9 września 2017

Zawilce japońskie

Przedstawiam dziś dwie odmiany zawilca japońskiego różniące się barwą i wyglądem kwiatów. Chociaż lato ma się ku końcowi, kwitnące anemony przeczą temu zdecydowanie. A ja, patrząc na nie... wierzę im. Lato, lato - trwaj!
      I żeby ciągle nie narzekać: kwiaty fotografowałam z użyciem obiektywu Pentacon. Choć nadal nie radzę sobie dobrze z obróbką zdjęć, to - jakby nie patrzeć - manualne ustawianie aparatu idzie mi jakoś lepiej. Nie mówię, że dobrze, ale to tak jak z bólem - jeśli choć trochę ustąpi, to człowiekowi robi nieco raźniej.
Opis zawilca japońskiego zamieszczam na końcu wpisu.
 
Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich')
 
Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich')  
 
Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich')  
 
Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich')  
 
Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich')  

Powyższe kadry zostały poddane ponownej obróbce w lutym 2022 r., a poniżej pozostawiam kadr jaki został oryginalnie opublikowany. 
  
Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich')


Poniżej inna odmiana zawilca japońskiego - możliwe, że jest to odmiana 'September Charm'.

Zawilec japoński  'September Charm' (Anemone x hybrida 'September Charm')
Zawilec japoński  'September Charm' (Anemone x hybrida 'September Charm')
Zawilec japoński  'September Charm' (Anemone x hybrida 'September Charm')

Wśród starych zbiorów zdjęć robionych kompaktem znalazłam jeszcze fotki owoców zawilca chińskiego. Są jakie są, ale dają pojęcie o ich wglądzie.

Zawilec japoński (Anemone hupehensis (Lemoine) Lemoine var. japonica (Thunb.) Bowles & Stearn) - wygląd owoców (24 września)
Zawilec japoński (Anemone hupehensis (Lemoine) Lemoine var. japonica (Thunb.) Bowles & Stearn) - wygląd owoców (24 września)--------------------------------------Zawilec japoński (Anemone hupehensis (Lemoine) Lemoine var. japonica (Thunb.) Bowles & Stearn) – odmiana pochodzącego z Chin gatunku zawilca Anemone hupehensis, rośliny z rodziny jaskrowatych.
Gatunek ten od dawna uprawiany był w Japonii i tutaj wyhodowano z niego ozdobną odmianę, obecnie uprawianą w licznych krajach świata.
Przez niektórych botaników został nieprawidłowo sklasyfikowany jako odrębny gatunek Anemone japonica, często też nazwa zawilca japońskiego nieprawidłowo przypisywana jest do pochodzącego z Chin zawilca Anemone hupehensis.

Zawilec japoński tworzy dość wysokie i luźno rozgałęzione pędy, na których wiosną wyrastają duże, promieniste kwiaty w kolorze od białego do fiołkoworóżowego.
Liście wyłącznie odziomkowe, podzielone na wiele palczastych łatek.
Zawilec japoński jest wyższy od chińskiego i posiada więcej płatków, niż chiński, dziki gatunek, od którego pochodzi.

W krajach o cieplejszym klimacie jest rośliną wiecznie zieloną. Uprawiany jest ze względu na swoje piękne kwiaty, może być też rośliną okrywową.
Zakwita późnym latem.
Rozmnaża się go głównie wegetatywnie, przez podział rozrośniętych kęp, można też przez nasiona wysiewane latem.
Wyhodowano wiele odmian zawilca japońskiego, m.in.:
 • `Handspen Anundance` – o ciemnoróżowych kwiatach z jasnoróżowym lub białym obrzeżeniem płatków
 • `September Charm` – o jasnoróżowych kwiatach z 5-6 płatkami
 • `Prinz Heinrich` – ma 10 lub więcej płatków jaśniejszych na spodniej stronie

 *************

Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' (Anemone hupehensis 'Prinz Heinrich') - niemiecka odmiana otrzymana przez Wilhelma Pfitzera w 1902 r.

Łodyga - wzniesiona, rozgałęziona w górnej części, dorasta do wysokości 50-100 cm, szerokość kępy do 50 cm.

