18 listopada 2017

Pięknotka, kalikarpa japońska

Rośnie przy wąskiej ścieżce w ogrodzie botanicznym - widok nieprawdopodobnie fioletowych owoców zniewolił mnie na długą chwilę. Kalikarpa japońska, pod tą nazwą ją zapamiętałam (przeczytaną z tabliczki), urocza druhna nadchodzącej jesieni, prawdziwa pięknotka!
Później, w innym miejscu jeszcze raz spotkałam krzewy kalikarpy, więc fioletowa uczta się przedłużyła  :-) . Niestety, przy tamtych krzewach nie znalazłam tabliczki, a dopiero później (teraz(!), poszukując informacji) dowiedziałam się, że istnieje wiele gatunków należących do rodzaju Callicarpa.
Nie mając pewności, że przedstawiam wyłącznie pięknotkę japońską (zauważycie chyba, że na różnych zdjęciach owoce mają inne odcienie fioletu, różne są też barwy liści), zdjęcia pozostawiam bez opisu, za to informacje o gatunku, a także o całym rodzaju zamieszczam na końcu wpisu.

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica), zwana poładnią lub kalikarpą - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych  [14 października]

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)

Zdjęcia pięknotki zostaly poddane ponownej obróbce w marcu 2020 r. ze względu na fatalną kolorystykę oraz rozmiar plików. Poniżej, dla porównania, jedno ze zdjęć pierwotnie opublikowanych.

Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)


---------------------------------------------------Pięknotka japońska (Callicarpa japonica), zwana poładnią lub kalikarpą - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. W środowisku naturalnym występuje w Japonii, północnych Chinach oraz Mandżurii. W wielu krajach uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na atrakcyjne owoce oraz liście. Najefektowniej wygląda od  września do listopada.
Wyhodowano też odmianę „Leucocarpa” o białych owocach.
Kalikarpa japońska jest najniższą z uprawianych w Polsce pięknotek. Jest też jednym z gatunków najlepiej znoszących niskie temperatury.

Jest to gęsty krzew o zaokrąglonym pokroju dorastający do wysokości 1,2-1,5 m.
Pędy - sztywne, mocno rozgałęzione

Liście - ciemnozielone, lancetowate, lekko piłkowane o długości ok 6-10 cm. wygięte na końcu. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub różowofioletowy.

Kwiaty - różowe lub białawe, pachnące, zebrane w niewielkie baldachowate kwiatostany na szypułkach o długości ok 10 cm.
Kwitnie - w lipcu i sierpniu.

Owoce - zebrane w grona, fioletowe, lśniące, bardzo liczne (i dekoracyjne) drobne jagody o średnicy ok. 4 mm. Owoce opadają długo po opadnięciu liści - dopiero po silniejszych mrozach, czasem pozostają na gałązkach do początku zimy. Stanowią pokarm dla ptaków i jeleni. *****************IDo rodzaju Callicarpa zalicza się około 140 gatunków krzewów i małych drzew, z których większość występuje w Azji wschodniej i południowo-wschodniej. Pozostałe gatunki pochodzą  z Australii, Madagaskaru, południowo-wschodniej Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.
Nazwa Callicarpa pochodzi od greckich słów callos - piękna i carpo - owoce. Cechą wyróżniającą pięknotki są zebrane w grona, kuliste i błyszczące owoce w niespotykanym, zwykle fioletowym kolorze. Owoce kalikarpy dojrzewają jesienią i utrzymują się na krzewach aż do świąt Bożego Narodzenia.
Dodatkową ozdobą pięknotek są długie (do 12 cm), lancetowate, ząbkowane liście, które jesienią  przebarwiają się na jaskrawe odcienie żółci, czerwieni i fioletu - stanowią kontrastowe tło dla owoców.

Na przełomie lipca i sierpnia w kątach liści licznie zakwitają drobne jasnoróżowe, białawe  lub fioletowe kwiaty, zebrane w grona. Kwiaty ukryte są jednak są pod liśćmi i nie pełnią funkcji dekoracyjnej.

Gatunki pochodzące z rejonów o umiarkowanym klimacie zrzucają liście na zimę, natomiast gatunki tropikalne są wiecznie zielone. Liście są proste, ustawione naprzeciwlegle i mają 5-25 cm długości. Kwiaty białe do różowawych wyrastają w gronach. Owocem jest jagoda o średnicy 2-5 mm o barwie do różowej, przez fioletową do czerwono-purpurowej z charakterystycznym metalicznym połyskiem. Owoce są bardzo liczne i dobrze widoczne na nagich gałązkach po opadnięciu liści. Jagody utrzymują się do zimy lub pory suchej i są ważnym pożywieniem dla ptaków i innych zwierząt, ale nie są zjadane, dopóki nie wyczerpią się inne źródła pożywienia. Jagody są bardzo cierpkie w smaku, ale mogą być używane do wyrobu wina i galaretek. Niektóre gatunki Callicarpa są wykorzystywane jako rośliny pokarmowe przez larwy kilku gatunków motyli, m.in. Endoclita malabaricus i Endoclita undulifer.

