24 czerwca 2013

Bodziszek drobny iglicopodobny

Bodziszek drobny trochę przypomina mi iglicę pospolitą. Nic dziwnego - obie rośliny należą do rodziny bodziszkowatych. Pierwszy raz świadomie dostrzegłam bodziszka w Moim Lesie i sądziłam, że to środowisko (np. zacienienie, gleba - o, naiwna!) spowodowało taką zmianę wyglądu kwiatków i że to także jest iglica. Pewnie nie tylko ja tak się pomyliłam, gdyż w internecie można znaleźć zdjęcia kwiatów tej rośliny podpisane właśnie jako iglica pospolita. Wystarczyło jednak nie upierać się przy swoim i poszukać krewniaków iglicy w rodzinie bodziszkowatych :-).

Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) z rodziny bodziszkowatych. W Polsce dość pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
Kwiaty bodziszka drobnego (Geranium pusillum L.) mają pięć płatków, które są słabo wycięte, różowe lub różowopurpurowe, ok. 1,5 raza dłuższe od działek kielicha i orzęsione u nasady.
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.)  - kwiaty przedsłupne zapylane przez błonkówki lub samopylne
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) z rodziny bodziszkowatych. Wygląd kwiatu (fot. 16 czerwca)
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) z rodziny bodziszkowatych kwitnie od maja do października
Kwiaty bodziszka drobnego są pojedyncze na długich szypułkach. Mają średnicę 2-4 mm, działki kielicha z krótką ością, 10 pręcików.

Znalazłam też owoce bodziszka drobnego:

Gładkie rozłupki (owoce) bodziszka drobnego (Geranium pusillum L.) zawierają po 4 nasiona. Jedna roślina wytwarza około 200-400 nasion.
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) - dojrzałe owoce
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) z rodziny bodziszkowatych. Kwiaty wyrastają na długich szypułkach.
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) z rodziny bodziszkowatych  - pokrój rośliny. Liście są dłoniastodzielne, owłosione o jajowatoklinowatych odcinkach (górne krótkoogonkowe lub siedzące).
Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.)----------------------------------------


Bodziszek drobny (Geranium pusillum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bodziszkowatych. Pochodzi z Europy, Azji i Afryki Północnej, ale rozprzestrzenił się także jako gatunek zawleczony w Australii, Ameryce Południowej i Północnej. Dość pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Prawdopodobnie archeofit. Roślina jednoroczna

Łodyga - przeważnie wzniesiona, czasami rozesłana, owłosiona, gałęzista, górą ogruczolona i często czerwono nabiegła, o wysokości 15-30 (45) cm.

Liście - dolne długoogonkowe, górne krótkoogonkowe lub siedzące. Są 7-9 dłoniastodzielne, owłosione o jajowatoklinowatych odcinkach.

Kwiaty - pojedyncze na długich szypułkach. Mają średnicę 2-4 mm, działki kielicha z krótką ością, 10 pręcików. Płatki słabo wycięte, różowe/różowopurpurowe, ok. 1,5 raza dłuższe od działek kielicha i orzęsione u nasady. Kwiaty wyrastające na długich szypułkach. Po przekwitnięciu kwiaty zwisają.
Kwitnie - od maja do października. Kwiaty przedsłupne, zapylane przez błonkówki lub samopylne

Owoc - gładkie rozłupki zawierające po 4 nasiona. Ich ości podczas dojrzewania rozchylają się łukowato lub ślimakowato zwijają. Jedna roślina wytwarza około 200-400 nasion.

Korzenie - palowe, wrzecionowate, cienkie, do około 20 cm długości.

Siedliska  -   przydroża, siedliska ruderalne, murawy, świetliste zarośla, pola uprawne (chwast).


źródła: Wikipedia i Zielnik Karpacki 


bodziszek drobny, iglica pospolita, wygląd bodziszka drobnego, bodziszkowate, małe różowe kwiatki, kwiatki o 5 płatkach, chwast różowe kwiatki , kształt widelca, rozłupki bodziszka

6 komentarzy:

 1. Pierwsze i drugie bardzo dobre (pierwsze zwłaszcza!), niezła też ta "składanka" na końcu :) Będą z Ciebie ludzie :)

  Natomiast w części widać, że to duże powiększenia lub ostrość nie do końca tam, gdzie trzeba - tych bym nie wrzucał, tylko zrobił jeszcze raz ;)

  Ale roślinka śliczna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre zdjęcia rzeczywiście mi wyszły, dla innych jedynym wytłumaczeniem ich obecności są względy dokumentalne. Składanka powstała z wycinków zdjęć, które nie bardzo się udały, ale jako tako wyraźnie wyszły na nich pewne szczegóły :-).
   Obym zdążyła zrobić nowe, lepsze zdjęcia! Wszystko tak szybko się dzieje i zmienia, nic nie czeka :-).
   Dziękuję Ci za komentarz i wskazywanie tych lepszych zdjęć, dzięki temu lepiej się orientuję czego się trzymać.

   Usuń
 2. Do ustawienia ostrości w tym aparacie proponuje tryb półautomatyczny, wtedy aparat w połowie spustu pokazuje, gdzie ustawia ostrość. Ale i to nie zawsze dobrze działa, niestety regulacja ostrości jest skokowa i tylko późńiej można doregulować odległością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za poradę, choć mam wrażenie, że właśnie tak robię. Niektóre zdjęcia wyszły nieostro, ponieważ prawdopodobnie było za słabe oświetlenie, a wtedy znacznie trudniej ustawić ostrość lub ta "rozpływa się" (ostatnio miałam okazję przekonać się o tym doświadczalnie). Pozdrawiam

   Usuń
 3. Śliczny bodziszek, moja iglica. Oglądane w grudniu! Dziękuję, Aniko.
  Jakieś dwa tygodnie temu widziałem w lesie maleńki krzaczek iglicy, miał jeden kwiatek. Był piękny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bodziszek drobny to inna roślina niż iglica pospolita, ale przyznam się, że gdy fotografowałam drobne kwiatki bodziszków, gdzieś między nimi musiała rosnąć także iglica. Nie znałam się wtedy zupełnie na roślinach i byłam zdziwiona, że obie roślina mają tak podobne owoce (a w dodatku, że bodziszek ma ich dwa rodzaje :-)). Jakiś czas temu poprawiłam ten wpis (usunęłam niektóre zdjęcia, dotyczące iglicy właśnie)

   Usuń