20 lutego 2016

Lato biało-żółte

Pomału wyzbywam się zapasów zgromadzonych latem i wiosną. Jednak nie żałuję, przecież wiosna astronomiczna zacznie się za miesiąc, a meteorologiczna jest tuż tuż!
Wspominając ciepłe pory roku jakoś przetrwałam dłużącą się jesień i zimę - o to chodziło :-).
Zdaje się, że to już ostatnia część z cyklu "kolorowe lato". Dziś przedstawiam mały zbiór roślin o kwiatach biało-żółtych, białych i żółtych, niekiedy rosnących obok siebie.

Maruna, rumian i rumianek to trzy rodzaje roślin należących do rodziny astrowatych i podrodziny Asteroideae. Na razie nie potrafię zdecydować się na określenie nazwy gatunku rośliny przedstawionej poniżej. Wykluczam jednak oba gatunki rumianku (pospolity i bezpromieniowy), zostaje więc maruna nadmorska oraz kilka gatunków rumianu.

Asteroideae – podrodzina w obrębie astrowatych (Asteraceae).
Przymiotno białe (Erigeron annuus (L.) Pers) - opis rośliny podałam TUTAJ.
Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis L.)
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) - opis rośliny podałam TUTAJ.
Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum L.) - opis rośliny podałam TUTAJ.
Marchew zwyczajna (Daucus carota L.), w tle nostrzyk żółty (Melilotus officinalis). Na kwiatach marchwi pozuje chrząszcz - strangalia czarniawa (Stenurella melanura). Opis rośliny podałam TUTAJ.
Dziewanna firletkowa (Verbascum lychnitis L.) - więcej zdjęć oraz informacje o tej roślinie przedstawiłam TUTAJ.
Trybula leśna (Anthriscus sylvestris L.) ??
Tobołki polne (Thlaspi arvense) i starzec wiosenny (Senecio vernalis) w tle

Poniżej dwa zdjęcia tej samej rośliny należącej do rodziny selerowatych. Na razie nie udało się ustalić gatunku, choć pewne "podejrzenia" padły na kminek pospolity.

Selerowate, baldaszkowate (Apiaceae Lindl., Umbelliferae Juss.) – rodzina bylin, rzadziej krzewów, do której należy około 430 rodzajów i ok. 3780 gatunków. W Polsce dziko rośnie ok. 70 gatunków.
Selerowate, baldaszkowate (Apiaceae Lindl., Umbelliferae Juss.). Może to kminek, trybula, albo jeszcze coś innego?


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


BIAŁY chroni, przynosi spokój, łagodzi rozpacz, poprawia samopoczucie, odbija negatywne energie. Pobudza układ odpornościowy. Największym źródłem bieli jest słońce, dlatego stosowane z umiarem kąpiele słoneczne działają ogólnie aktywizująco i wzmacniająco.
Nadmiar koloru białego sprawia wrażenie chłodu i izolacji.

ŻÓŁTY sprzyja radości (ale stłumiony może wywołać niepewność). Nasycony ułatwia trafne sądy i zapamiętywanie. Ożywia umysł, ale nie powoduje zdenerwowania. Rozszerza pole działania energii, wzmacnia słabe procesy organizmu, likwiduje odrętwienie. Wpływa korzystnie na pracę mózgu, przez co poprawia procesy logicznego myślenia, pamięć i wzbogaca intelektualnie. Pomaga odzyskać radość, usuwa smutki, pomaga w zwalczaniu melancholii i depresji.źródło 1, źródło 2,
selerowate - link 1, link 2,

w22.41.

letnie kwiaty chwile zachwycone, białożółte kwiaty chwile zachwycone, zdjęcia letnich kwiatów, białe kwiaty zdjęcia, dziewanna firletkowa zdjęcia,


7 komentarzy:

 1. Taki zestaw kolorów dodaje lekkości i uspokaja. Lubię gdy po wiosennym szaleństwie ogród łagodnieje bielą. Niech ta wiosna już się zacznie!
  Miłej niedzieli Aniko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Ewo i nawzajem :-) Jeszcze trochę cierpliwości.

   Usuń
 2. Piękne - pomocne w identyfikacji były by też liście

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, ale nie mam. Pytałam już na Bio-forum :-)

   Usuń
 3. Biel i zieleń - ukojeniem mych oczu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powtorka z przyrody, bardzo przydatna... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie tak dawno prawie w ogóle nie znałam nazw roślin, więc dla mnie to raczej nauka :-) Pozdrawiam

   Usuń