10 lipca 2013

W poszukiwaniu purpurowego kwiatu

 
Marchew zwyczajna Daucus carota L. z rodziny selerowatych. Na niektórych baldachach wcale nie ma purpurowego kwiatu


Marchew zwyczajną charakteryzuje to, że na środku baldachu złożonego z dziesiątków i setek małych, białych kwiatków znajduje się maleńki kwiat określany jako purpurowy, atramentowy lub nawet czarny. Kiedy po raz pierwszy zerwałam kwiat marchwi do bukietu i dostrzegłam na nim coś czarnego, przez dłuższą chwilę próbowałam wytrząsnąć to z kwiatu sądząc, że to jakiś maleńki  robaczek, którego nie miałam ochoty zabierać do domu :-). Było to dawno, na samym początku mojego zaChwycania się "chwastami". Wtedy jeszcze nie znałam żadnej z tajemnic tej rośliny.
Tym razem bardzo chciałam dokładnie obejrzeć i uwiecznić tylko jeden jedyny (!?) purpurowy kwiat marchwi zwyczajnej. Zajrzałam w niemal każdy napotkany baldach marchwi, niezależnie od rozmiaru, szukając tajemniczego obiektu.
I dziwna sprawa. Otóż nie na każdym baldachu marchwi taki kwiat się pojawia. Czasem nawet na olbrzymim i dorodnym "talerzu" nie ma śladu purpurowego kwiatu, a czasem ledwie rozwinięty pączek marchwi już go ma. Nie mówiąc o tym, że poszczególne baldachy kwiatów marchwi tak pięknie różnią się kształtem i wyglądem. Bardzo lubię przyglądać się im i podziwiać ich ujmującą prostotę, symetryczną budowę oraz rozmaitość. To jakby wielkie płatki śniegu latem.
Ale dziś przedstawiam zdjęcia tego jednego kwiatu marchwi, który zwykle jest bardzo ciemny, niemal czarny, a jednak purpurowy. Zadanie było trudne i zapewne, pod względem warsztatu nie podołałam mu, ale zależało mi na "odnotowaniu" owego tajemniczego kwiatu, który kiedyś wzięłam za natrętnego małego czarnego pajączka.
  
Marchew zwyczajna Daucus carota L. Na środku baldachu pośród setek maleńkich białych kwiatków znajduje się jeden purpurowy kwiat...
 
... a czasem trafią się dwa purpurowe kwiaty. Marchew zwyczajna Daucus carota

 
A na jednym dorodnym baldachu marchwi zwyczajnej dostrzegłam purpurowy kwiat znacznie górujący ponad "morzem" białych kwiatków.

Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) - na środku baldachu znajduje się tajemniczy purpurowy kwiat, czasem dwa lub więcej.
 
Marchew zwyczajna Daucus carota L. - wokół purpurowego kwiatu często dużo się dzieje. Być może ma on w sobie coś niezwykłego, przyciągającego owady, a może jest dla nich punktem orientacyjnym lub miejscem spotkań ?    :-)
Purpurowe kwiaty marchwi na tle setek białych kwiatków
To chyba podwójny purpurowy kwiat marchwi zwyczajnej. Widać tu pręciki i słupek z dolną zalążnią purpurowych kwiatów.
Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) - purpurowy, niemal czarny kwiat zdaje się, że jest podwójny. Trochę widać pęd, na którym wyrasta.
Marchew zwyczajna Daucus carota L. - niemal czarny kwiat na środku baldachu złożonego z setek maleńkich białych kwiatków
Purpurowe kwiaty marchwi zwyczajnej - czy to jeden czy aż kilkanaście purpurowych kwiatów? Wydaje mi się, że te kwiaty są inne niż cała reszta pozostałych, białych
Niemal czarny kwiat marchwi zwyczajnej wydaje się być maleńkim punkcikiem na środku baldachu. Dopiero w zbliżeniu widać, że to kwiat o dość skomplikowanym kształcie.
Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) - purpurowy kwiat w powiększeniu-------------------------------


