19 grudnia 2017

Nachyłek wielkokwiatowy

Jaskrawożółte kwiaty nachyłków wielkokwiatowych o zawadiacko postrzępionych płatkach, kołyszące się z byle powodu na szczytach cienkich łodyżek - w środku lata. Aż chce się powiedzieć/zanucić: "A słońca szaleją, szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją się, śmieją".
A niech :-)

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej na nasłonecznionych łąkach i przydrożach. W wielu krajach uprawiany jako roślina ozdobna.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – luźne kępy dorastają do wysokości 70-90 cm i szerokości 60-70 cm
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – kwitnie obficie w pełni lata, od końca czerwca do końca sierpnia. a nawet do września. Przekwitłe kwiaty należy systematycznie usuwać, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – kwiatostany mają 4-7(8) cm średnicy i, w zależności od odmiany, mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze, całkowicie żółte, bądź z brązowym zabarwieniem u nasady płatków.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – najczęściej kwiaty mają barwę jaskrawożółtą, istnieją jednak odmiany o kwiatach różowych, czerwonych, białych oraz dwubarwnych.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – wygląda efektownie na rabatach bylinowych, nadaje się także na kwiat cięty. Sadzony w ogrodach wiejskich, rustykalnych i naturalistycznych, w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Niższe odmiany (o wysokości 15-30 cm) mogą zdobić ogródki skalne. 
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – wymaga stanowisk wybitnie słonecznych i ciepłych, w półcieniu kwitnie słabo.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – może rosnąć na ubogim, suchym, ale lekkim podłożu. Uznawany za jedną z łatwiejszych w uprawie bylin. Jego wadą są wiotkie pędy, które pokładają się podczas obfitych opadów czy pod wpływem silnych wiatrów.
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – nie wymaga częstego podlewania, ani nawożenia. Dla odmian wysokich należy zastosować podpory. Silne cięcie we wrześniu przedłuża żywotność tej krótkowiecznej byliny. Na zimę wymaga okrycia. 
Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – kwiaty języczkowe (w ilości od 6 do 12) mają powcinane zewnętrzne brzegi (4-5 ząbków). Pachną słabo lub wcale.


----------------------------------------------Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej. Rozpowszechniony jest w uprawie jako roślina ozdobna. Bylina, choć uprawiana zwykle jako roślina jednoroczna.

Pokrój - w zależności od odmiany osiąga od (15)30 do 90 cm wysokości. Luźne kępy mogą rozrastać się do szerokości 60-70 cm.

Łodyga - cienkie, słabo owłosione pędy tworzą rozpierzchłą kępę. Łodygi kwiatostanowe są wzniesione lub wspierają się na roślinach sąsiednich.

Liście - jaskrawo- lub ciemnozielone, lancetowate, 3-lub 5-dzielne, pierzaste.

Kwiaty - duże koszyczki kwiatowe o średnicy 4-7(8) cm o żółtych płatkach, często kwiaty języczkowe mają płatki ciemniejsze u nasady. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, osadzone pojedynczo na długich szypułach. Przeważnie mają barwę jaskrawożółtą, istnieją też odmiany o kwiatach różowych lub czerwonych.
Kwitnie od końca wiosny do połowy lata.
Rozmnażanie z nasion lub przez podział starszej kępy.

Wśród odmian nachyłka wielkokwiatowego wyróżnia się m.in. następujące formy:
 • "Domino"– kwiaty brązowo-złote do złocistożółtych, odmiana karłowa, wysokość 25-30 cm
 • "Early Sunrise" – złociste, podwójne koszyczki kwiatowe
 • "Goldfinck" – pojedyncze złociste koszyczki i wysokość 25 cm
 • "Mayfield Giant" – jaskrawożółte pojedyncze koszyczki; wys. 80 cm
 • "Presto" – odmiana karłowa o wys. 15-30 cm
 • "Ruby Frost" – kwiaty kremowo-bordowe
 • "Sonnenkind" – wydaje pojedyncze złociste koszyczki kwiatowe; osiąga wysokość do 40 cm
 • "Sunray" – ciemnożółte półpełne koszyczki, wys. 80 cm
 
 
 
y23.08.

nachyłek wielkokwiatowy, Coreopsis grandiflora, odmiany nachyłka, nachyłek odmiany, nachyłek wielkokwiatowy zdjęcia opis, Coreopsis grandiflora informacje zdjęcia, nachyłek wielkokwiatowy chwile zachwycone, Coreopsis grandiflora chwile zachwycone,


10 komentarzy:

 1. naprawdę robisz postępy, jeszcze tu i ówdzie można coś poprawić, ale postęp jest ogromny !

  Marek z Wlkp.
  i znikam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, w porównaniu do początków, zrobiłam ogromne postępy. Cieszę się, że to dostrzegasz. Zostało jeszcze to "tu i ówdzie" żeby zdjęcia, krótko mówiąc, były dobre ;-)
   Pozdrawiam i dobranoc

   Usuń
 2. Piękne słoneczka, też je lubię fotografować:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie mogę się doczekać na kolejną okazję :-)

   Usuń
 3. Jak miło ogląda się takie promienne zdjęcia w grudniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój plan na zimę (z całą ta ponurą aurą) jest taki, by stale przywoływać wiosnę i lato :-)

   Usuń
 4. Ureocza i wdzięczna roślinka. Warto o niej poczytać, zwlaszcza w najkrótszy dzień roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej "spiżarni" zostało jeszcze całkiem sporo zapasów - może wystarczy ich na umilenie niejednego zimnego, ponurego i krótkiego dnia?
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Poprawić to i owo na zdjęciach?
  Aniko, niesprawiedliwie oceniasz zdjęcia Aniki. Nachyłek z tych zdjęć powinien nazywać się wielosłonecznym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztofie, dziękuję :-)
   Sama widzę te braki, błędy i nijakość, więc żadne "zaklęcia" nie pomogą, ale zawsze tak jakoś milej.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...