25 stycznia 2013

Łopian nieujarzmiony

Na Łące Północnej, dokąd mam najbliżej, pozostało mnóstwo suchych badyli. Ustrojone białymi czapeczkami suche owocostany różnych roslin wyglądały malowniczo. Pośród wielu roślin był także uschły łopian pajęczynowaty. Jego owoce zakończone podwiniętymi kolcami, łatwo czepiały się mojej kurtki i szala.

Łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum Mill.) z rodziny astrowatych wśród wrotyczu i krwawników - styczeń

Łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum Mill.) z rodziny astrowatych wśród wrotyczu i krwawników - styczeń

Łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum Mill.) w styczniu. Śnieżne czapy nie pozbawiły jego kolczastych owoców mocy przyczepiania się do wszystkiego



Zdjęcia kwitnącego łopianu, liści i pokroju rośliny wykonane latem, a także opis łopianu pajęczynowatego zamieściłam tutaj, a łopianu większego tutaj.


Łopian (Arctium L.) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Liczy 10 gatunków. Występuje w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy i Azji. W Polsce występują na stanowiskach naturalnych 4 gatunki. Gatunkiem typowym jest łopian większy Arctium lappa L.

Gatunki flory Polski:
  • łopian gajowy (Arctium nemorosum Lej., syn. A. nemorosum Lej. & Courtois)
  • łopian mniejszy (Arctium minus (Hill) Bernh.)
  • łopian pajęczynowaty (Arctium tomentosum Mill.)
  • łopian większy (Arctium lappa L.)



łopian pajęczynowaty, łopian pajęczynowaty wygląd zimą, łopian zimą zdjęcia, jak wygląda łopian, łopian pajęczynowaty chwile zachwycone,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz