30 czerwca 2013

Bodziszek albinos

Po drugiej stronie ubitej drogi wzdłuż Łąki Północnej rośnie bodziszek, którego kwiaty mają wyblakłe płatki. Na pewno nie są białe, raczej siwe w odcieniu koloru fioletowoniebieskim, który jest mniej lub bardziej widoczny w zależności od stopnia nasłonecznienia. Na pierwszy rzut oka kwiaty wydają się mniej atrakcyjne, są jakby wypłowiałe na słońcu, po prostu blade.
Jednak trafiła mi się gratka. Albo znalazłam albinosa bodziszka łąkowego, albo jest to jakiś inny gatunek, np. bodziszek blady...(?) Oto w Wikipedii wymienia się bodziszka bladego jedynie z nazwy i, jak dotąd, nie znalazłam fotografii, ani opisu tej rośliny (Geranium pallens Bieb.). Oczywiście, zgaduję jego nazwę, ale tylko ta wyraźnie pasuje, czyż nie? Przy następnej okazji przedstawię zdjęcia bodziszka o niebieskich kwiatach (prawdopodobnie łąkowego) i być może uda się zauważyć pewne różnice w wyglądzie rośliny.
Pod zdjęciami zamieszczam opis bodziszka jako takiego (rodzaj), który liczy sobie około 450 gatunków, z czego w Polsce występuje kilkanaście. Niestety, moje typowanie, że jest to bodziszek blady może być mylne, ponieważ gatunek ten nie jest wymieniony wśród występujących w Polsce.
A może jednak występuje?
Bodziszki o niemal białych kwiatach rosły w zwartych skupiskach (kępach) w 2-3 miejscach w pobliżu siebie pośród traw.
Dodam, że akurat te rośliny rosną w silnie nasłonecznionym i raczej suchym miejscu, podczas gdy bodziszek łąkowy lubi wilgotne i średnio wilgotne łąki, przydroża, rowy i zarośla.
W takim właśnie miejscu znalazłam bujną kępę bodziszka łąkowego o niebieskich kwiatach - opisany i pokazany został tutaj i tutaj.

Bodziszek z rodziny bodziszkowatych (to pewne  :-) ). Czy jest to albinotyczna wersja bodziszka łąkowego czy może tajemniczy bodziszek blady?
Bodziszek łąkowy o niemal białych kwiatach - pewne oznaki niebieskofioletowego koloru widać na pręcikach i czasem na brzegach płatków.
Słupek i pręciki albinotycznego bodziszka łąkowego (a może bladego?)w różnych kwiatach wyglądały inaczej
Bodziszek o bladych kwiatach - wygląd rośliny (kwiaty, liście, pąki i owoce). Fotografowana kępa roślin miała ok. 50 cm wysokości
Bodziszek łąkowy - forma albinotyczna
U bodziszków dojrzewające owoce unoszą się ku górze, natomiast pąki kwiatów zwisają ku dołowi.
Kwiaty tego bodziszka mają kolor siwawy w odcieniu niebieskofioletowym. Owocem bodziszka jest rozłupnia, która pęka na 5 rozłupek. Rozłupki opatrzone skręconą ością umożliwiającą samoczynne rozsiewanie.
Owocem bodziszka jest rozłupnia, która pęka na 5 rozłupek.
Najprawdopodobniej jest to jednak albinotyczna forma bodziszka łąkowego. Znalazłam jedynie 2-3 kępy takich roślin. Wszystkie pozostałe mają typowe niebieskie kwiaty ------------------------Bodziszek (Geranium L.) – rodzaj bylin lub roślin jednorocznych z rodziny bodziszkowatych. Rodzaj liczy ok. 450 gatunków występujących na półkuli północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje około 15 gatunków, kilka jest też uprawianych jako rośliny ozdobne. Gatunkiem typowym jest Geranium sylvaticum L.
Łodygi  - zgrubiałe w węzłach.
Liście    - Pojedyncze, przeważnie naprzeciwległe, z przylistkami.
Kwiaty  - W wierzchotkach dwu lub jednokwiatowych, różnej barwy i wielkości. Kwiaty bodziszka wykonują swoiste ruchy; w pączku są pochylone w dół, podczas kwitnienia ich szypułka się wyprostowuje, po zapyleniu skręca w dół, a w czasie dojrzewania nasion znów wyprostowuje się, wyrzucając nasiona.
Owoce  -  Rozłupnia, pęka na 5 rozłupek. Rozłupki opatrzone skręconą ością umożliwiającą samoczynne rozsiewanie (autochoria).
Systematyka  - Pozycja systematyczna wg Angiosperm Phylogeny Website (2001...)
Rodzaj z rodziny bodziszkowatych (podrodzina Geranioideae Arnott) z rzędu bodziszkowców, należącego do kładu różowych w obrębie okrytonasiennych.
Gatunki flory Polski
 • bodziszek błotny (Geranium palustre L.)
 • bodziszek cuchnący (Geranium robertianum L.)
 • bodziszek czerwony (Geranium sanguineum L.)
 • bodziszek czeski (Geranium bohemicum L.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek drobny (Geranium pusillum Burm. F. ex L.)
 • bodziszek Farrera (Geranium farreri Stapf)
 • bodziszek gołębi (Geranium columbinum L.)
 • bodziszek iberyjski (Geranium ibericum Cav.) – efemerofit
 • bodziszek kosmaty (Geranium molle L.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek leśny (Geranium sylvaticum L.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek lśniący (Geranium lucidum L.) – efemerofit
 • bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.)
 • bodziszek okrągłolistny (Geranium rotundifolium L.) – efemerofit
 • bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum L.)
 • bodziszek porozcinany (Geranium dissectum L.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek rozłożysty (Geranium divaricatum Ehrh.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek syberyjski (Geranium sibiricum L.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek Wilforda (Geranium wilfordii Maxim.) – antropofit zadomowiony
 • bodziszek żałobny (Geranium phaeum L.)

bodziszek łąkowy, bodziszek blady, owoce bodziszka wygląd zdjęcia, kwiat i pręciki bodziszka zdjęcia, bodziszek łąkowy albinos zdjęcia, Geranium pratense albinos obrazy, bodziszek łąkowy zdjęcia obrazy, Geranium pratense obrazy zdjęcia, bodziszek łąkowy chwile zachwycone, Geranium pratense chwile zachwycone


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz