Na skraju Łąki Niespodzianek również rosną wysokie (z pewnością znacznie młodsze) wiązy szypułkowe, co odkryłam przypadkiem, gdy... te zaczęły zrzucać liście. Wcześniej dostawałam oczopląsu stojąc pod jednym z nich, zadzierając głowę i próbując dostrzec kształt liści, a ich pnie są "zwyczajne" - nie mają takich wystających korzeni. Te drzewa także pokażę.
Na początek samotny olbrzym z Parku Wilsona w kolejnych porach roku:
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - jeden z trzech rodzimych gatunków wiązu w Polsce, znacznie częstszy niż dwa pozostałe: wiąz polny i górski (fot. 13 maja) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - około połowy października liście przebarwiają się na (blado)żółto, rzadziej stają się intensywnie (ciemno)żółte. Opadają na początku listopada (fot. 22 października) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - pień gruby, w przekroju nieregularny, u podstawy zwykle rozszerzony z powodu dużych, deskowatych przypór korzeniowych, zapewniających stabilność. |
Szaropopielata kora wiązu szypułkowego (Ulmus laevis) jest płytko spękana na łuskowate poletka. |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - gałązki cienkie, u dołu lekko zwieszające się, w górnych partiach korony wyprostowane i tworzące gęsty układ (fot. 18 marca) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - pąki liściowe są wydłużone i ostro zakończone, łuski zwykle ciemno obrzeżone, dwubarwne. Natomiast pąki kwiatowe są szerokie, jajowato stożkowate (fot. 18 marca) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - konary grube, nieregularnie powyginane, w dolnej części korony bardziej rozłożyste, wyżej - ukośnie wzniesione. |
Poniżej wiązy ze skraju Łąki Niespodzianek:
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - pień jest często pokryty licznymi odroślami, a czasami wyrastają też na nim bulwowate narośle. Posiada potężne, nieregularnie powykrzywiane konary (fot. 20 marca) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - liście rozwijają pod koniec kwietnia, po przekwitnięciu kwiatów (fot. 28 maja) |
Liście wiązów fotogorafowałm dopiero u progu jesieni na różnych osobnikach:
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - liście o kształcie eliptycznym lub odwrotnie jajowatym, najszersze powyżej środka, o długości 6-14 cm, podwójnie piłkowane, na szczycie nagle zaostrzone. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest silna asymetryczność liści u nasady (fot. 29 września) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - liście gładkie lub nieco szorstkie. Dolna strona liści zwykle miękko owłosiona, górna naga. Ogonek liściowy krótki (4-6mm). |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - asymetria blaszki liściowej przyjmuje skrajną postać i jest największa w porównaniu z pozostałymi gatunkami wiązu (fot. 30 września) |
Poniżej trzy fragmenty pnia wiązu z Łąki Niespodzianek:
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - kora ma barwę popielatoszarą |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - fragment pnia (na całej szerokości) |
Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) - kora w młodości jasna, brązowoszara, gładka, później łuszcząca się tafelkowato |
------------------------------------
Wiąz szypułkowy, limak (Ulmus laevis) - gatunek drzewa należący do rodziny wiązowatych.
Jeden z trzech rodzimych gatunków wiązu w Polsce, rozpowszechniony bardziej niż dwa pozostałe (tj. wiąz polny i górski).
Drzewo o średniej długości życia, (bardzo) szybko rosnące. Osiąga wiek 200-300(400) lat. Wysokość 30-35(40)m. Średnica pnia 1,5-2(2,5) m.
Obszar występowania - Europa środkowa, wschodnia i południowo-wschodnia aż po Kaukaz, na wschód od Uralu. Nie występuje w Anglii i nie przekracza granicy Bałtyku i Morza Północnego. W Europie Zachodniej jest dość rzadki, w południowo-wschodniej zaś jest bardziej pospolity od wiązu polnego. W całej Polsce jest dość pospolity.
Pokrój - drzewo o szerokiej, kopulastej lub rozszerzonej ku górze, z wierzchu zaokrąglonej koronie i o wysokości do 35-40 m. Obwodowe, drobne gałęzie często zwisają.
Pień - prosty, gruby, u podstawy zwykle rozszerzony wskutek występowania na nim bardzo charakterystycznych, dużych, deskowatych przypór korzeniowych, w przekroju nieregularny, często pokryty licznymi odroślami (czasami też bulwowatymi zgrubieniami) najczęściej pojedynczy. U drzew wolnostojących często bywa nisko rozdzielony na kilka odnóg o dość sporych rozmiarach.
Kora - w młodości jasna, brązowoszara, gładka, później łuszcząca się tafelkowato. Korowina na pniu młodych drzew u podstawy łuszczy się cienkimi płatami.
Korona - szeroka, wysoko wysklepiona i kopułowato zaokrąglona u góry, luźna. U starych drzew występujących na otwartej przestrzeni może być bardzo rozłożysta i niekiedy wieloczęściowa.
