13 października 2016

W małych ogródeczkach

Pod koniec wiosny odkryłam maleńkie, przyblokowe ogródki, które zachwyciły mnie rozmaitością rosnących tam kwiatów. W moim odczuciu, ich urok polegał przede wszystkim na tym, że pośród kwiatów ogrodowych rosły tam także różne rośliny łąkowe, przez ogrodników i rolników zwane chwastami. Przedstawiam zatem czerwcowy miks ogrodowo-łąkowy.

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce kwitnie od czerwca do sierpnia, długo i obficie.
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) - bylina z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae).. Nazwa łacińska jest nazwą zbiorową dla licznych odmian powstałych w wyniku krzyżowania różnych gatunków.
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus L.) – gatunek rośliny rocznej z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl., Papilionaceae Giseke)
Lawenda wąskolistna, l. lekarska (Lavandula angustifolia), zwana też czasami l. wonną, bławatką, czyszczeczem (nazwy ludowe) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych.
Mak polny (Papaver rhoeas L.) - gatunek rośliny z rodziny makowatych (Papaveraceae Juss.).
Groszek bulwiasty (Lathyrus tuberosus L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bobowatych.
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus L.) i łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) 
Róża (Rosa L.) – rodzaj krzewów należący do rodziny różowatych (Rosaceae).
Dzwonek jednostronny, dzwonek rapunkokształtny (Campanula rapunculoides L.) - bylina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae Juss.)
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida) wśród przymiotna białego (Erigeron annuus (L.) Pers)
Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata L.) –kwiaty żółte, wyrastające pojedynczo lub po kilka z kątów liści. Działki kielicha owłosione, ale nieorzęsione, łatki korony mają brzegi gruczołowato orzęsione.e68.06.


8 komentarzy:

 1. Kolorowe drobinki lata.
  Oglądając zdjęcia uświadomiłem sobie, iż nie widziałem w tym roku przymiotna. Oczy mam ciągle za mało otwarte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuję, że takich drobin lata będzie więcej :-)

   Usuń
 2. jak to w ogródkach - faktycznie pomieszanie, kiedyś zwróciłem na to uwagę, ale jakoś nie wgłębiałem się w różnorodność gatunkową, pewnie z obawy przed złym odczytaniem intencji, bo już zdarzyło mi się być uznanym za "nie wiadomo kogo" przez panie gdy np. fotografowałem magnolie lub krople na liściach perukowca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również miałam pewne problemy z fotowaniem ogródków działkowych. Ludzie zrobili się bardzo bojaźliwi. Szkoda, choć rozumiem ich obawy.

   Usuń
 3. Kocham przydomowe ogródki za tę różnorodność kwiecia.....

  OdpowiedzUsuń