Kwiaty marchwi zwyczajnej są małe, białe, zebrane u szczytu rośliny w baldach złożony z pierzastymi pod baldachem i trójwrębnymi pod baldaszkami pokrywami. Znajdujące się na jego obrzeżu baldaszki mają dłuższe szypułki, wskutek czego powierzchnia baldachu jest wklęsła.
Środkowy kwiat w baldaszku jest ciemnopurpurowy. Drobne kwiaty są w większości promieniste, jedynie kwiaty brzeżne są niesymetryczne – mają 2 płatki mniejsze, a 3 większe. 
Wewnątrz pojedynczego kwiatu jeden słupek z dwoma szyjkami i dolną zalążnią oraz 5 pręcików. Niektóre baldaszki w środku kwiatostanu zawierają wyłącznie kwiaty męskie.

Marchew zwyczajna kwitnie od czerwca do jesieni, jest owadopylna  (zapylana tylko przez motyle nocne).
Roślina miododajna, nektar znajduje się na dnie kwiatowym. Kwiaty są przedprątne, możliwe jest tylko zapylenie krzyżowe. Nasiona rozsiewane są przez zwierzęta (epizoochoria). Dziko rosnąca forma typowa rośnie na ugorach, łąkach, miedzach i przydrożach.


 
Kwiat pręcikowy, kwiat męski  –   kwiat zawierający tylko pręciki, nieposiadający natomiast słupków. Oddzielne kwiaty męskie i kwiaty żeńskie występują u niektórych gatunków roślin nasiennych. 
Kwiaty pręcikowe mogą występować na jednej roślinie wspólnie z kwiatami słupkowymi, wówczas mówimy o jednopienności, a rośliny takie nazywamy roślinami jednopiennymi. Jeżeli w obrębie jednego gatunku na jednym osobniku występują wyłącznie kwiaty słupkowe, a na innym kwiaty pręcikowe, wówczas mówimy o dwupienności, a rośliny takie nazywamy roślinami dwupiennymi.
Często kwiaty męskie tworzą kwiatostany. Kwiaty męskie wytwarzają pyłek. Aby mógł on dokonać zapylenia kwiatów żeńskich, musi zostać na nie przeniesiony, np. za pomocą wiatru (anemogamia), zwierząt (zoogamia) lub wody (hydrogamia). Po przekwitnięciu kwiaty pręcikowe obumierają.
Występowanie oddzielnie kwiatów żeńskich i męskich (a zwłaszcza dwupienność), może być jednym z mechanizmów obronnych przed niekorzystnym dla większości roślin samozapyleniem.


(źródło:Wikipedia)

purpurowy kwiat marchwi zwyczajnej, purpurowy kwiat w powiększeniu, jak wygląda kwiat marchwi, marchew zwyczajna, marchew zwyczajna chwile zachwycone, baldach złożony marchwi, kwiat męski

6 komentarzy:

 1. Przypadkiem tu trafiłam, w poszukiwaniu ślicznego chwaścika zresztą. Jestem pod wrażeniem Twojego bloga, tyle wspaniałych zdjęć i ciekawych informacji! Zabieram więc linka ze sobą i będę tu na pewno często zaglądać :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i dziękuję za odwiedziny :-). Bardzo mnie cieszy, że blog spodobał się Tobie. Dziękuję za miły komentarz, pozdrawiam i zapraszam.

   Usuń
 2. Aniko, to najpiękniejsza rzecz jaką ostatnio widziałam - ten czarny kwiat pośród białego morza innych kwiatków. Dziękuję Ci za te cudowne zdjęcia. Miło coś takiego zobaczyć po całym dniu czytania nieciekawych dokumentów :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, dziękuję za te słowa :-) Pozdrawiam

   Usuń
 3. Od dawna obserwuję tę ciekawą roślinę. Czarny kwiat jest rodzajem wabika na muchy, które chętniej siadają tam, gdzie już siedzi inna mucha. Rośliny zapylane przez muchy używają różnych sztuczek, często jest to zapach gnijącego mięsa, jak u kwiatów derenia jadalnego. Marchew na szczęście znalazła przyjemniejszy sposób, sztuczną muchę :-)
  Zdjęcia zachwycające !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za to wyjaśnienie. Ach, jaka ta przyroda bywa przemyślna! Dziękuję za odwiedziny i miły komentarz. Pozdrawiam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...