Konary - grube, nieregularnie powyginane, w dolnej części korony bardziej rozłożyste, wyżej - ukośnie wzniesione. Gałązki cienkie, u dołu lekko zwieszające się, w górnych partiach korony wyprostowane i tworzące gęsty układ. Gałązki zwykle owłosione do drugiego roku, później nagie.
Pędy - pędy, a nawet starsze gałązki, szczeciniasto owłosione. Pęd bruzdowany, bardzo gęsto się rozgałęzia.
Pąki liściowe wydłużone i ostro zakończone, łuski zwykle ciemno obrzeżone, dwubarwne. Pąki kwiatowe szerokie, jajowato stożkowate.
Pączki jednakowej wielkości i kształtu. Łuski dwubarwne - jasnobrunatne z ciemniejszymi brzegami.
Liście - o kształcie eliptycznym lub odwrotnie jajowatym, najszersze powyżej środka, długości 6-14 cm, podwójnie piłkowane, na szczycie nagle zaostrzone. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest silna asymetryczność liści u nasady. Z wierzchu liście są gładkie lub nieco szorstkie, od spodu miękko omszone. Ogonek liściowy krótki (4-6mm).
Okres występowania liści - IV/V-X/XI. Liście rozwijają pod koniec kwietnia, po przekwitnięciu kwiatów. Ok. połowy października przebarwiają się na (blado)żółto, rzadziej intensywnie (ciemno)żółte. Opadają na początku listopada.
Kwiaty - na długich, zwisających szypułkach zebrane w baldaszkowate kwiatostany. Okwiat 6-dzielny o orzęsionych brzegach. Pręciki (6-8) o fioletowych pylnikach. Znamiona białe.
Kwitnie od marca do kwietnia przed rozwojem liści
Owoc - spłaszczony orzeszek otoczony dookoła pergaminowatym skrzydełkiem. Owoce niewielkie, gęsto i drobno orzęsione, z orzeszkiem pośrodku, zwisające na długich (1-2 cm) i cienkich szypułkach (stąd nazwa). Dojrzewają w maju-czerwcu, szybko opadają z drzewa i wkrótce kiełkują.
W odróżnieniu od innych krajowych wiązów, wiąz szypułkowy zaczyna owocować już w wieku kilkunastu lat.
Korzeń - głęboki system korzeniowy. Oprócz głębokiego korzenia palowego wytwarza silne i również dość głębokie korzenie boczne. Dzięki temu jest odporny na silne wiatry.
Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku są bocznie spłaszczone nasady głównych korzeni. Natomiast u drzew starszych nasada pnia jest przez to rozszerzona i wzmocniona poprzez potężne wsporniki. Korzenie szkarpowe to szczególna forma korzeni podporowych, którą wykształca wiąz szypułkowy rosnący na siedliskach łęgowych.
Siedliska i wymagania glebowe - rośnie w lasach łęgowych wraz z topolami i wierzbami oraz w wilgotnych lasach na żyznych, głębokich glebach. W górach dochodzi do wysokości 1200 m n.p.m. i rośnie głównie nad potokami. Jest wymagający w stosunku do gleby - przeważnie rośnie na żyznych glebach. Dobrze znosi długotrwałe (do 20 dni) zalewy. Jest odporny na mrozy i dobrze znosi zacienienie (gatunek cienioznośny).
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,
w19.96.
Piękne, oj piękne to drzewo. Cudne! Pozdrawiam i zapraszam do udziału w zabawie na moim blogu! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :-)
UsuńŚwietny opis..
OdpowiedzUsuńPrzyznaj się jesteś driadą?!
Nie odpowiem na to pytanie, jestem skryta ;-)
UsuńMoże to efekt usilnych obserwacji, poświęcania uwagi drzewom, ale niejednokrotnie odczuwam wyraźną więź z poszczególnymi drzewami.
;-)
UsuńDobry wieczór, Aniko.
OdpowiedzUsuńWiązy są dla mnie nieustającym wyzwaniem, ponieważ widząc je bez liści, niemal zawsze mam kłopoty z rozpoznaniem. Kora nie jest dla mnie szczególnie charakterystyczna, a przypory nie zawsze są wyraźnie wykształcone. Zostają liście, ale te dość szybko ulegają rozkładowi, a w lesie bywają beznadziejnie wymieszane.
Mam jednak nadzieję na postęp w rozpoznawaniu.
Wrażenie mogą czynić bardzo stare osobniki, kiedyś widziałem takie w jakimś parku w UK: pełne narośli, powykrzywiane, guzowate, jakby chore na reumatyzm.
Ja również nie sądzę, bym była w stanie zidentyfikować każdy napotkany wiąz, ale na podstawie obserwacji "znajomych" wiązów zdobyłam pierwsze doświadczenia i pewną wiedzę o gatunku - na pewno się przyda :-)
Usuń