Ciekawostka
Pięknotka amerykańska od dawna była wykorzystywana w medycynie ludowej jako środek zapobiegający ukąszeniom komarów. Stwierdzono, że cztery substancje chemiczne wyizolowane z Callicarpa działają jako środki odstraszające owady: borneol, callicarpenal, intermedol i spathulenol. Wykorzystanie kalikarpii jako środek odstraszający komary zostało opatentowane przez Departament Badań Rolniczych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.Kalikarpa (rodzaj roślin) - link, link, link, link, link, link,
Kalikarpa amerykańska - link, link, link, link,    
Kalikarpa japońska - link, link, link, link, link,  
Kalikarpa Bodiniera - link, link, link, link, 
Callicarpa macrophylla - link,
y12.81. (82)


pięknotka japońska, Callicarpa japonica, kalikarpa japońska, Callicarpa rodzaj, Callicarpa sp, poładnia japońska, fioletowa jarzębina, fioletowe kulki na krzewie, krzew fioletowe owoce, pięknotka japońska opis zdjęcia, Callicarpa japonica informacje zdjęcia, kalikarpa japońska zdjęcia opis, Callicarpa rodzaj informacje, Callicarpa sp chwile zachwycone, poładnia japońska zdjęcia opis, fioletowe kulki, fioletowe owoce zdjęcia, pięknotka japońska chwile zachwycone, kalikarpa japońska chwile zachwycone,


14 komentarzy:

 1. Pięknotki. Zdjęcia. Rośliny też :) Tego mi trzeba było dzisiaj :))

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały dzień siedziałam nad zdjęciami, żeby zdążyć dzisiaj. Obróbka trwa krótko, raptem parę minut. Tylko, że potem poprawiam. W nieskończoność, eh.
   Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. "Obróbka trwa krótko, raptem parę minut. Tylko, że potem poprawiam. W nieskończoność, eh." też tak mam, ale o tym (i nie tylko o tym) już pi§ałem ;)). Zdjęcia bardzo mi się spodobały a te żółcie, róże, fiolety, brązy i późne zielenie tak mnie pozytywnie zakręciły :) a więc Proszę bardzo i również pozdrawiam :-)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łączę się w bólu tworzenia :-) A jeśli te zdjęcia trochę poprawiły Ci nastrój, rozjaśniły mrok - to dla mnie nie ma lepszej pochwały :-)

   Usuń
  2. :))

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  3. Oczywiście, NIE BYŁOBY!

   Usuń
 3. Prawdziwa pięknotka:) Tę roślinę znam wyłącznie ze zdjęć, zazdroszczę możliwości zobaczenia na żywo i fotografowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dotąd ani jej nie widziałam, ani nie znałam nazwy, a bardzo mi się spodobała :-)

   Usuń
 4. O!!!!
  Widzisz! Znam ten krzew z okolocznych ogródków przy blokach, ale nie moglem znaleźć jego nazwy. Teraz juz wiem

  OdpowiedzUsuń
 5. W zyciu takiej rosliny nie widzialam, pieknie wygladaja te fioletowe jagody na tle zóltych lisci! Ah, natura. Chocbys sei czlowieku staral jak nie wiem co, nie namalujesz piekniejszego obrazu niz ten prawdziwy. Nie ma szans :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te fiolety rzeczywiście wydały mi się nie do podrobienia :-)
   Tak, natura jest najzdolniejszym malarzem!

   Usuń
 6. Przyłączam się do pochwał: niebanalna roślina z malowanymi na fioletowo kulkami. Chciałoby się zobaczyć ją jesienią, z kolorowymi liśćmi.
  Zwróciłem uwagę na ilość gatunków w rodzinie, mnie zupełnie nieznanej. Taka wielka mnogość roślin, a ja nie mam pojęcia o ich istnieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koło tych krzewów przechodziłam wiosną i latem kilkukrotnie, ale w ogóle nie zwróciłam na nie uwagi. Jak widać każda roślina ma swoje 5 minut. Miło, że kalikarpie przypadły w połowie października, kiedy akurat byłam w botaniku :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...