Rzeczywiście kielisznik zaroślowy bardzo przypomina powój polny. Co prawda, jest on mocno "wyrośnięty", bardziej efektowny, ale jednak wygląda jak powój. Jest w tym dużo racji, gdyż i powój polny, i kielisznik zaroślowy należą do tej samej, bardzo licznej rodziny powojowatych.
Kielisznik ma wiele nazw ludowych, ale najbardziej spodobała mi się lilia płotna. I to też prawda - nawet najnędzniejsze ogrodzenie obrośnięte kielisznikiem o pięknych, dużych kwiatach i ozdobnych liściach zyskuje na urodzie, niemal awansując do miana pergoli.
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) - korona kwiatu biała, rzadko bladoróżowa, lejkowata lub prawie kolista. |
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) - - długoszypułkowe kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści. Mają do 7 cm długości i średnicy ok. 6 cm. |
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) - lejkowaty kwiat tworzy 5 zrośniętych płatków korony. Osłaniają go dwa sercowate liście. |
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) - preferuje gleby gliniaste, wilgotne, kwaśne, bogate w azot i składniki pokarmowe. |
Liście kielisznika sfotografowałam mimochodem - bardziej zależało mi wówczas na uwiecznieniu poznanego w ubiegłym roku, kolorowego chrząszcza Chrysolina graminis. No, ale widać chociaż duże fragmenty liścia oraz jego wyraźne unerwienie.
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) - liście głęboko sercowate , o kształcie grotu strzały lub podłużnie trójkątne, ostro zakończone, długoogonkowe, z wyraźnymi nerwami. |
Na liściu kielisznika zaroślowego (Calystegia sepium (L.) R.Br) drzemiący niewielki chrząszcz z rodziny stonkowatych Chrysolina graminis, o którym pisałam TUTAJ. |
Dopóki nie poznałam nazwy gatunkowej kielisznika zaroślowego, oczywiście, nazywałam go powojem. Jednak nie ma mowy, bym pomyliła go z powojem polnym. Przedstawiam porównanie wyglądu kwiatów (niestety, nie uwzględnia ono różnicy wielkości!). Gdyby kwiaty obu gatunków porównać do naczyń - kwiat powoju polnego byłby płaskim lejkowatym kieliszkiem, a kwiat kielisznika - głębokim pucharkiem z wywiniętym brzegiem.
O kwiatach powoju polnego napisano, że kwitną tylko jeden dzień i pachną migdałami. Kwiaty kielisznika zaś są bezwonne i zamykają się na noc - zatem kwitną dłużej. To też jakaś cecha rozpoznawcza, prawda?
Powój polny (Convolvulus arvensis L.) z lewej i kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) z prawej - porównanie wyglądu kwiatów. Średnica kwiatu powoju wynosi do 2,5 cm, kielisznika - do 6 cm. |
-------------------------------------------
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium (L.) R.Br) – gatunek rośliny należący do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Inne nazwy: lilia płotna, powijacz, pleść, powoik, dzwonki, rożywój, wilek, wilec.
Naukowa nazwa pochodzi od łacińskich słów convolvere (oplatać) oraz sepes (żywopłot).
Nazwa rodzajowa Calistegia złożona z greckich słów kalyx (kielich kwiatu) i stege (pokrycie dachu) nawiązuje do kształtu i osadzenia podkwiatków.
Występuje w prawie całej Europie z wyjątkiem północnej Skandynawii. Poza tym gatunek kosmopolityczny, liczne podgatunki i odmiany występują w Azji i obu Amerykach.
W Polsce dość pospolity na niżu i w piętrze pogórza.
Łodyga - wijąca się, 100-300 cm długości. Szukając podpory wije się lewoskrętnie, zataczając koło o średnicy kilku centymetrów. Posiada twarde, pełzające kłącze.
Liście - o kształcie grotu strzały, głęboko sercowate lub podłużnie trójkątne, ostro zakończone, długoogonkowe, z wyraźnymi nerwami. Liście są skrętoległe, duże (nawet do 15 cm długości).
Kwiaty - wyrastają pojedynczo w kątach liści, długoszypułkowe o długości do 7 cm i średnicy około 6 cm. Korona kwiatu biała, rzadko bladoróżowa, lejkowata lub prawie kolista. Lejkowaty kwiat tworzy 5 zrośniętych płatków korony. Osłaniają go dwa sercowate liście. U podstawy kielicha znajdują się dwa niewydęte podkwiatki z kończykiem, które są dwukrotnie dłuższe od kielicha i obejmują go w postaci dwulistkowego kieliszka. Działki kielicha są jajowate i zaostrzone. Bezwonne kwiaty zamykają się w czasie deszczu i na noc. Są zapylane przez motyla zawisaka powojowca, który długą trąbką jest w stanie sięgnąć do ukrytego w głębi kwiatu nektaru.
