2 lipca 2013

Wrotycz - złociste kółeczka

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) z rodziny astrowatych. Kwiat w powiększeniu
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) dzięki swojemu silnemu zapachowi stał się naturalnym środkiem odstraszającym owady, zwłaszcza muchy. Jego żółte kwiaty są wyjątkowo trwałe, zarówno w czasie kwitnięcia, jak i ususzone. Suszony wrotycz pospolity nadaje się do bukietów ziołowych. Kwiaty długo utrzymują swój żółtawo-złoty kolor.
Kwiatostan wrotyczu pospolitego (Tanacetum vulgare L.) to podbaldach składający się ze spłaszczonych koszyczków, w których znajdują się brzeżne kwiaty wyłącznie żeńskie, pomarańczowożółte, rurkowe jednostronnie ścięte, wewnętrzne, rurkowate, obupłciowe, nieco jaśniejsze. Kielich w postaci błoniastego rąbka.
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) z rodziny astrowatych  - młody liść o kształcie pierzastosiecznym (26 kwietnia)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) - wygląd liści wiosną (30 kwietnia).
Liście wrotyczu są duże, pierzastosieczne, dolne pierzastowcinane, górne wcinanopiłkowane, skrętoległe. Pierwsze liście pojawiły się pośród uschłych łodyg z początkiem kwietnia. Młode liście wyrastają pośród zeszłorocznych suchych łodyg.
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) potrafi rosnąć w jednym miejscu przez dziesiątki lat.
Kwiaty wrotyczu pospolitego (Tanacetum vulgare L.) wcale nie są płaskie, ani takie gładkie jakby się zdawało.
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne, suche gleby.
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) z rodziny astrowatych jest rośliną toksyczną, ale także leczniczą. Powoduje pozbycie się robaków z organizmu oraz działa pomocniczo w wywołaniu krwawienia miesiączkowego. Wrotycz pospolity może być zastosowany zewnętrznie do walki ze świerzbem, pchłami oraz wszami.
Niedojrzałe kwiaty wrotyczu pospolitego (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) jest rośliną leczniczą, ale i trującą. Zapach wrotyczu przypominający zapach kamfory skutecznie odstrasza owady.

Dodane później - zdjęcia wrotyczu z Mojego Lasu wykonane latem roku 2014. Mam nadzieję, że dają lepsze pojęcie o ogólnym wyglądzie rośliny.

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)


 -------------------------


Wygląd suchej rośliny oraz opis botaniczny przedstawiłam w poście "Wrotycz pospolity - styczeń"

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) z rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie i na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polsce ta roślina wieloletnia jest gatunkiem pospolitym. Dorastająca do 120 cm wys., silnie pachnąca, gorzka, nieco kamforowa w smaku.
Kwitnie od czerwca do sierpnia.


Zastosowanie wrotyczu pospolitego:


Roślina lecznicza.   Surowiec zielarski: Kwiat wrotyczu (Flos Athannasiae, Flos Cinnae), olejek wrotyczowy (Oleum Tanateci). Kwiaty wrotyczu zawierają od 1 do 1,5 % olejku, którego głównymi składnikami są tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna i flawonidy: akacetyna i luteolina.

Działanie: Roślina była stosowana dawniej do spędzania płodu, leczenia histerii, do pobudzania menstruacji oraz przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry. Używano ją też do zwalczania robaków obłych w układzie pokarmowym. Była w tym skuteczna, jednak w koniecznych do tego celu ilościach miała już działanie trujące dla człowieka. Obecnie jest stosowana jako domieszka do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej (alkoholowy wyciąg o nazwie Artemisol).

Sztuka kulinarna:    choć jest trujący, w średniowieczu wrotycz był stosowany jako przyprawa. Np. jego młodych pączków używano zamiast kaparów, a koszyczki kwiatowe zapiekano w cieście. Obecnie już nie jest używany w kuchni.

Zapach wrotyczu, przypominający zapach kamfory, skutecznie odstrasza owady. Z tego też względu jest używany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli, również komarów i kleszczy.
Odwar z ziela nadaje się do ekologicznego zwalczania stonki ziemniaczanej i mszyc.

Występowanie i uprawa  - wrotycz pospolity rośnie w umiarkowanych strefach półkuli północnej. Zioło to rośnie w bliskiej odległości od wody, wzdłuż poboczy, na otwartych przestrzeniach. Kwiaty są zbierane w lecie. Wrotycz pospolity to roślina wieloletnia. Rozmnaża się z nasion lub z podziału. Potrafi się sama rozsiewać, dlatego wymaga kontroli, żeby nie stała się chwastem. Wrotycz pospolity należy sadzić w pełnym słońcu lub w półcieniu, robiąc odstępy co najmniej 1,2 m. Wrotycz pospolity nie jest wymagający co do gleby (wystarcza gleba średniej klasy).


wrotycz pospolity, Tanacetum vulgare, rośliny astrowate żółte kwiaty, żółte koliste kwiaty zdjęcia, wrotycz kwiaty zdjęcia, wrotycz pospolity opis zdjęcia, wrotycz pospolity chwile zachwycone, Tanacetum vulgare chwile zachwycone, właściwości lecznicze wrotycz pospolity, wrotycz żółte kwiaty zdjęcia, żółte kółeczka kwiaty wrotyczu, okrągłe żółte kwiaty łąkowe, chwast żółte guzikowate kwiaty, Tanacetum vulgare informacje zdjęcia, chwast żółte okrągłe kwiaty,

9 komentarzy:

 1. ciekawa roślina, ciekawe fotki... żeńsko-obupłciowa, tez niebanalne. dotad znałem ją tylko jako siódemkę w scrabble, teraz, dzięki tobie, zajrzałem jej prosto w żółto-słoneczną twarzyczkę. częściej będę tu wpadał :)
  pozdrawiam
  shlafrock

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, shlafrock, że zajrzałeś :-). Wszak rozegraliśmy ze sobą niejedną partyjkę, co miło wspominam (możesz tego nie "pamiętać", w końcu nicków można mieć wiele). Cieszę się, jeśli efekty moich zmagań z aparatem podobają się Tobie. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. nienawidze mnogosci nickow :) g.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawiłam się - od kilku miesięcy gram (w turniejach) tylko na jednym. Na pewno go rozpoznasz :-)

   Usuń
 3. A więc tak wygląda zielony wrotycz! Kwiaty są chyba w rodzaju tych wielu zebranych razem, jak ma podbiał. Czy tak, Aniko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podbiał jest raczej niską rośliną i ma pojedyncze kwiaty. Wrotycz może osiągnąć wysokość 1,5 m, ale często ma 60-80 cm. Ma też bardzo charakterystyczne liście.

   Usuń
  2. Właśnie dodałam zeszłoroczne zdjęcia wrotyczu - widać na nich pokrój całej rośliny. Przyznaję, że wcześniej zanadto skupiłam się na samych kwiatach :-)

   Usuń
 4. wrotycz jest suuper, a niedojrzałe kwiaty jak lakierowane, jest dość duża i co za tym idzie z lekka dla niektórych może zbyt chwastowata, ale gdy się jej przyjrzeć dostrzegamy całe jej piękno
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oto jedna z przyczyn mojego pstrykania zdjęć bez opamiętania - to zadziwienie szczegółami budowy roślin, dostrzeganie ich urody w oglądzie z bliska :-)

   Usuń