4 lutego 2017

W egipskim ogrodzie #4

Zapraszam na kolejną serię zdjęć roślin spotkanych w Egipcie - rosnących w przyhotelowym ogrodzie, na ulicy, a nawet na plaży.
Gdyby ktoś zadał mi pytanie, czy w Egipcie występuje coś takiego jak złota godzina, odpowiedziałabym, że chyba nie, a jeśli nawet, to trwa tylko chwilkę. Świt i zachód słońca następują szybko. Przez cały dzień słońce jest lub prawie jest w zenicie - wysoko na niebie. Cienie są krótkie, choć stosunkowo szybko zmieniają swoje położenie. A kiedy (ewentualnie) nadchodzi pora złotej godziny, w terenie zabudowanym trudno jest znaleźć obiekt do sfotografowania, który nie byłby pogrążony w... głębokim cieniu.
Nie godząc się na cień musiałam wybierać pełne słońce, zatem zdjęcia są jakie są.
Na początek wianowłostka królewska (znowu!) - tym razem trafiły mi się drzewa o kwiatach pomarańczowoczerwonych.

Wianowłostka królewska, płomień Afryki, drzewo ogniste (Delonix regia) - gatunek tropikalnej rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae) z podrodziny brezylkowych (Caesalpinioideae). Pochodzi z Madagaskaru
Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) - zakwita wczesnym latem i kontynuuje kwitnienie przez kilka miesięcy (22 sierpnia)
Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) - liście podwójnie pierzastodzielne o długości od 30 do 60 cm, składające się z 10-20 odcinków liczących po 14-35 par małych listków o wymiarach 8-12 x 4 mm, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze
Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) -  kwiaty obupłciowe o średnicy 10-13(15) cm, lekko pachnące. Cztery łopatkowate płatki są rozpostarte poziomo; piąty, nieco większy płatek ustawiony jest pionowo.
Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) - dorasta do 12 m wysokości, korona parasolowata, bardzo rozłożysta. Tempo wzrostu duże - do 1,5 m rocznie. Kora gładka, szarobrązowa. Gałązki czerwonawo-brązowe, "nakrapiane" przetchlinkami.
Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) - kwiaty duże, bardzo dekoracyjne, czerwono-pomarańczowe, występujące w wielkich, licznych skupiskach na końcach gałęzi. Każdy kwiat ma 5 dużych, szeroko rozpostartych płatków o długości od 4 do 7 cm, w tym jeden płatek nakrapiany biało i żółto lub różowo.

Za chwilę przedstawię jeszcze jedno drzewko, lecz z uwagi na nadzwyczajny urok wianowłostki królewskiej, przy której blednie uroda pozostałych drzew, czas na krótki antrakt - małą roślinkę, którą spotkałam na... plaży. To aptenia sercolistna, a właściwie znacznie żywotniejszy mieszaniec o nazwie Red Apple. Że jest to odmiana, a nie gatunek można się przekonać przyglądając się liściom - wcale nie mają sercowatego kształtu.

Aptenia sercolistna, przypołudnik sercolistny (Aptenia cordifolia) - gatunek szybko rosnącego sukulenta z rodziny pryszczyrnicowatych. Pochodzi z Afryki Południowej. Pokrój zwarty, pędy okrągłe w przekroju, płożące, sztywne a jednocześnie kruche, o długości do 60 cm.
Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) - ulistnienie naprzeciwległe, liście mięsiste, gładkie, błyszczące o długości do 3 cm i szerokości do 1,5 cm. Kwiaty drobne (o średnicy 10-15 mm), gwiazdkowate, w różnych odcieniach różu, czerwieni lub karminowo-fioletowe, wyrastają w kątach liści. Otwierają się około południa. Roślina samopylna
Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) - preferuje miejsca ciepłe i nasłonecznione, wymaga przepuszczalnego podłoża, dobrze znosi suszę. Bardzo łatwo rozmnaża się poprzez np. ukorzenianie pędów. W niektórych krajach bywa uciążliwym chwastem.

Oto małe, niemal cały czas kwitnące drzewko z rodzaju jatrofa - Jatropha integerrima.

Jatropha integerrima, Jatropha pandurata - gatunek wiecznie zielonego krzewu lub niewielkiego drzewa należący do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Indii Zachodnich, ale szczególnie znana jest z Kuby. Osiąga 4,6 m wysokości i ok. 3 m średnicy, korona zaokrąglona lub kopulasta, pień wielokrotny.
Jatropha integerrima, Jatropha pandurata - kwiaty liczne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany, szypułki mają 5-10 cm długości. Korona pięciopłatkowa o średnicy ok. 2,5-3 cm w kolorze jasnego szkarłatu, cynobru lub czerwieni koralowej, pręciki jasnożółte. Kwitnie przez niemal cały rok.
Jatropha integerrima, Jatropha pandurata - liście bardzo zmienne w kształcie (eliptyczne, owalne lub trójklapowe). Młode liście brązowe, później stają się zielone i błyszczące. Długość 5-15 cm, szerokość 3-8 cm. Wysuszona kora ma silny, aromatyczny zapach, stąd nazwa zwyczajowa - jatrofa ostra (pikantna). Roślina trująca - zawiera sok mleczny, który może podrażniać wrażliwą skórę.

