20 lipca 2017

Sałatnik leśny, sałata murowa

W połowie czerwca w Moim Lesie natknęłam się na kwitnące właśnie sałatniki leśne. Sfotografowałam kilka roślin rosnących nieopodal ścieżki i dopiero później rozejrzałam się dookoła. W sosnowym lesie, tam gdzie zadrzewienie nie było zbyt gęste, wyrósł miniaturowy las sałatników. Były ich setki, a może tysiące na powierzchni wieluset metrów kwadratowych. Wtedy brodziłam w unoszącej się nad ziemią żółtej mgiełce drobnych kwiatów, które z czasem przemieniły się z w eteryczną mgiełkę małych białych dmuchawców.

Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce jest pospolity na całym niżu i w górach aż po granicę lasu (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – występuje w Małej Azji i obszarach przylegających do Kaukazu, w północnej Afryce oraz na większej części Europy (brak go tylko w południowej Hiszpanii i północnej Skandynawii) - 15 czerwca
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – liście dolne i środkowe są cienkie, nagie, przerywano pierzastodzielne o trójkątnie ząbkowanych odcinkach. Nasady dolnych liści stopniowo zwężają się w oskrzydlony ogonek, liście środkowe swoją sercowatą nasadą obejmują łodygę (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – kwiaty zebrane w niewielkie i wąskie koszyczki bardzo przypominające wyglądem pojedyncze kwiaty. Koszyczki z kolei zebrane są w rozpierzchłą wiechę (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – w pojedynczym koszyczku przeważnie 5 kwiatów języczkowych. Okwiat poszczególnych kwiatów tworzy 5 płatków korony zrośniętych w rurkę i 5-ząbkowy języczek wyglądający, jak pojedynczy płatek korony (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – liście górne są małe, niepodzielone i mają lancetowaty kształt. Charakterystyczną cechą wszystkich liści jest sinozielony kolor spodniej strony blaszki (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – wewnątrz kwiatu dolny słupek z długą szyjką i rozwidlonym znamieniem oraz 5 pręcików zrośniętych nitkami w rurkę wokół słupka (18 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty zapylane są przez muchowate, bzygowate i pszczoły. Wszystkie kwiaty w koszyczku zakwitają jednocześnie (18 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – walcowata okrywa koszyczka składa się z dwóch szeregów listków o brudnozielonych lub czerwonobrunatnych szczytach. Listki zewnętrznej warstwy są odstające (18 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – przełamana łodyga wydziela sok mleczny (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis, syn. Lactuca muralis (L.) Gaertn., Prenanthes muralis L.) – w nazewnictwie ludowym nazywany sałatą murową (2 lipca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – na wielu roślinach widziałam mszyce i pająki, ale także coś takiego - być może to sprawka larwy pienika ślinianki (Philaenus spumarius)?   (15 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – rośnie w lasach liściastych i mieszanych na różnego rodzaju glebach, szczególnie jednak na glebach próchnicznych. Preferuje gleby luźne, żyzne i kamieniste (1 lipca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – stanowisko roślin (18 czerwca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – wyciąg z rośliny ma działa uspokajająco, a także obniża ciśnienie krwi i łagodzi ból. Może mieć zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera i innych zaburzeń pamięci - 29 czerwca
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – surowcem zielarskim jest kwitnące ziele oraz korzeń (pozyskiwany jesienią) - 18 czerwca
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – łodyga wzniesiona, prosta, naga, o wysokości od 30 do 80(100) cm. Ma barwę zieloną lub jasnobrunatną, górą rozgałęzia się. Roślina wytwarza krótkie kłącze  (16 lipca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – puch kielichowy powstaje z przekształconego kielicha (16 lipca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – puch kielichowy składa się z dwóch rzędów szczecinek o różnej długości (zewnętrzne są krótsze) - (16 lipca)
Sałatnik leśny (Mycelis muralis) – owocem są wrzecionowate niełupki zaopatrzone w krótki dzióbek i puch kielichowy (2 lipca)
t46.57.    (77)

sałatnik leśny, Mycelis muralis, sałata murowa, Lactuca muralis, Prenanthes muralis, sałatnik leśny zdjęcia opis, Mycelis muralis zdjęcia opis, sałata murowa zdjęcia opis, sałatnik leśny właściwości lecznicze, Mycelis muralis właściwości lecznicze, sałata murowa wygląd informacje, sałatnik leśny chwile zachwycone, Mycelis muralis chwile zachwycone, sałata murowa chwile zachwycone,

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa roślina, jak dotąd mi nie znana - piękna prezentacja:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, tak mi się wydaje, dotąd jej nie widziałam, a przynajmniej nie zauważałam :-) Dziękuje i pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa roślina. Kilka razy ją widziałem, ale nigdy w takich ilościach jak u Ciebie :-) No i ten sosnowy las na jednym ze zdjęć jest super - bardzo lubię takie miejsca, musi tam pięknie pachnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje spotkanie z sałatnikiem jest dowodem na to, że warto zmieniać trasy wędrówek, nawet po znanym sobie terenie. Nigdy przedtem, w porze jego kwitnienia, nie zaglądałam do tej części lasu.

   Usuń
 3. Kolejna niepozorna roślinka łatwa do przeoczenia, ale gdy uważniej przyjrzeć się zdjęciom, okazuje się być ładną. Jej dmuchawce nazwałaś bardzo trafnie eterycznymi. Na Twoich zdjęciach są śliczne.
  Chciałbym zapamiętać jej nazwę i potrafić rozpoznać w lesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojedyncza roślina wygląda dość niepozornie, ale setki, tysiące wyprostowanych, a w górnej części rozgałęzionych, na podobieństwo drzew, "koronach" ozdobionych kwiatami, a później i owocostanami - robi wrażenie :-)

   Usuń
 4. niezłe fotki, no no. naprawdę. las małych baobabów ;)
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń