28 listopada 2015

Lato różowe i białe

Barwy cieszą oczy i duszę, poprawiają nastrój, a nawet leczą. Jednak nadmiar któregokolwiek koloru może wywołać skutek wręcz odwrotny - rozdrażnia, przygnębia lub pogłębia niedomagania. Najwłaściwszy jest zatem umiar i harmonia. Czy późna jesień i zima, te niemal monochromatyczne pory roku, równoważą szał kolorów wiosny i lata?
Niby tak, to naturalne, jak po dniu nadchodzi noc. Nie pojmuję tylko, dlaczego ów "dzień" upływa mi tak prędko, a ta "noc" trwa w nieskończoność? Może to... bezsenność?
     Na dziś przygotowałam zdjęcia kwiatów w różnych odcieniach różu i bieli. Zebrawszy kolejne informacje o oddziaływaniu barw na samopoczucie człowieka, uzmysłowiłam sobie, że w przyrodzie nie występuje coś takiego jak nadmiar kolorów. Wszystkie równoważą się w sposób naturalny - w rodzaju, ilości, wielkości, skupieniu, bądź rozproszeniu, kontraście czy subtelnej przemianie jednej barwy w inną. Przypuszczam, że nie bez przyczyny barwa zielona jest najodpowiedniejszym tłem, dopełnieniem lub kontrastem dla najrozmaitszych kwiatów.
      Ach! A jednak właśnie teraz - późną jesienią (i podczas bezśnieżnej zimy), odczuwam nadmiar... bezkoloru. Ponownie więc spróbuję zrównoważyć dokuczający mi deficyt barw i słońca.

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris L.) - gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty zapylają głównie trzmiele.
Opis botaniczny i więcej zdjęć - LINK
Cieciorka pstra (Securigera varia) - gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Kwitnie od maja do lipca. Roślina kwitnie długo - kwiatostany pojawiają się z każdym nowym liściem. Opis botaniczny i więcej zdjęć - LINK
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile) - gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Kwitnie od sierpnia do września (połowy października).    Opis botaniczny i więcej zdjęć - LINK
Trybula leśna (Anthriscus sylvestris L.) - gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Kwitnie od maja do sierpnia.
Cieciorka pstra (Securigera varia) - gatunek rośliny z rodziny bobowatych.
Żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora Cav.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwitnie od czerwca do października.
Opis botaniczny i więcej zdjęć - LINK
Marchew zwyczajna (Daucus carota L.) - gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Kwitnie od czerwca do jesieni, kwiaty zapylane tylko przez ćmy.      Opis botaniczny i więcej zdjęć - LINK
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) - gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych.
Czosnek bulwiasty (Allium tuberosum) - gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Kwitnie od lipca do września.
Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris L.) - gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


RÓŻOWY (łososiowy, brzoskwiniowy, bladoróżowy) - podnosi poczucie bezpieczeństwa, zjednuje sympatię, łagodnie pobudza organizm i likwiduje napięcia mięśniowe. Łagodzi stres i nadaje się doskonale w walce z wyczerpaniem, hamuje agresję. Kolor różowy może pomóc tym wszystkim, którzy tęsknią za czułością, bliskością, ciepłem, ochroną i zainteresowaniem ze strony innych. To także kolor dla niepotrafiących cieszyć się życiem czy też cierpiących na brak poczucia własnej wartości. 
Różowy to kolor osób pewnych siebie, odważnych, nie bojących się ryzykować.

Pomimo swojego delikatnego i przyjemnego odcienia, barwa ta nie jest odpowiednia dla osób niedojrzałych emocjonalnie czy podłamanych psychicznie. Może bowiem je przytłaczać i pogłębiać złe samopoczucie._______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________


BIAŁY - kolor nieograniczonej przestrzeni i nieskazitelnej czystości. Przynosi spokój, równowagę i dobre samopoczucie, łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres i wstrząsy emocjonalne, daje poczucie swobody. Pozwala na łatwe formułowanie myśli, sprzyja kreatywności, zwiększa optymizm. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, samodzielnie kierujące swoim życiem, otwarte na nowe pomysły i plany.
Biel pobudza organizm do walki z chorobą, a także uaktywnia czynniki odpornościowe organizmu.

