19 czerwca 2013

Wilczomlecz kwitnie owocnie

Kwitnący wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) -  łodyga u nasady jest prawie bezlistna i czerwonawa, u góry gęsto ulistniona, osiąga wysokość 10-30 (40) cm.   fot.  7 czerwca
Kwitnący wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) - kwiatostany są żółtozielone, zebrane w kwiatostan o średnicy 5-8 cm.
Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) - owocem jest trójkomorowa rozłupnia pokryta drobnymi brodawkami. W rozłupni znajdują się 3 okrągło-jajowate nasiona opatrzone żółtawym wyrostkiem o dł. 2 mm i szer.1,5 mm, srebrzystoszare.

Zdjęcia powyżej zrobiłam w dniu  7 czerwca na Łące Niespodzianek. Poniżej wygląd owoców wilczomlecza sosnki z Mojego Lasu - zdjęcia zrobione nieco później (16 czerwca)
 
Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) owoce

Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.)  -  pojawiają się owoce.  Podsadki czerwienieją podczas dojrzewania owoców (16 czerwca)
Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) owoce
Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) - owoce

Na koniec zestaw zdjęć z cyklu od kwiatu do owocu:

Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.)  - przemiana od kwiatu do owocu


--------------------------


Wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Rośnie dziko na terenie środkowej i południowej Europy, na Syberii po Bajkał i w Afryce Północnej. Zawleczony do Ameryki Północnej.
W Polsce gatunek pospolity z wyjątkiem północno-wschodnich krańców kraju.
  
Roślina zielna, rośnie pojedynczo lub w niewielkich płatach. Zawiera sok mleczny we wszystkich organach.

Łodyga  -   osiąga wysokość 10-30 (40) cm, prosto wzniesiona, w górnej części wyrastają zwykle gęsto ulistnione pędy płonne. U nasady prawie bezlistna, czerwonawa, u góry gęsto ulistniona.

Liście  -  ułożone skrętolegle, nagie, równowąskie, siedzące i odstające, długości 1-2 cm, miękkie, soczystozielone. Pod kwiatostanem rosną liście wspierające o podobnym kształcie. Z pachwin liści łodygowych wyrastają gęsto ulistnione pędy płonne. Górne podsadki (liście podkwiatowe) są żółte, szerokojajowate, niezrośnięte, z czasem czerwienieją. Na bocznych, płonnych pędach liście są bardzo wąskie, niemal nitkowate.

Kwiaty  -  Żółtozielone, zebrane w kwiatostan - 9 do 15-ramienną wierzchotkę, podwójnie złożoną o średnicy 5-8 cm. Kwiatostany drugiego rzędu złożone są z kwiatu słupkowego i otaczających go 10-12 kwiatów pręcikowych. Na brzegu kwiatostanu są woskowożółte miodniki.
Kwitnie od kwietnia do czerwca.

Owoc  -  Rozłupnia trójkomorowa, pokryta drobnymi brodawkami. W rozłupni znajdują się 3 okrągło jajowate nasiona opatrzone żółtawym wyrostkiem o długości 2 mm i szerokości 1,5 mm, srebrzystoszare.

Kłącze  -  zdrewniałe i rozgałęzione.

Bylina, hemikryptofit, roślina światłolubna.
Występuje od niżu po położenia górskie. Rośnie w zbiorowiskach murawowych, leśnych, w zaroślach, na skrajach lasów, na siedliskach ruderalnych.
Preferuje gleby suche, piaszczyste, krzemiankowe i bogate w węglan wapnia. W Polsce uważany za chwast.

Roślina trująca !!
Tak jak inne wilczomlecze, wilczomlecz sosnka zawiera trujące substancje w soku mlecznym. Jest trujący również w paszy dla bydła.
Sok mleczny wilczomlecza sosnki zawiera około 2,5% kauczuku, saponiny, kwas galusowy, jabłkowy, olejek eteryczny i olej.
Przy doustnym spożyciu powoduje takie objawy zatrucia jak: ból żołądka, krwawa biegunka, rozszerzenie źrenic, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca, zapalenie nerek, a przy większych dawkach utrata przytomności i śmierć w ciągu 1-3 dni.
Sok mleczny działa drażniąco na skórę, a szczególnie błony śluzowe; powoduje powstawanie pęcherzy, a w oku zapalenie spojówki i rogówki.


Zdjęcia zostały poddane ponownej obróbce w dniu 29 listopada 2014. Nic nie poradzę na jakość kadrów, ale dzięki lepszej obróbce dało się co nieco wyciągnąć.

wilczomlecz sosnka, owoc wilczomlecza sosnki, kwiat owoc wilczomlecz sosnka,  wygląd owocu wilczomlecza sosnki, kwiatostan wilczomlecza zdjęcia, roślina trująca wilczomlecz sosnka, wilczomlecz sosnka opis grafika, wilczomlecz sosnka chwile zachwycone, Euphorbia cyparissias, Euphorbia cyparissias chwile zachwycone

3 komentarze:

 1. Pierwsze trzy zdjęcia bardzo mi się podobają - uzyskałaś bardzo fajne kolory i głębię ostrości :) Dwa ostatnie to już zbyt jaskrawe światło, niestety.

  Jedyne, czego mi zabrakło, to informacji, że wilczomlecze są silnie toksyczne, a sosnka ma szczególnie niebezpieczne "mleczko" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie, niestety, zabrakło bardzo wiele... Jestem wręcz załamana moimi zdjęciami. Nie wiem, czy nagrzebałam coś w balansie bieli, czy wybieram nieodpowiednie ustawienia. Prawie nie mam czego publikować - nie dlatego, że nie robię zdjęć, tylko, że wychodzą martwe i często nieostre. Kolory to dzieło przeglądarki, niestety.
   Informacje o tej roślinie zawarłam w poście "Wilczomlecz zakwitnie jutro". Tu byłam tak zniechęcona, że nawet mi się nie chciało napisać czegokolwiek od siebie.

   Usuń
  2. Hm... No nie wiem, w tym poście jest naprawdę nieźle, w innych też już nieraz pisałem, że ładne kolory dostajesz. Może przyślij jakieś takie "nieudane kolorystycznie" zdjęcie mailem, bo nie wiem, na czym ta martwota ma polegać. Myślę też, że nie masz się co załamywać, bo naprawdę ja w "czasach pierwotnych", czyli 4 lata temu, robiłem zdjęcia znacznie gorsze :)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...