przydrożach.

Preferuje gleby gliniaste i rędziny.


Ciekawostki dotyczące marchwi zwyczajnej:
 • inna nazwa - ptasie gniazdo
 • korzeń zawiera alkaloidy, daucynę, 11 witamin i olejek eteryczny
 • ma właściwości lecznicze – w medycynie ludowej korzeń ma działanie pobudzające przemianę materii, wzmacniające i regulujące trawienie, a także moczopędne i przeciwskurczowe. Nasiona używano do okładów ogrzewających.
 • Na noc baldachy marchwi zginają się w dół, co zabezpiecza je przed zamoknięciem.
 • W czasie dojrzewania nasion brzeżne baldaszki zaginają się do środka, nadając baldachowi kształt ptasiego gniazda. Po dojrzeniu nasion wyprostowują się.
 • W klasyfikacji urzędowej Unii Europejskiej marchew uznawana jest za warzywo. Ponieważ jednak w Portugalii marchew używana jest do wyrobu dżemów, w rozumieniu dyrektywy ustalającej parametry ich produkcji, marchew należy traktować jak owoc.
 • W przeszłości rozpowszechniona była marchew w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę w tym kolorze.


Wikipedia 


marchew zwyczajna, Daucus carota, ptasie gniazdo roślina, marchew zwyczajna zdjęcia opis, Daucus carota kwiaty informacje, marchew zwyczajna jak wygląda, Daucus carota informacje zdjęcia, marchew zwyczajna chwile zachwycone, Daucus carota chwile zachwycone,  

7 komentarzy:

 1. Jak zwykle oceniam po swojemu, czyli punkty za walory "ahtystyczne" ;) Kilka ujęć naprawdę mi się podoba kadrowo - 1, 3, 5, 7, 9 (dzięwiątka (05444) wg mnie najlepsza chyba z całego zestawu ). Kolory na wszystkich bardzo udane, na kilku szkoda ostrego słońca (wypróbuj kiedyś patent z kalką techniczną ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę brakuje mi tej trzeciej ręki, ale zawezmę się :-).
   Bardzo się cieszę, że niektóre zdjęcia spodobały się Tobie (ufam, że nie kadzisz, bo po co mi to?). Pozdrawiam

   Usuń
 2. Cóż ja biedny laik fotograficzny mogę dodać? Dla mnie te zdjęcia są zjawiskowe i niezwykłe. A resztę niech oceniają fachowcy. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - bardzo mnie to cieszy i podnosi na duchu :-). Pozdrawiam

   Usuń
  2. emerytka b miłe zainteresowanie terz mam aparat cyfrowy ijestem miłośniczką przyrody dziękuję

   Usuń
 3. Bardzo ładne i ciekawe ujęcie marchwi. Nie przypuszczałam, że marchew zwyczajna może być tak wdzięcznym obiektem do fotografowania. Osobiście uprawiam trochę marchwi, głównie w celach konsumpcyjnych. Duża część zdjęć korzeni marchwi na tej stronie http://www.rynek-rolny.pl/kategoria/marchew/ jest mojego autorstwa. Oczywiście jest to fotografia w pełni amatorska i głównie użyteczna, ale trzeba się chwalić :) Pozdrawiam Cię Anika i wszystkich użytkowników. Grażyna Poniatowska z Mińska Mazowieckiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę powiedzieć, że od kwiatów marchwi zaczęło się moje zainteresowanie fotografowaniem. Dziękuję i również pozdrawiam :-)

   Usuń