Na koniec meksykańskie petunie. Spotykałam różne ich odmiany - jedne dość wysokie o wyprostowanych pędach, inne niskie, kępiaste, o długich, trawiastych liściach. Różniły się także barwą, a nawet, w pewnym stopniu, wyglądem kwiatów. Wieczorem wszystkie kwiaty opadały, lecz następnego dnia wyrastały nowe.

Ruellia simplex, zwana meksykańską petunią - gatunek zimozielonej rośliny należący do rodziny akantowatych. Dawniejsza nazwa Rueelia tweediana. Pochodzi z Meksyku, Karaibów i Ameryki Południowej. W uprawie osiąga wysokość 60-90 cm.
Ruellia simplex, zwana meksykańską petunią - liście liczne, lancetowate, od długości  15-30 cm i szerokości 1,3 do 1,9 cm. Wyraźne unerwienie liści widoczne jest z obu stron blaszki. Pędy są zielone zabarwione na węzłach brązowo do czerwonawego.
Ruellia simplex, zwana meksykańską petunią - istnieją także odmiany karłowate, które osiągają do 30 cm wysokości.
Ruellia simplex, zwana meksykańską petunią - trąbkowate, pięciopłatkowe kwiaty, o średnicy 7,6 cm, wyrastają w kątach liści. Mają barwę od niebieskiej przez różową i białą do purpurowej. Kwitną jeden dzień. Płatki miękkie, zrośnięte u podstawy. Działki kielicha nieco owłosione. Pędy są zielone zabarwione na węzłach brązowo do czerwonawego.


Więcej zdjęć, na których dobrze widać pędy oraz liście petunii meksykańskiej, można zobaczyć TUTAJ i TUTAJ. W tamtych wpisach bardziej byłam zainteresowana pięknymi motylami, monarchami złocistymi, ale tak się złożyło, że właśnie na roślinach (z dwóch pierwszych zdjęć - tych, o niebieskich kwiatach) motyle odpoczywały i spędzały noc.


O rodzajach i kształtach liści - link 1, link 2, link 3,Zobacz też pozostałe części:
 1. W egipskim ogrodzie #1
 2. W egipskim ogrodzie #2
 3. W egipskim ogrodzie #3
 4. W egipskim ogrodzie #5
 5. W egipskim ogrodzie #6


r29.32.

wianowłostka królewska, delonix regia, aptenia sercolistna, Aptenia cordifolia, Ruellia simplex, meksykańską petunia, Jatropha integerrima, Jatropha pandurata, wianowłostka królewska zdjęcia opis, delonix regia wygląd informacje, aptenia sercolistna zdjęcia opis, przypołudnik sercolistny wygląd informacje, Ruellia simplex zdjęcia opis, meksykańska petunia zdjęcia opis, Jatropha integerrima zdjęcia opis, Jatropha pandurata wygląd informacje, flora Egiptu chwile zachwycone, egipski ogród chwile zachwycone,

12 komentarzy:

 1. Kolejna ciekawa wycieczka - jakie piękne te rośliny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Będzie jeszcze jeden lub dwa odcinki. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Płomień Afryki. Piękna nazwa pięknego drzewa.
  Patrząc na te słoneczne zdjęcia, myślałem o dzisiejszym kontraście: przejechałem w poprzek nasz kraj, było szaro, buro i zimno. Dwa światy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pomyśleć, że są takie miejsca, gdzie teraz(!) jest lato, nie brakuje słońca i ciepła, i kwitnie wiele roślin. My, niestety, musimy jeszcze poczekać :-)

   Usuń
 3. Od razu mi się cieplej zrobiło. Mimo słońca w zenicie zdjęcia wyszły bardzo ładnie. Najbardziej mi się podoba płomień Afryki - świetna nazwa i sama roślina też ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Delonix regia, płomień Afryki opisywałam dawno temu - to drugie moje spotkanie z tym drzewem.

   Usuń
 4. W Egipcie chyba słońce jest nawet inne bo kompletnie nie odczuwa się tutaj skutków południowych pełnosłonecznych zdjęć, które wyglądają tutaj świetnie.
  Masz imponującą wiedzę o tamtejszej florze. Jestem pełen podziwu. To taka już zgromadzona w głowie kompletna całość czy cały czas jeszcze jest/ będzie powiększana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w Egipcie jest jakiś inny rodzaj światła :-) Moja wiedza botaniczna jest ... znikoma, za to jestem wytrawnym szperaczem po czeluściach Internetu - uczę się przy okazji opisywania zdjęć :-) Zdaje mi się, że będzie jeszcze jedna część (może dwie) poświęcona roślinom spotkanym w Egipcie.

   Usuń
 5. Cudowności ! Płomień Afryki oczywiście gra tu pierwsze skrzypce ;)

  I dzięki temu postowi już wiem, że kwitnienie Płomienia w sierpniu jest normalne.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Tak, w drugiej połowie sierpnia widziałam kilka wianowłostek i wszystkie pięknie kwitły. Pozdrawiam

   Usuń
 6. Dzięki - chodzi o petunię meksykańską. Byłam zachwycona tą rośliną, bo po południu wszystkie kwiaty leżały na rabacie, a następnego dnia znów była obsypana świeżymi, fenomenalne zjawisko. Spotkałam ją na Kubie.
  Płomień Afryki cudowny.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, naszukałam się jej nazwy. Cieszę się, że pomogłam. Pozdrawiam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...