24 listopada 2015

Dzielżan ogrodowy

Dzielżany, podobnie jak gailardie i rudbekie, pochodzą z Ameryki Północnej i nawet należą do tej samej podrodziny Asteroideae. Wydaje mi się, że ich pokrewieństwo widoczne jest choćby w charakterystycznych odcieniach żółci i czerwieni. Dzielżany ogrodowe spotkałam w ogrodzie botanicznym, będąc tam w połowie września, gdy kwitły w najlepsze.
Oczywiście, że rosnące w dużych i dorodnych kępach, niezliczone kwiaty - ogniste, żółto-czerwone słoneczka ujęły mnie od razu. W sam raz na rozgrzewający deser w przejmująco zimny, jesienny dzień.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - pochodząca z Ameryki Północnej bylina z rodziny astrowatych. Nazwa gatunkowa obejmuje głównie mieszańce dzielżanu jesiennego (Helenium autumnale, syn. H. grandiflorum) - 12 września

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - wyhodowano wiele odmian różniących się barwą i kształtem kwiatów, wysokością i pokrojem roślin.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) w ogrodach jest jednym z najczęściej uprawianych gatunków dzielżanu. Rosnąc w skupiskach tworzy dużą kępę, z czasem rozrastającą się wszerz.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - kwitnie od lipca do września, a nawet października. Przekwitłe kwiaty należy usuwać, co pobudza roślinę do dalszego kwitnienia.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - łodygi wzniesione, bruzdowane, u góry silnie rozgałęzione, o wysokości  0,5 m i więcej. Liście lancetowate, ząbkowane, ciemnozielone, gruczołowato nakrapiane.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - brzeżne kwiaty języczkowe mają barwę od żółtej do brunatno-czerwonej. Kwiaty rurkowe barwy żółtej, bądź brunatnej są zbite, tworzą wewnątrz kwiatostanu jakby nasadzoną kopułę.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - na szczycie każdego wyrasta pojedynczy kwiat o mocno wystającym, niemal okrągłym koszyczku i niewielkich, lekko wywiniętych na zewnątrz płatkach.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) nadaje się również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe mają średnicę 3-5 cm.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) - najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej.

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym

Dzielżan ogrodowy (Helenium×hybridum hort.) jest ceniony ze względu na późnoletnie i jesienne kwitnienie. Kwiaty przypominają kolorowe wiatraczki   (12 września)
Z wyjątkiem zdjęć nr 2 i 8, wszystkie pozostałe kadry zostały poddane ponownej obróbce w marcu 2020, głównie w celu zmniejszenia rozmiaru plików.


---------------------------------------Dzielżan ogrodowy - bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Rosnąc w skupiskach tworzy dużą, silną kępę, z czasem rozrastającą się wszerz. Jest jednym z najczęściej uprawianych w ogrodach gatunków dzielżanu.
Pochodzi z Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa obejmuje głównie mieszańce dzielżanu jesiennego (Helenium autumnale, syn. H. grandiflorum). Istnieje wiele odmian różniących się barwą i kształtem kwiatów oraz wysokością i pokrojem.

Łodygi -  wzniesione, bruzdowane, ku górze silnie rozgałęzione, wysokość od 0,5 m do 1,8-2 m (zależnie od odmiany). Wzrost roślin jest szybki i bujny, co powoduje, że pędy często wylegają i pokładają się na ziemi (można temu zapobiec przywiązując rośliny do palików).

Liście - lancetowate, ząbkowane, ciemnozielone, gruczołowato nakrapiane. Mają tendencję do zasychania (gdy zaczyna kwitnąć pędy do połowy długości mogą mieć suche liście)

Kwiaty - koszyczki kwiatowe o średnicy 3-5 cm. Brzeżne kwiaty języczkowe są żółte, żółto-brązowe, żółto-pomarańczowe lub brunatno-czerwone, często na końcu mają trzy wyraźne ząbki. Kwiaty rurkowe barwy żółtej, bądź brunatnej są zbite, tworzą wewnątrz kwiatostanu jakby nasadzoną kopułę.

Kwitnie od lipca do września(października). Aby opóźnić kwitnienie o około 2 tygodnie należy w maju lub czerwcu przyciąć część pędów. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu i rozwijają bez przerwy aż do późnej jesieni. Po kwitnieniu pędy kwiatowe należy przyciąć.


