22 lipca 2014

Sporek wiosenny - wspomnienie


Kwitnącego sporka wiosennego widywałam tylko w marcu i kwietniu. Rośnie w Moim Lesie, lubi suchą ziemię i piasek. Już nie ma po nim śladu, choć podobno może kwitnąć nawet do lipca.
Znalazłam kilka zdjęć przekwitłych sporków - na tle szarego piasku wyglądają trochę nostalgicznie.
Czas tak szybko mija - właśnie zdałam sobie sprawę, że tegoroczna wiosna, tak ciepła, długa i kolorowa... dawno już przeminęła. Ale mamy jeszcze dwa miesiące lata!
Chciałam coś napisać o kwiatach sporka, ale nie ma sensu powtarzać opisu botanicznego. Za to zwróciłam uwagę na zdanie: "Kwiaty zebrane w luźne dychotomiczne kwiatostany".
Dychotomiczne, czyli jakie? Wyjaśnienie znajduje się poniżej zdjęć.


Sporek wiosenny (Spergula morisonii)  z rodziny goździkowatych. Owocem jest torebka dwukrotnie dłuższa od działek kielicha. Pęka do nasady otwierając się klapami na zewnątrz. Zawiera nasiona płaskie o średnicy do 2 mm z błoniastą, brązowo żyłkowaną krawędzią o szerokości do pół milimetra
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) - tu widać dojrzewające torebki z nasionami oraz torebki już opróżnione.

Sporek wiosenny jest jednoroczną, czasem dwuletnią rośliną zielną. Rośnie na piaszczystych murawach, ugorach i skrajach lasu.
Kwiaty sporka wiosennego zebrane są w luźne dychotomiczne kwiatostany. Szypułki są cienkie, nagie lub rzadko owłosione gruczołowato. Działki do 4 mm długości. Płatki korony szerokojajowate, zachodzące na siebie brzegami, krótsze od działek kielicha.
Sporek wiosenny osiąga wysokość od kilku do 30 cm. Jest niezbyt pospolity w zachodniej części kraju i bardzo rzadki we wschodniej.
Łodyga sporka wiosennego jest prosto wzniesiona lub podnosząca się, naga lub nieznacznie owłosiona. W górze rozgałęziona

-----------------------


Rozgałęzienia pędu typu dychotomicznego, widlaste – w przypadku pędów charakterystyczne są dla widłaków. Powstają w wyniku podziału pąka szczytowego, dzięki czemu powstają dwa odgałęzienia. Rozgałęzienia dychotomiczne występują także w żyłkach liścia w obrębie paprotników i niektórych nagonasiennych (np. u miłorzębu dwuklapowego).

Zatem chodzi o te charakterystycznie dla sporka rozgałęziające się łodyżki (pędy), na których wyrastają kwiaty!

Są jeszcze inne rozgałęzienia pędów:
U niektórych widłaków występują rozgałęzienia pseudomonopodialne. U roślin tych (np. u widłaka goździstego) po podziale dychotomicznym jedno z odgałęzień rośnie silniej i odsuwa na bok słabiej rosnące.
Podobne rozgałęzienia pseudodychotomiczne powstają w wyniku ustania wzrostu pąka szczytowego i wzrostu odgałęzień bocznych z naprzeciwległych pąków pachwinowych. Występują np. u jemioły pospolitej i lilaka pospolitego.                                                                     źródło

Botaniczny opis sporka wiosennego przedstawiłam tutaj.


************

A tu jeszcze moje pierwsze nieśmiałe próby obrobienia zdjęć w programie Pixlr Exspress, którego dotąd używałam wyłącznie do robienia składanek zdjęć.
Czy warto iść takim tropem?

Sporek wiosenny (Spergula morisonii)

Sporek wiosenny (Spergula morisonii)

49 980

sporek wiosenny, Spergula morisonii, sporek wiosenny wygląd zdjęcia, Spergula morisonii opis zdjęcia, sporek wiosenny jak wygląda, Spergula morisonii zdjęcia opis, sporek wiosenny chwile zachwycone, Spergula morisonii chwile zachwycone


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz