Kwitnącego sporka wiosennego widywałam tylko w marcu i kwietniu. Rośnie w Moim Lesie, lubi suchą ziemię i piasek. Już nie ma po nim śladu, choć podobno może kwitnąć nawet do lipca.
Znalazłam kilka zdjęć przekwitłych sporków - na tle szarego piasku wyglądają trochę nostalgicznie.
Czas tak szybko mija - właśnie zdałam sobie sprawę, że tegoroczna wiosna, tak ciepła, długa i kolorowa... dawno już przeminęła. Ale mamy jeszcze dwa miesiące lata!
Chciałam coś napisać o kwiatach sporka, ale nie ma sensu powtarzać opisu botanicznego. Za to zwróciłam uwagę na zdanie: "Kwiaty zebrane w luźne dychotomiczne kwiatostany".
Dychotomiczne, czyli jakie? Wyjaśnienie znajduje się poniżej zdjęć.
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) - tu widać dojrzewające torebki z nasionami oraz torebki już opróżnione. |
Sporek wiosenny jest jednoroczną, czasem dwuletnią rośliną zielną. Rośnie na piaszczystych murawach, ugorach i skrajach lasu. |
Sporek wiosenny osiąga wysokość od kilku do 30 cm. Jest niezbyt pospolity w zachodniej części kraju i bardzo rzadki we wschodniej. |
Łodyga sporka wiosennego jest prosto wzniesiona lub podnosząca się, naga lub nieznacznie owłosiona. W górze rozgałęziona |
-----------------------
Rozgałęzienia pędu typu dychotomicznego, widlaste – w przypadku pędów charakterystyczne są dla widłaków. Powstają w wyniku podziału pąka szczytowego, dzięki czemu powstają dwa odgałęzienia. Rozgałęzienia dychotomiczne występują także w żyłkach liścia w obrębie paprotników i niektórych nagonasiennych (np. u miłorzębu dwuklapowego).
Zatem chodzi o te charakterystycznie dla sporka rozgałęziające się łodyżki (pędy), na których wyrastają kwiaty!
Są jeszcze inne rozgałęzienia pędów:
U niektórych widłaków występują rozgałęzienia pseudomonopodialne. U roślin tych (np. u widłaka goździstego) po podziale dychotomicznym jedno z odgałęzień rośnie silniej i odsuwa na bok słabiej rosnące.
Podobne rozgałęzienia pseudodychotomiczne powstają w wyniku ustania wzrostu pąka szczytowego i wzrostu odgałęzień bocznych z naprzeciwległych pąków pachwinowych. Występują np. u jemioły pospolitej i lilaka pospolitego. źródło
A tu jeszcze moje pierwsze nieśmiałe próby obrobienia zdjęć w programie Pixlr Exspress, którego dotąd używałam wyłącznie do robienia składanek zdjęć.
Czy warto iść takim tropem?
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) |
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) |
49 980
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz