17 lipca 2013

Wierzbownica kosmata


I pomyśleć, że kiedyś nie dostrzegałam wierzbownicy, której różowofioletowe kwiatki z kremowobiałym słupkiem (o wydłużonej zalążni i czterołatkowym znamieniu) w kształcie krzyżyka, wyróżniają się na tle zieleni. Już teraz łodygi osiągnęły wysokość 1,5 a nawet 1,7 m - nie trzeba więc się schylać, by je zobaczyć - wystarczy spojrzeć na zarośnięte pobocze ścieżki. Największe skupisko wierzbownicy (kilkanaście okazów na powierzchni ok.15 m kw.) znalazłam przy ścieżce prowadzącej do Łąki Północnej. Mimo, że miejsce jest dość nasłonecznione, to musi być tam wilgotne podłoże, gdyż tuż obok "od zawsze" rosną trzciny, tworząc bardzo zwarte zarośla.
Nie było mi łatwo sfotografować kwiaty wierzbownicy - najmniejszy podmuch wiatru kołysał delikatnymi kwiatkami (i łodygami) uniemożliwiając osiągnięcie jako takiej ostrości. Roślina jest przecież wysoka i dość giętka, choć gdy przyjrzałam się dolnej części łodygi, stwierdziłam, że jest jakby zdrewniała, bambusowa (pusta?), a dolne liście zbrązowiały i zwiędły.
Zastanawiałam się także nad nazwą tej rośliny. Jak dotąd mam jedno skojarzenie - liście wierzbownicy przypominają kształtem i wielkością liście wierzby...
A co później stało się z kwiatami wierzbownicy kosmatej i jak wyglądają jej owoce można zobaczyć tutaj.
 
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) z rodziny wiesiołkowatych. Jej siedliskiem są wilgotne łąki, brzegi wód, rowy i zarośla.
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce występuje dość pospolicie.
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) osiąga 150 i więcej cm wysokości. Łodyga jest rozgałęziona, wzniesiona, obła. Liście górne naprzemianległe są lancetowate, omszone o piłkowano-ząbkowanej blaszce, obejmujące łodygę i nieco zbiegające po niej.
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) kwitnie od czerwca do sierpnia (czasem września), jest rośliną owadopylną lub samopylną.
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) - budowa kwiatu zapobiega samozapyleniu (znamię i pylnik dojrzewają w różnym czasie)
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) - rodzimym obszarem jej występowania jest Azja, Europa i Afryka, ale rozprzestrzenił się także w Makaronezji i Ameryce Północnej.
Zastanawiałam się także nad nazwą tej rośliny. Jak dotąd mam jedno skojarzenie - liście wierzbownicy kosmatej przypominają kształtem i wielkością liście wierzby...
Kwiat wierzbownicy kosmatej ma średnicę ok. 3 cm. Płatki są sercowato wycięte. Wewnątrz kwiatu jeden słupek o wydłużonej zalążni i czterołatkowym znamieniu oraz 8 dwusilnych pręcików (4 dłuższe i 4 krótsze).
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.)  z rodziny wiesiołkowatych
----------------------------

Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Jest dość szeroko rozprzestrzeniony na kuli ziemskiej.

Rodzimym obszarem jego występowania jest Azja, Europa i Afryka, ale rozprzestrzenił się także w Makaronezji i Ameryce Północnej.
W Polsce jest dość pospolity, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich.

Pokrój - roślina o wysokości do 150-200 cm. Pod ziemią wytwarza zimujące rozłogi służące jej do rozmnażania wegetatywnego.

Łodyga - rozgałęziona, wzniesiona, obła, pokryta długimi włoskami bezgruczołowymi i krótkimi gruczołowymi.

Liście - dolne naprzeciwległe, górne naprzemianległe,. Są lancetowate, omszone o piłkowano-ząbkowanej blaszce, obejmujące łodygę i nieco zbiegające po niej.

Kwiaty - duże, promieniste, czerwonofioletowe, o zalążni dolnej. Mają zielony (z czerwonymi podbarwieniami) 4-działkowy kielich o ostrych działkach i koronę składającą się z 4 płatków długości 20 mm. Płatki są sercowato wycięte. Wewnątrz kwiatu jeden słupek o wydłużonej zalążni i czterołatkowym znamieniu oraz 8 dwusilnych pręcików (4 dłuższe i 4 krótsze).
Kwiaty wierzbownicy mają szczególny kształt, chroniący przed samozapłodnieniem. By zapobiec przedostaniu się własnego pyłku na znamię słupka, dojrzewanie pylników i znamienia jest przesunięte o kilka dni. Kiedy otwierają się woreczki pyłkowe, znamię jest jeszcze zamknięte, a kwiat znajduje się w fazie męskiej. Po opróżnieniu woreczków pyłkowych niebezpieczeństwo samozapylenia mija. Można zobaczyć to na poniższych zdjęciach, które ukazują pręciki i słupek w różnych fazach (męskiej i żeńskiej):

Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) - wygląd pręcików i słupka. Najpierw otwierają się woreczki pyłkowe, a znamię jest jeszcze zamknięte i kwiat znajduje się w fazie męskiej.
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) - wygląd słupka i pręcików.  Po opróżnieniu woreczków pyłkowych pręcików niebezpieczeństwo samozapylenia mija.  Jak widać pręciki już nie pylą, a więc zakończyła się
męska faza kwiatu
Wierzbownica kosmata (Epilobium hirsutum L.) - wygląd słupka i pręcików. Pręciki już nie pylą, nadszedł więc czas na  żeńską fazę kwiatu - otwiera się znamię (część słupka roślin okrytonasiennych przyjmująca ziarna pyłku w trakcie zapylenia [przed zapłodnieniem]. Oto sposób wierzbownicy na uniknięcie zapylenia własnym pyłkiem.


Wierzbownica kosmata kwitnie od czerwca do sierpnia, roślina owadopylna lub samopylna.

Owoc - długa wąska, czworograniasta torebka o średnicy 2-3mm. Nasiona z puchem kielichowym. Nasiona rozsiewane przez wiatr wydmuchujący je z pękniętej po dojrzeniu torebki.   

Bylina, hemikryptofit. 

Siedliska -  wilgotne łąki, brzegi wód, rowy i zarośla.   A co dzieje się z kwiatami później (po przekwitnięciu) pokazałam tutaj

 

wierzbownica kosmata, Epilobium hirsutum, różowe kwiatki biały krzyżyk, wysoka roślina różowe kwiatki, wierzbownica kosmata chwile zachwycone, wierzbownica kosmata zdjęcia opis, Epilobium hirsutum zdjęcia opis, różowe kwiatki zdjęcia, wierzbownica kosmata jak wygląda, Epilobium hirsutum informacje obrazy, różowe kwiatki na łące4 komentarze:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...