13 lipca 2014

Płomienna tawuła Douglasa


Przedstawiam kolejną tawułę o nazwie Spiraea douglasii (tawuła Douglasa). Wcale nie dlatego, że nagle przerzuciłam się na podziwianie skwerów, co to to nie. Ta tawuła rośnie dziko w pobliżu Małego Stawu. Kiedy zobaczyłam krzewy o ciemnoróżowych kwiatostanach w kształcie płomieni, przyznaję, nie domyśliłam się, że to "siostra" tawuły japońskiej. Jednak wystarczyło jedno spojrzenie na kwiaty w powiększeniu i już (błyskotliwie) stwierdziłam, że musi być to jakiś gatunek tawuły. Znów to mrowie długich pręcików, dzięki którym kwiatostany wydają się rozmazane i... puszyste. 
Tawuła Douglasa jest rośliną ozdobną, sadzi się ją w parkach, na skwerach czy jako żywopłot. Jeśli spotkam ją gdzieś w mieście, to i tak zawsze będzie przypominać mi miejsce w Moim Lesie, gdzie odkryłam ją po raz pierwszy.

Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) - gatunek rośliny wieloletniej (krzewu) należący do rodziny różowatych (fot. 5 lipca)
Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) -  (fot. 5 lipca)
Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) kwitnie w czerwcu i lipcu  (fot. 5 lipca)
Kwiaty tawuły Douglasa (Spiraea douglasii) wyrastają w stożkowatych, gęstych i puszystych wiechach o długości do 20 cm.
Liście i pąki kwiatowe tawuły Douglasa (Spiraea douglasii) (fot. 29 czerwca)
Kwiatostan tawuły Douglasa (Spiraea douglasii)   (fot. 5 lipca)
Rozwijający się kwiatostan tawuły Douglasa (Spiraea douglasii) (fot. 5 lipca)
Stanowisko dziko rosnącej tawuły Douglasa (Spiraea douglasii) w pobliżu Małego Stawu ma wielkość kilkunastu metrów kwadratowych (fot. 5 lipca)

Tydzień później, 12 lipca, tawuła Douglasa prezentowała się tak:

Przekwitłe kwiatostany brązowieją. Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) kwitnie obficie tylko w miejscach słonecznych, a to stanowisko jest zacienione po południu.
Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii)  - wkrótce i te kwiaty przekwitną, a potem zbrązowieją i zaschną. Na razie nieco zbladły.
Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii)  - mimo, że wiele kwiatów przekwitło, nadal rozwijają się kolejne, choć często mniejsze kwiatostany.


--------------------------
Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych.
Krzew z podziemnymi rozłogami, dość silnie rosnący od 1 do 1,5(2) m wysokości. Pokrój krzaczasty wyprostowany i nieregularny.

Pędy - wyprostowane, brązowe, młode gęsto owłosione.

Liście - jasnozielone, eliptyczne, długość 4-7 cm, powyżej połowy długości grubo piłkowane, od spodu obficie pokryte białym kutnerem.

Kwiaty - w kolorze od jasnego różu do malinowego lub purpurowego w wąskich, stożkowatych, gęstych i puszystych wiechach do 20 cm długości. W celu rozkrzewienia i obfitego kwitnienia krzew należy wiosną nisko przyciąć.
Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Krzew bardzo wytrzymały na mrozy i mało wymagający w stosunku do gleby, odporny na choroby i szkodniki. Znosi słabe zacienienie i może rosnąć pod konarami wysokich drzew, ale kwitnie obficie tylko w miejscach słonecznych. Szeroko rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom.

Nadaje się na naturalne żywopłoty, nieformowane szpalery oraz do sadzenia w grupach. Również nadaje się na żywopłoty strzyżone, które zakwitną co roku, ponieważ kwitnie na tegorocznych pędach.
Dobrze znosi warunki miejskie (zanieczyszczenia powietrza), może być sadzony przy drogach.

Zastosowanie - roślina ozdobna (parki, zadrzewienia krajobrazowe, zieleń miejska, brzegi oczek wodnych).
Na wiosnę można przyciąć nisko w celu rozkrzewienia się i obfitego kwitnienia.

Wymaga podłoża wilgotnego.47 870

tawuła Douglasa, Spiraea douglasii, tawuła Douglasa zdjęcia opis, tawuła Douglasa chwile zachwycone, krzew różowe długie kwiaty, tawuła Douglasa opis botaniczny, Spiraea douglasii zdjęcia opis, krzew różowe długie kwiatostany,

2 komentarze:

  1. To już nie pierwszy raz kiedy znajdujesz rozwiązanie jakiejś mojej botanicznej zagadki :) Podziwiam ten krzew z daleka co dzień jadąc do pracy autobusem i bardzo byłam ciekawa co to. Nie muszę mówić, że bardzo mi się podoba :) Dzięki za Twoją dociekliwość :) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy. Dziękuję i również pozdrawiam :-)

      Usuń