Nadmiar bieli może powodować poczucie osamotnienia i smutku. Biel nie sprzyja również podejmowaniu decyzji.
Biały jest niewskazany dla osób czujących się samotnie i potrzebujących sprawnie działać.
U niektórych osób może wywoływać bóle i zawroty głowy oraz oślepiać. Nadmierna biel i jej bezkres, szczególnie, gdy światła słonecznego jest niewiele, powoduje depresję i nerwice (np. u podróżników podczas wypraw)
Nadmierne stosowanie bieli w ubiorze i we wnętrzach, wyraża naszą wewnętrzną potrzebę ucieczki i ukrycia się przed innymi i sobą samym.źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5, źródło 6,


.91.25.

zdjęcia letnich kwiatów, kwiaty lata chwile zachwycone, różowe kwiaty zdjęcia, różowe kwiaty chwile zachwycone, białe kwiaty łąkowe zdjęcia, kwiaty łąkowe chwile zachwycone, wiosenne kwiaty chwile zachwycone, orlik pospolity zdjęcia, cieciorka pstra zdjęcia, rozchodnikowiec okazały zdjęcia, czosnek bulwiasty chwile zachwycone,


7 komentarzy:

 1. Tak, tak, bezsenność! Człowiek powinien spać w lecie trzy godziny albo wcale, a zimę przesypiać, albo spać po kilkanaście godzin – żeby budził się rankiem i o zmierzchu zasypiał, a nie brodził w ciemności niemal połowę swojego aktywnego czasu. Jedno z dwojga: albo ktoś to wszystko źle urządził, albo mieszkamy za bardzo na północy. Stawiam na to pierwsze :-)
  Więc nie tylko dla mnie wiosenne i letnie dni są mgnieniem, a zimowe nieskończonością… Miałem napisać, że miło mi dowiedzieć się o tym, ale nie napiszę, bo przecież wcale nie cieszę się Twoją tęsknotą za słońcem i kolorami.
  W czasie późnej jesieni i zimy zauważyłem u siebie chwytanie się tych ocalałych drobinek kolorów: jakieś spóźnione kwitnienie, ładne liście buka, kępka zielonej trawy, cokolwiek, na co w maju czy sierpniu nie zwróciłbym uwagi mając tyle pysznych kolorów wokół. W zimie tamte stają się cenne…
  Żółtlica – kolejna dziwna nazwa rośliny o ładnych kwiatach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie zmienimy tego porządku, bez wyruszenia na drugi koniec świata. Zatem trzeba dopatrywać się sensu w podziale czasu na dzień i noc, i odmienne pory roku. Może sens polega na tym, by zauważać mijający czas i bardziej doceniać lepsze momenty w życiu. A może w ogóle... rozróżniać?
   Żółtlica ma maleńkie kwiatki, trudno powiedzieć czy są specjalnie ładne, choć zdarzyło mi się spotkać naprawdę dorodne i urodziwe okazy :-)

   Usuń
  2. Zwróciłem uwagę na te kwiaty, bo na pierwszy rzut oka podobne są do... kwiatów różowego głogu. Takie miałem skojarzenie.
   Doceniać na pewno też, bo stara to prawda, iż najłatwiej docenić nam przy widocznym czy pamiętanym kontraście. Gdyby maj trwał cały rok, nie byłoby w nim nic wyjątkowego i szybko spowszedniałby nam. W tej prawidłowości jest pewna nasza cecha, z którą trudno się zgodzić, cecha wywołująca bunt, niezgodę, ale przecież tak jest.

   Usuń
  3. Krzysztofie, jeśli klomb różyczek wziąłeś za kwiaty głogu Paul’s Scarlet, to mnie nie dziwi. Jednak żółtlica (na pierwszym planie!) ma maleńkie żółto-białe kwiatki i zachwaszcza co się da. Sama w sobie jest dość niepozorna, ale na tle kwitnących różyczek wydała mi się całkiem atrakcyjna :-). Link do opisu botanicznego i innych zdjęć tej rośliny znajduje się pod zdjęciem.

   Usuń
  4. O, kurcze… Chyba powinienem zmienić okulary… :-)

   Usuń
 2. Bladorózowe kwiaty na jasnozielonym tle - oj tak, to stanowczo jeden z najpiekniejszych roslinnych duetów. I powoje (powojniki?) mialas takie sliczne tez.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również zachwyca różowy kolor kwiatów, bo wygląda tak świeżo i radośnie.
   To powój polny może mieć różowawe kwiaty. Podobno także kielisznik zaroślowy (ale bardzo rzadko), natomiast powojnik to pnącze o białych kwiatach - pokazywałam je kilkukrotnie (częściej jednak jego niezwykłe owoce). Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń