29 lutego 2016

Kwiaty drzew - część 4

Kończy się luty i, jak wierzę, zima. Niedługo każdy usłyszy głośne tykanie zegara Pani Wiosny. Ta nadejdzie bez fanfar, lecz przy wtórze początkowo cichutkiej i powolnej, a z czasem coraz głośniejszej i skocznej melodii. Pierwsze takty można już usłyszeć (zobaczyć) - zauważyliście, że pąki drzew i krzewów nabrzmiały, a niektóre topole zaczęły już kwitnąć?
Oto ostatnia już część zdjęć z moich zasobów, przedstawiających kwitnące drzewa, ale... Kompletując materiał do tego wpisu natknęłam się na trochę zdjęć kwitnących krzewów. Pomyślę więc o wpisie im poświęconym.

Lipa krymska (Tilia × euchlora K. Koch) – mieszańcowy gatunek drzewa należący do rodziny ślazowatych.
Kwiaty po 3-7 w dość sztywnych, nagich wierzchotkach szerokości 5-9 cm, kwitną obficie w początku lipca, wkrótce po lipie szerokolistnej. (fot. 29 czerwca)
Lipa szerokolistna, lipa wielkolistna (Tilia platyphyllos L.) – gatunek drzewa, należący do rodziny  ślazowatych. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub pęczkami po 2-5, są zwisające. Ich pręciki są zbliżone wielkością do płatków korony. Kwitnie od czerwca do lipca (fot. 14 czerwca)
Wierzba biała, w. srebrna, w. pospolita (Salix alba L.) – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych. Jest rośliną dwupienną, kwiaty zebrane w kwiatostany zwane kotkami (baziami). Zakwita wczesną wiosną (marzec-kwiecień), równocześnie z rozwojem liści. Tu kwiaty męskie (fot. 22 kwietnia)
Wierzba krucha (Salix fragilis) – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych. Jest rośliną dwupienną. Kwiatostany męskie i żeńskie, zwane kotkami, osadzone są na krótkich (1 cm) szypułkach. Kwitnie w maju, równocześnie z rozwojem liści (fot. 5 maja)

Wyjątkowo zamieszczam tu zdjęcie krzewu (wierzby szarej), a to dlatego, żeby "rodzinka" wierzb pozostała w komplecie :-)

Wierzba szara, łoza (Salix cinerea) – szeroko rozrastający się krzew (wysokości do 6 m) należący do rodziny wierzbowatych. Roślina dwupienna. Kwitnie od marca do kwietnia, zwykle przed rozwojem liści.
Na zdjęciu widoczne są raczej dojrzewające owocostany (na osobniku żeńskim), ale warto zwrócić uwagę na odmienny, niż u poprzednich gatunków wierzb, wygląd liści  (fot. 5 maja)
Orzech włoski (Juglans regia L.) – gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca, równocześnie z rozwojem liści. Tu rozwijające się kwiaty męskie  (fot. 20 kwietnia)
Orzech włoski (Juglans regia L.) – kwiaty męskie w postaci zwisających kotków długości 5-10 cm  (fot. 4 maja)
Orzech włoski (Juglans regia L.) – kwiaty żeńskie butelkowate, zielone, z dwoma charakterystycznie zagiętymi na zewnątrz, żółtymi znamionami, zgrupowane po 2-5 (i więcej) na jednorocznych krótkopędach (fot. 3 czerwca)
Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle) – gatunek roślin z rodziny biegunecznikowatych (Simarubaceae). Kwiaty jedno- i obupłciowe, zebrane w gęste wiechowate kwiatostany do 30 cm długości. Zawiązki kwiatów pojawiają się wraz z liśćmi (w maju), jednak zakwitają dopiero około połowy czerwca lub później (fot. 29 czerwca)
Oliwnik wąskolistny, oliwnik zwyczajny (Elaeagnus angustifolia L.) z rodziny oliwnikowatych. Kwiaty obupłciowe. Kwitnie w maju i czerwcu (fot. 15 czerwca)
Wiśnia wonna, antypka (Cerasus mahaleb) – gatunek z rodziny różowatych z rodzaju wiśnia. Kwiaty o średnicy 8-20 mm, białe zebrane w baldachach po 3-12 sztuk, pręciki o czerwonych główkach. Kwitnie w połowie wiosny (fot. 2 maja)
Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) - gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Purpurowo czerwone, później zieleniejące szyszki, (strobile) żeńskie wyrastają na ulistnionych krótkopędach, okrągłe i jasnożółte szyszki (strobile) męskie - na kilkuletnich krótkopędach. Rozwijają się wczesną wiosną, równocześnie ze szpilkami  (fot. 23 kwietnia)
Brzoza brodawkowata, brzoza zwisła, brzezina, brzoza biała (Betula pendula Roth) – gatunek drzewa z rodziny brzozowatych (Betulaceae Gray). Kotki żeńskie osadzone na szypułkach, początkowo cienkie i sterczące w górę, długości 2-4 cm, czerwonawe, po pewnym czasie przekształcają się w zwisające, walcowate i jasnozielone owocostany (fot. 22 maja)
Brzoza brodawkowata, brzoza zwisła, brzezina, brzoza biała (Betula pendula Roth) – kwitnie w kwietniu i maju, krótko przed lub wraz z rozwojem liści. Kotki męskie zgrupowane po kilka sztuk (rzadziej pojedyncze), zwisające bez szypułek, walcowate, długości 4-10 cm, pojawiają się latem poprzedniego roku i zimują na drzewie. Zakwitając w kwietniu zabarwiają się na żółto, a po przekwitnięciu blakną (fot. 12 kwietnia)
 

w25.28.

kwitnące drzewa, kwiaty drzew, kwiaty drzew liściastych, zdjęcia kwitnących drzew wiosną, jak kwitną drzewa zdjęcia, kwitnące drzewa chwile zachwycone, bożodrzew kwiaty zdjęcia, modrzew kwiaty zdjęcia, wiśnia antypka kwiaty zdjęcia, lipa krymska kwiaty zdjęcia, lipa szerokolistna kwiaty zdjęcia, oliwnik zdjęcia kwiatów, orzech włoski kwiaty zdjęcia, wierzba kwitnąca zdjęcia, kwiaty brzozy brodawkowatej zdjęcia,

2 komentarze:

 1. Modrzewiowe szyszeczki znowu urzekły mnie kolorem tak smakowitym i głębokim, że miałbym chęć polizać je. Zaciekawiły mnie kwiaty orzecha. Zrozumiałem, że te zielone buteleczki, w których później znajduje się nasiona, są częścią kwiatu – tego małego, niepozornego, usadowionego na szczycie? Dziwny kwiat, niepodobny do wyobrażenia kwiatu, ale… Tak mi się przypomniały kwiaty wiązu, też mało kwiatowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeński kwiat orzecha sfotografowałam ciut późno, gdy już przekwitł i zaczął zamieniać się w owoc, ale i tak kwiat wygląda bardzo podobnie. Ma jednak inne proporcje - znamiona są znacznie większe i jasnożółte, a buteleczka jest proporcjonalnie mniejsza.
   Jestem otwarta na widoki kwiatów o najbardziej wymyślnych kształtach, kolorach i formach, wręcz poszukuję tej różnorodności :-)

   Usuń