8 lipca 2013

Bodziszek łąkowy raz jeszcze

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.)

W mojej okolicy, choć wcale nie na łąkach, które są raczej suche i mocno nasłonecznione, rośnie całkiem sporo bodziszków. Albinosom przypadło akurat stanowisko słoneczne, inne (normalne) rosną na ocienionych mini trawniczkach przed posesjami (te osiągają zwykle niewielki wzrost - 20 do 30 cm), za to mają bardziej intensywny niebieski kolor kwiatów. Duża kępa błękitnych bodziszków wyrosła przy mało uczęszczanej wilgotnej ścieżce, jeszcze inna na obrzeżu dużego trawnika - być może tam są chronione przed największym słońcem przez okoliczne krzewy i drzewa. Wg moich obserwacji, im bardziej zwarta kępa tych roślin, tym wyższa (ok. 70 cm), luźniej rosnące okazy osiągały wzrost 40-50 cm, pojedyncze 20 do 30 cm. Bodziszki w każdym miejscu miały też nieco inny kolor płatków, mniej lub bardziej intensywny - od jasnobłękitnego poprzez lekko liliowy do niemal modrakowego.

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.). Kwiaty wyrastają parami na szczycie łodygi i jej odgałęzień

Bodziszek łąkowy z rodziny bodziszkowatych. Korona kwiatów składa się z pięciu dużych płatków fioletowej, niebieskiej lub niebiesko-liliowej barwy.
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) z r. bodziszkowatych obficie kwitnie od czerwca do września lub października.
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) jest rośliną miododajną
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) - na jednej roślinie mogą być kwiaty w różnych stadiach rozwoju.
W środku kwiatu bodziszka łąkowego znajduje się pojedynczy słupek z pięciodzielnym znamieniem i wydłużoną szyjką oraz 10 pręcików w dwu okółkach. Nitki pręcików mają nasady trójkątne i rozszerzone.
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) w wersji albinotycznej, jak sądzę. Niemal wszystkie kwiaty były odwrócone od południowego słońca.
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) w wersji albinotycznej, jak sądzę. Ogólny wygląd rośliny, liście i kwiaty (poza kolorem płatków, słupka i pręcików) nie różnią się od bodziszka łąkowego. Znalazłam w sumie 4 kępy albinosów.
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) z Łąki Wschodniej  (5 września)-----------------------------------------


Bodziszek łąkowy (Geranium pratense L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bodziszkowatych. Nazwa Geranium pochodzi od greckiego słowa "geranos" i oznacza żurawia, co nawiązuje do owoców, które są ostro zakończone i przypominają wzniesiony dziób tego ptaka.
Rodzimym obszarem jego występowania jest Europa i Azja, ale rozprzestrzeniony jest też poza obszarem swojego naturalnego występowania i uprawiany jest w wielu krajach świata. W Polsce roślina średnio pospolita na całym niżu, częściej występuje na południu. Nie podlega ochronie.

Łodyga - wznosząca się, rozgałęziona, i pokryta włoskami gruczołowymi. Osiąga wysokość (20)30-60(80) cm. Pod ziemią roślina posiada krótkie kłącze.

Liście - nerkowate, dłoniasto-dzielne, pocięte niemal do samej nasady. Składają się z 5-7 wąskich pierzasto wcinanych odcinków. Liście odziomkowe długoogonkowe, w środkowej części łodygi liście krótkoogonkowe, u góry siedzące. Wszystkie liście gruczołowato owłosione.
 
Kwiaty - szypułkowe wyrastają po dwa na szczycie łodygi i jej odgałęzień. Mają średnicę od 3 do 5 cm, ich kielich składa się z 5 trwałych ostro zakończonych działek. Korona składa się z 5 dużych jajowatych fioletowej, niebieskiej lub niebieskoliliowej barwy płatków, które są orzęsione u nasady. W środku kwiatu pojedynczy słupek z pięciodzielnym znamieniem i wydłużoną szyjką oraz 10 pręcików w dwu okółkach. Nitki pręcików mają nasady trójkątne i rozszerzone. Miodniki znajdują się u nasady pręcików zewnętrznego okółka.
Kwiaty przedprątne, zapylane przez owady. Roślina samosiewna. Kwiaty bodziszka wykonują swoiste ruchy; w pączku są pochylone w dół, podczas kwitnienia ich szypułka się wyprostowuje, po zapyleniu skręca w dół, a w czasie dojrzewania nasion znów wyprostowuje się, wyrzucając nasiona. 
Kwitnie od czerwca do września lub października. 

Owoc - rozpadająca się, 5-dzielna rozłupnia zakończona dzióbkiem. Rozłupki gruczołowato owłosione, posiadające skręcającą się łukowato lub ślimakowato ość.

Bylina, hemikryptofit.
Roślina samosiewna, o „ruchliwych” kwiatach - pączki są pochylone w dół, następnie podczas kwitnienia szypułki kwiatowe wyprostowują się, a po zapyleniu kierują się w dół. W czasie dojrzewania nasion szypułki ponownie się wyprostowują. Na jednej roślinie mogą być kwiaty w różnych stadiach rozwoju.Siedlisko - Wilgotne i średnio wilgotne łąki, przydroża, rowy, zarośla. Roślina azotolubna. W górach występuje po regiel dolny. Preferuje gleby przeciętne pod względem zasobności, umiarkowanie wilgotne, stanowiska półcieniste. 
 
W medycynie ludowej roślina była uznawana za leczniczą. Jej ziele zawiera m.in. gorycz, kwas elagowy, kwas galusowy, garbniki. Stosowano ją jako środek ściągający.

Bodziszek łąkowy, Geranium pratense, bodziszek łąkowy albinos, kwiaty bodziszka, niebieskie kwiaty łąkowe, liście bodziszka, bodziszkowate, rozłupnia, owoc z długim dziobkiem


4 komentarze:

 1. Mam u siebie odmianę ogrodową ale te "łąkowe" wcale nie są mniej urokliwe. Świetne zdjęcia. Szczególnie to z pręcikami - rewelacja! Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 2. To ja mam taki pomysł, żebyś zamieszczała numery zdjęć - merytorycznie do treści się nie odniosę, bo się nie znam, ale przynajmniej zdjęcia sobie będę mógł pokomentować bez liczenia ich "na piechotę" od góry czy od dołu ;o))) Bo tu na przykład dwa specjalnie mi się podobają, ale bez numerów nie powiem, które to ;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli klikniesz w któreś zdjęcie, to pokazuje się cały zestaw wraz z numerami...
   Dwa zdjęcia dobre, powiadasz?
   Mam kłopot oceniając swoje fotki po pewnym czasie (jakoś bolą mnie zęby), ale tak na dziś, to pierwsze i ostatnie można zostawić :-)

   Usuń
  2. A w sumie rzeczywiście - nigdy nie zwróciłem uwagi, że w trybie podglądu wyświetlane są numerki :) No i nie nadinterpretuj - nie napisałem, że tylko dwa są dobre, tylko że dwa specjalnie mi się podobają: 4 i 7 :)

   Usuń