Liście - odziomkowe duże, 20-30 cm długości, na długich ogonkach, dłoniasto złożone najczęściej z trzech listków. Listki klapowane, na brzegu głęboko ząbkowane, ciemnozielone. Liście łodygowe mniejsze, niemal siedzące. Cała roślina delikatnie owłosiona. Pędy z charakterystycznym okółkiem głęboko podzielonych, ciemnozielonych liści przykwiatostanowych.

Kwiaty - o średnicy ok. 6 cm, półpełne i pełne zebrane na szczycie rozgałęzionej łodygi. Płatki (listki okwiatu!) liczne (10-20), czerwonopurpurowe, lekko wywinięte na brzegach i wzniesione. Płatki po rozwinięciu różowoczerwone, w miarę kwitnienia stają się ciemnoróżowe, ustawione nieregularnie o różnej wielkości, często ząbkowane na wierzchołku.
Żółte pręciki otaczają słupki zebrane na kulistym dnie kwiatowym. Słupki początkowo zielone, w miarę dojrzewania żółkną. Pąki kwiatowe kuliste i ozdobne.
Kwitnie - od sierpnia do października.

Owoce - drobne zaopatrzone w srebrzysty aparat lotny.


Mrozoodporność - roślina odporna na mróz, ale w surowe i bezśnieżne zimy może przemarzać.

Gleba -wymaga podłoża gliniasto-piaszczystego, w okresie wegetacji stale wilgotnego, o odczynie od lekko kwaśnego po obojętny.

Stanowisko - najlepiej czuje się w półcieniu. Na stanowiskach nasłonecznionych też może rosnąć, pod warunkiem utrzymania dostatecznie wilgotnego podłoża. Roślina wrażliwa na suszę.

Zastosowanie - głównie do ogrodów przydomowych lub zieleni osiedlowej. Na rabatach sadzona zwykle w grupach, po kilka, kilkanaście sztuk. Cenna odmiana pięknie kwitnąca w drugiej połowie lata. Kwiaty na dość długich szypułkach nadają się na kwiat cięty, ale ich trwałość jest krótka.


Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' - link 1, link 2,
Zawilec japoński  'September Charm' - link 3, link 4, link 5, link 6,
Zawilec japoński - link 7,t81.81.  (81)

zawilec japoński Prinz Heinrich, zawilec hupeheński Prinz Heinrich, Anemone hupehensis Prinz Heinrich, Anemone hupehensis Prince Henry, zawilec japoński September Charm, Anemone hybrida September Charm, zawilec japoński owoce, zawilec japoński liście zdjęcia, Prinz Heinrich chwile zachwycone, zawilec hupeheński chwile zachwycone, Prince Henry chwile zachwycone, September Charm chwile zachwycone, Prinz Heinrich zdjęcia opis, zawilec September Charm zdjęcia,

9 komentarzy:

 1. Gdy w ogrodzie robi się trochę nudno pod koniec lata, zawilce wnoszą powiew świeżości :) Też mam 3 odmiany zawilców, ale nie przypominają Twoich. Nie znam ich nazw, gdyż w szkółce sprzedawali jako ,,zawilce w odmianach".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poszukaj zdjęć w Internecie pod hasłem zawilec japoński (albo chiński), a na pewno trafisz na ich podobiznę i poznasz nazwę :-)

   Usuń
 2. Piękne, zwłaszcza ten który prawdopodobnie jest 'September Charm' - jakoś nie przepadam za cukierkowym różem, zdecydowanie wolę delikatniejszy odcień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że gdybyś zobaczyła te różowe zawilce na własne oczy, byłabyś zauroczona. Niestety, ja mam ciągle problemy z wiernym/dobrym oddawaniem barw na zdjęciach.

   Usuń
 3. September Charm - nierozwinięte pąki, zwłaszcza na 2 zdjęciu, ach :)
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to - na zdjęciach najlepiej wyszły mi pąki. Eh!

   Usuń
  2. Ale za to jak!! Jak małe figi, mam ochotę je zjeść:) serio. A te drugie, jak siatkowe woreczki z czymś ciekawym w środku (małe bataty:). Kwiaty też są interesujące, zwłaszcza te jasnoróżowe. Mają taką lekkość. i Pyliniki (?), na 9-ce np. Tak!
   Marek z Wlkp.

   Usuń
 4. Toż to wspaniałe fotografie. Jak obrazy, przepiękne. Bardzo lubię te kwiaty, są takie delikatne i urokliwe. Fantastycznie je sfotografowałaś. :* Miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...