23 grudnia 2017

Gwiazdnica biała jak śnieg

Skoro nadeszła zima i zbliżają się święta Bożego Narodzenia, miło by było, gdyby spadł śnieg. Niestety, w mojej okolicy raczej nie zanosi się na dostawę gwiazdek z nieba.
Śnieg w maju? - pamiętam swoje zdziwienie i zachwyt widząc ogromne połacie kwitnących gwiazdnic wielkokwiatowych.
Wesołych, pięknych i kolorowych świąt Bożego Narodzenia życzę Wam wszystkim!

Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Występuje dziko w Europie, północnej Afryce, Małej Azji i na Syberii. W Polsce gatunek pospolity. 
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – kwiaty zebrane w luźne kwiatostany – skąpokwiatowe wierzchotki dwuramienne. Kielich jajowaty, o lancetowatych, zaostrzonych działkach, składa się z 5 płatków korony do połowy dwudzielnych
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – kwiaty o średnicy 2-3 cm. Pojedynczy słupek z 3 znamionami, 10 pręcików. Płatki korony białe, długości 6-12 mm, dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, rozcięte sercowato do połowy.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – w niektórych krajach uprawiana jako roślina ozdobna. Jest to roślina zielna, tworzy luźną darń. Wytwarza zarówno łodygi kwiatowe, jak i płonne.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – łodyga kwiatowa bardzo krucha (łamliwa), czterokanciasta, wspiera się rozczapierzonymi liśćmi o szorstkich kantach, całość długości 10-40 cm, rozwidla się do trzech razy.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – kwiaty są promieniście symetryczne, pięciopłatkowe i pięciodziałkowe. Płatki duże - 1,5-2 razy dłuższe od działek kielicha
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – dorasta do wysokości 15-35 cm, czasem nawet do 60 cm. Pod ziemią wytwarza cienkie, czołgające się kłącze.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – rośnie w świetlistych lasach liściastych, zaroślach, na łąkach, czasem na polach, a także zajmuje siedliska antropogeniczne.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) –  na noc oraz podczas deszczowej pogody kwiaty zamykają się, chroniąc słupek i pręciki.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – preferuje gleby próchniczne, żyzne i lekko kwaśne, które nie zawierają dużo wapnia. Rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – liście naprzeciwległe, wąskolancetowate, ostro zakończone, u nasady nieco zrośnięte, siedzące, sztywne, o szerokości 5-7 mm, długości 40-70 mm, trawiastozielone. Brzeg i spód blaszki liściowej jest szorstki.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – kwitnie stopniowo od końca kwietnia do początku czerwca, zapylana jest przez owadyData rozpoczęcia zimy astronomicznej jest ruchoma i w roku 2017 przypadła w czwartek 21 grudnia o godzinie 17.28. W tym momencie Słońce przekroczyło tzw. punkt Koziorożca i rozpoczęła się astronomiczna zima - pora roku poprzedzająca nadejście wiosny(!)  :-) 

y23.91

gwiazdnica wielkokwiatowa opis zdjęcia, Stellaria holostea opis zdjęcia, białe kwiaty goździkowate, gwiazdnica wielkokwiatowa chwile zachwycone,

10 komentarzy:

 1. twoje gwiazdki są lepsze niż te z nieba

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie wolę gwiazdnicę niż śnieg. Nie cierpię śniegu, bo jestem kierowcą i kiedy widzę jak zaczyna sypać, ciarki przechodzą mi po plecach. Dobrych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, pokoju i dobra dla wszystkich :)
  Ewa M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypisz wymaluj jak ja! Zero śniegu, zero lodu, dużo gwiazdnicy! :-)

   Marek z Wlkp.
   i już znikam

   Usuń
  2. W żadnym razie nie życzę kierowcom utrudnień drogowych, ale w tym smętnym, pod względem aury i kolorów czasie, białe dekoracje byłyby miłą dla oka odmianą :-)

   Usuń
  3. nooo mamy twoje gwiazdki :))

   Marek z Wlkp.

   Usuń
 3. Zapachniało latem.
  Mnóstwa Bożego Błogosławieństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli aż zapachniało, to cudownie! Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku (przepraszam, ale nie zdążyłam odpowiedzieć przed Świętami)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...