Wymagania glebowe - dzielżan najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Źle rośnie na nieprzepuszczalnej glinie i jałowych piaskach, a także glebach zalewanych zimą. Idealne jest stanowisko w pełnym słońcu.
Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny wymagają dokarmiania.
Dzielżan jest średnio wytrzymały na mróz, niektóre odmiany wymagają zabezpieczenia na zimę.

Zastosowanie - wysokie dzielżany dobrze prezentują się posadzone wzdłuż ogrodzenia, przy ścianach altan lub innych budynków w ogrodzie. Można je również posadzić w sąsiedztwie krzewów liściastych i iglastych. Dzielżany ogrodowe sprawdzą się na niemal każdej rabacie kwiatowej, jednak najpiękniej wyglądają w zestawieniach naturalistycznych z innymi wysokimi bylinami kwitnącymi latem np. rudbekiami, astrami, krwawnikami, złocieniami czy ostróżkami.
Są idealne do odgradzania poszczególnych części ogrodu, nadają się także na kwiat cięty (długo pozostają świeże w wazonie, można ścinać nawet najmniejsze pąki, a też się rozwiną).
Ze względu na tendencję do ogałacania z liści dolnych partii pędów (zwłaszcza podczas suszy), wskazane jest sadzenie ich w towarzystwie innych, niższych roślin, które zasłonią nieatrakcyjne, nagie pędy.

Dzielżany rozmnaża się przez podział (wiosną lub jesienią). Niektóre odmiany można także rozmnażać przez sadzonki zielne pozyskane wiosną, które ukorzeniają się w ciągu tygodnia. Sadzonek nie należy przygotowywać i sadzić do gruntu jesienią (młode rośliny nie przetrzymają zimy). Wiosną zeszłoroczne pędy należy przyciąć tuż przy powierzchni ziemi.
Dzielżany można także rozmnożyć przez nasiona wysiewane w maju-czerwcu.
Rośliny łatwe w uprawie, mało wymagające.
źródło 1, źródło 2, źródło 3,
link 3, link 4, link 5,.90.02.

dzielżan ogrodowy, Helenium hybridum, żółto czerwone kwiaty ogrodowe, kwiaty ogrodowe żółto pomarańczowe, dzielżan ogrodowy zdjęcia opis, Helenium hybridum obrazy informacje, żółto czerwone kwiaty zdjęcia, dzielżan ogrodowy chwile zachwycone, Helenium hybridum chwile zachwycone, żółte kwiaty chwile zachwycone, kolorowe kwiaty chwile zachwycone, kwiaty przypominające wiatraczki zdjęcia, kwiaty kwitnące późnym latem, kwiaty kwitnące do jesieni, dzielżan zdjęcia opis, 

12 komentarzy:

 1. Piękne kolory i kontrasty. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kwiaty :) ... Wiosną koniecznie zasadzę w swoim ogrodzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że dzielżany będą się pięknie prezentować w Twoim ogrodzie :-)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Warto zobaczyć dzielżany na żywo, ale póki jesień i zima trwa - pozostają tylko zdjęcia.

   Usuń
 4. Ech, te kolory w listopadzie są miodem na duszę! :) Szybko, szybko, niech już będzie wiosna, bo ile można znosić ciemność i wilgoć? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pomogły, to "mikstura" dzielżanowa spełniła zadanie :-) Nie chcę Cię martwić, ale jeżeli zimą nie będzie śniegu, to nadchodzące miesiące nie będą zbyt malownicze... Pozdrawiam

   Usuń
 5. U mnie w parku tez byly, takie wieeelkie ale plaskie mega-donice jakby z nimi. I tez sie wlasnie zachwycalam, ile w nich slonca! I kazdy jest troche inny - kazdy ma troche inna opalenizne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałam wcześniej dzielżanów, więc też się nimi zachwyciłam. Spędziłam przy nich długie minuty, ale trzeba było się ocknąć i dalej zwiedzać ogród botaniczny - a było warto :-)

   Usuń
 6. Wspaniałą kępę znalazłaś do fotografii, z doświadczenia wiem że to wcale nie łatwe, bo o ile oko zachwycone kwiatami defektów nie dostrzega o tyle obiektyw "widzi" wszystko i potem to na fotografii pokazuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że trafiłam na czas ich pełnego rozkwitu, bo chyba wszystkie wyglądały pięknie. Jednak dwa tygodnie później dzielżany wyblakły i jakby zbrązowiały. A z tymi defektami na zdjęciach, to rzeczywiście jest kłopot.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...