Kwitnie od czerwca do września.
Owoc - duża, jasnobrązowa torebka, pokryta płatkami kielicha, która w trakcie wysychania pęka wysypując czarne nasiona (długości do 5 mm). Nasiona często są rozsiewane za pomocą wody.
Korzeń kielisznika zawiera glikoretyny, alkaloidy, związki żywicowe.
Bylina, hemikryptofit. Żywotność nasion tej rośliny wynosi 20 do 30 lat.
Siedliska - żywopłoty, przypłocia, brzegi cieków i stawów, wilgotne lasy, ogrody, nadrzeczne wikliny, zarośla, przydroża, przy granicach z rowami i miedzami. Preferuje gleby gliniaste, wilgotne, kwaśne, bogate w azot i składniki pokarmowe.
Roślina trująca - zawiera konwolaminę. Przedostając się do paszy może wywołać u zwierząt biegunki, nadmierną pobudliwość, a w skrajnych wypadkach porazić układ nerwowy i spowodować zgon. Smak i zapach kielisznika działają na zwierzęta odstraszająco.
Roślina lecznicza - kielisznik zaroślowy jest cenionym ziołem leczniczym, dzięki właściwościom przeczyszczającym. W medycynie ludowej kielisznik był również używany jako środek w walce z żółtaczką.
Surowiec zielarski - kwiaty, korzeń, łodyga, liście.
Zastosowanie - wysuszone kłącza, korzenie oraz liście kielisznika zaroślowego są używane do przygotowywania środków pobudzających ruch robaczkowy jelit, przeczyszczających oraz leków pomagających w przypadku problemów z pęcherzykiem żółciowym (nie udowodniono jednak użyteczności tego zioła).
Odwar wodny z ziela stosowany jest w zaburzeniach trawiennych, niestrawnościach, zaparciach i otyłości. Surowce zawarte w roślinie działają żółciopędnie.
Gatunki podobne - kielisznik zaroślowy jest bardzo podobny do powoju polnego. Różni się liśćmi przykwiatowymi (podkwiatkami):
u kielisznika zaroślowego podkwiatki są duże, szerokie i okrywają kielich od dołu.
u powoju polnego podkwiatki są znacznie mniejsze, wyrastają na szypułce w pewnej odległości przed kwiatem.
Kielisznik zaroślowy występując na polach jest uciążliwym chwastem, bardzo trudnym do zwalczenia (odporny na środki chemiczne). Pokrywając rośliny uprawne hamuje ich wzrost oraz pogarsza jakość i wydajność plonów. Stanowi dużą przeszkodę w zbiorach mechanicznych. Kielisznik zaroślowy ma negatywny wpływ na rośliny, jak i zwierzęta.
Łodygi kielisznika o słodkim i przyjemnym smaku były spożywane w Indiach, a gotowane korzenie jadano w Chinach.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,
motyl zawisak powojowiec - źródło 5, źródło 6
.90.69.
o "lilii płotnej" nie słyszałem, ale... to naprawdę świetna nazwa!
OdpowiedzUsuńJa również, ale od razu wydała mi się odpowiednia :-)
UsuńWiduję te ładne kwiaty, ale dopiero teraz wiem, jak się nazywają. Kielisznik, kielisznik albo lilia płotna - żeby nie zapomnieć..
OdpowiedzUsuńA chrząszcz nie drzemał, wcale nie: on pozował do zdjęć. Chwalił się, bo wie, że ładne ma ubranko :-)
Kwiaty trochę przypominają kieliszek, prawda? A chrząszczyk jest bardzo spokojny i mało ruchliwy. Spotkałam takiego już dwa razy i za każdym razem sprawiał wrażenie, że drzemie :-)
UsuńTak na upartego to można chyba je jeszcze rozpoznać po kolorze pręcików. Dobrze kombinuję? Bo z tego co widzę to powój ma zakończone fioletowawo, a kielisznik ma całe białe. :)
OdpowiedzUsuńWpadłam dzisiaj tutaj pierwszy raz i chyba zostanę. :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Tak, dobrze to zauważyłaś - pylniki powoju są fioletowe, a przynajmniej dość widoczne na tle korony kwiatu. Kto raz zobaczy powój i kielisznika na pewno będzie je rozróżniał - tak bardzo różnią się skalą wielkości.
UsuńBędzie mi miło Cię gościć :-) Pozdrawiam