11 lutego 2016

Kwiaty drzew - część 2

Wierzcie lub nie, ale zima skończy się za kilka tygodni. Czas więc na kolejną (nieostatnią!) porcję kwiatów drzew liściastych. Tak się złożyło, że wszystkie przedstawione dziś drzewa należą do rodziny różowatych. Należy do niej do 73 do ok.100 (wg różnych źródeł) rodzajów liczących około 2830 (do nawet 3000) gatunków, spośród których w Polsce występuje ok. 150 (gatunki dziko rosnące). Rodzina różowatych ma duże znaczenie gospodarcze, ponieważ należy do niej wiele uprawnych drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych i leczniczych.
Jest to rodzina urozmaicona, składająca się z roślin zielnych (np. kuklik, dębik, krwiściąg czy poziomka), krzewów (np. tawuła, migdałowiec, jeżyna, malina, no i róża) oraz drzew, których kilka przykładów dzisiaj przedstawiam.
Wyczytałam, że kwiaty różowatych mają zwykle 5 (rzadko 3 do 10) działek kielicha i podobną liczbę płatków. Do tego co najmniej 5 pręcików, ale często jest ich o wiele więcej, zwykle jest to wielokrotność pięciu. Z powodu dużej ilości pręcików centrum kwiatu wydaje się rozmyte.

Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Kwiaty białe, u niektórych odmian różowe, o średnicy do 2,5 cm. Zazwyczaj osadzone pojedynczo na długich szypułkach. Rozwijają się równocześnie z ulistnieniem lub na krótko przedtem. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia  (fot. 16 kwietnia)
Śliwa domowa mirabelka (mirabelka; Prunus domestica L. subsp. syriaca (Borkh.) Janch. var. cerea) – podgatunek lub odmiana (w zależności od systemu klasyfikacyjnego) rośliny z rodziny różowatych. Kwitnie w kwietniu małymi, białymi lub zielonkawymi, pachnącymi kwiatami o okrągłych płatkach korony (fot. 12 kwietnia)
Morela pospolita, morela zwyczajna (Prunus armeniaca L.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Wygląd pąków kwiatowych (fot. 16 marca)
Morela pospolita, morela zwyczajna (Prunus armeniaca L.) – drzewo lub krzew o wysokości do 8 m. Kwitnie zwykle w marcu i kwietniu, najwcześniej spośród krajowych drzew owocowych  (fot. 9 kwietnia)
Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Najczęściej uprawia się kultywary o czerwonych liściach - to jedno z drzewek rosnących na skwerze miejskim   (for. 15 kwietnia)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq.) - gatunek rośliny z rodziny różowatychKwitnie od maja do czerwca (po rozwinięciu się liści). Zawiązki kwiatów pojawiają się wraz z liśćmi około połowy kwietnia, zakwitają natomiast w pierwszej połowie maja (fot. 18 maja)
Głóg pośredni (Crataegus×media) - mieszaniec dwóch krajowych gatunków głogów: jedno- i dwuszyjkowego, należący do rodziny różowatych (Rosaceae), odmiana Paul’s Scarlet. Kwiaty pełne, wyglądem przypominają miniaturowe różyczki. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca (fot. 16 maja)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Zawiązki kwiatów pojawiają się wraz z rozwojem liści (w połowie kwietnia), jednak obfite kwitnienie następuje w drugiej połowie kwietnia i na początku maja  (fot. 11 kwietnia)
Czeremcha zwyczajna (Padus avium Mill.) – ma kwiaty białe, zebrane po 20-40 sztuk w podłużne, groniaste, zwykle początkowo stojące, z czasem zwisające kwiatostany długości 8-12(15) cm. Kwitnie w kwietniu i w maju  (fot. 5 maja)
Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Kwiaty wyrastają skupione w rozpostartych lub wznoszących się gronach. Kwitnie w maju i czerwcu (fot. 4 maja)
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Gatunek jest utrwalonym mieszańcem poliploidalnym jarzęba pospolitego (S. aucuparia), jarzęba mącznego (S. aria) i jarzęba brekinii (S. torminalis). Kwiatostany owłosione, szerokości do 10 cm. Kwitnie w maju (fot. 18 maja)
Wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris Mill.), w. zwyczajna – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Kwiaty białe, 2-3 cm średnicy; pojawiające się przed rozwinięciem liści. Pęczki kwiatów są otoczone nie tylko łuskami, ale również małymi listkami. Kwitnie w kwietniu, maju (fot. 22 kwietnia)


Różowate (Rosaceae Juss.) rodzina roślin - link 1, link 2, link 3, link 4,


w18.7..

mirabelka, ałycza, morela, głóg, czeremcha zwyczajna. czeremcha późna, wiśnia pospolita, drzewa z rodziny różowatych, rodzina różowatych zdjęcia informacje, kwitnące drzewa różowate zdjęcia, kwitnące drzewa chwile zachwycone, drzewa zakwitające wiosną zdjęcia,


18 komentarzy:

 1. Ech, a mnie się dzisiaj śniło, że już się pojawiły pąki, liście i pierwsze kwiaty na drzewach!... Że też trzeba jeszcze poczekać... ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeju ale piekne te kwiatki. Na tle nieba, takie biale albo rózowawe - no cudo. Mozna lezec na trawie i gapic sie godzinami (no, ja moge)
  I kilka tygodni, tak? Obiecujesz? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poleżeć godzinami? Żałuję, że nie mam tyle czasu, wszak muszę zobaczyć wszystko co się da - taka zachłanna jestem. Za kilka tygodni - obiecuję! :-)

   Usuń
 3. Ja nie mogę doczekać się tego kwiatowego boomu, uwielbiam chodzić z aparatem po działkach i podziwiać rozkwit.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to to! Wiosna to najpiękniejszy okres w roku :-)

   Usuń
 4. Nie ma nic piękniejszego ja kwitnące drzewa. Jak mi tęskno do wiosny. Dzięki za piękne zdjęcia:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też tęskno. Cieszę się, że zdjęcia Ci się podobały :-)

   Usuń
 5. Faktycznie, trudno byłoby wyobrazić sobie coś ładniejszego nad kwitnące drzewa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwitnące łąki idą w konkury, tak uważam :-)

   Usuń
 6. Uwielbiam zdjęcia kwiatuszków z bliska. Piękne! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje ulubione kwiaty, które zwiastują nadejście wiosny. Już nie mogę doczekać się kwietnia, kiedy zaczną kwitnąć:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brawa dla pracowitości, samo zebranie materiału wymagało czasu i skrupulatności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. No, trochę to trwało, ale dla mnie była to przyjemność :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...