12 lutego 2020

Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)

Pod koniec lata, gdy zaczyna brakować już kwiatów, zaglądam do miejsca, gdzie rośnie kirengeszoma dłoniasta. Tego roku sprawdzałam wcześniej, już w sierpniu, jak wygląda i czy kwitnie. Ale nie. W sierpniu widziałam jedynie zielone pączki kwiatowe pośród ładnych liści, tak więc dopiero we wrześniu mogłam przyjść pooglądać jasnożółte kielichy złożone ze stulonych, mięsistych płatków.
Większość zdjęć powstała dwa lata temu. Wcześniej, wobec braku kadrów przedstawiających pokrój rośliny, nie warto było jej prezentować.
 
Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) – gatunek rośliny z rodziny hortensjowatych  [16 września]
 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) pokrój rośliny [3 września]

kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 3 września
 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 16 września
 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 6 września
 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 16 września
 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 

kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata)  6 września


Dodane w listopadzie 2022 r.
 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 27 sierpnia

kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 27 sierpnia

kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 27 sierpnia

kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 27 sierpnia

 
kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 14 września

kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) 14 września

------------------------------------------

Kirengeszoma dłoniasta (Kirengeshoma palmata) – gatunek rośliny z rodziny hortensjowatych. Jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Kirengeshoma.

Pochodzi z Japonii, z wysp Kiusiu i Sikoku.
Jest uprawiana w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.

Kirengeszoma dłoniasta jest rośliną kępiastą, dorastającą do ok. 80 cm wysokości i 100 cm szerokości.

Łodyga - pędy  łukowato wygięte lub wyprostowane, bardzo ciemne, niemal czarne.

Liście - różnego kształtu, dolne osadzone na długich ogonkach, w zarysie okrągławe, dłoniasto klapowane, górne natomiast mniejsze, siedzące. duże (do 20 cm długości), w zarysie owalne i wyraźnie klapowane. Im wyżej liście znajdują się na pędzie tym są mniejsze, o słabo zaznaczonych klapach i mają bardzo krótkie ogonki.

Kwiaty - pojedyncze kwiaty dzwonkowate, cytrynowożółte, o grubych, mięsistych płatkach (cecha charakterystyczna). Kwiatostany w postaci luźnego grona wyrastają na szczytach pędów.
Kwitnie - od sierpnia do września.

Owoc - trzykomorowa torebka o średnicy do 1,5 cm. Nasiona jasne, duże i szeroko oskrzydlone.

Roślina łatwa w uprawie, do tego jest całkowicie mrozoodporna (jednak w przypadku bardzo mroźnej i bezśnieżnej zimy warto ją lekko okryć).

Stanowisko - pół cieniste lub cieniste oraz wilgotne.

Gleba - wymaga żyznej, bogatej w próchnicę i stale wilgotnej gleby bez wapiennej.

Rozmnażanie - kirengeszomę dłoniastą uprawia się z nasion lub przez podział (wczesną wiosną lub jesienią). Rozrasta się też za pomocą podziemnych kłączy, ale nie jest ekspansywna.
źródło 1, źródło 2, źródło 3
a..4.72   

kirengeszoma dłoniasta, Kirengeshoma palmata, kirengeszoma dłoniasta wygląd informacje, Kirengeshoma palmata zdjęcia opis, kirengeszoma dłoniasta chwile zachwycone, Kirengeshoma palmata chwile zachwycone, 

15 komentarzy:

 1. Piękno jest wspaniałym stworzeniem dzieło rąk Boga nasze oczy zachwycają się pięknem naturalnych dzieł stwórczych, daje nam radość podziw dal takiego arcydzieła w przyrodzie.Piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale to ujęłaś. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Mam coś podobnego i walczę z tym bo jest okropnie inwazyjne ale kurcze, może też ładnie kwitnie? Muszę dać mu szansę i przesadzić do części dzikiej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jednak to nie jest ta roślina? Kirengeszoma dłoniasta rozrasta się poprzez kłącza, ale podobno nie jest ekspansywna. W każdym razie jesienią miło było popatrzeć na jej kwiaty.

   Usuń
 3. Piękna roślina, chyba jej jeszcze nie widziałam. Nazwy wiem, że nie zapamiętałam, choć przeczytałam ją parę razy. hehe No lubię Twoje zdjęcia i to jak ukazujesz urodę roślin. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy nie mogę zapamiętać nazwy dzielę ją sobie na części np. kiren-ge-szoma i jakoś łatwiej mi idzie :-) Dziękuję, bardzo się cieszę. Ściskam!

   Usuń
 4. wrażliwa na wiosenne przymrozki, warto ją wtedy okryć włókniną, piękny pokrój od wiosny do jesieni, tworzy piękną półkulę, nie rozsiewa się, nie jest inwazyjna, polecam na cieniste i półcieniste lokalizacje, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziekuję za fachową informację, na pewno komus się przyda :-) Pozdrawiam

   Usuń
  2. To roślina w sam raz do mojego ogrodu

   Usuń
 5. Firmy zajmujące się handlem szkółkarskim powinny u Ciebie zamawiać fotografie - nie dość że świetne technicznie i dobrze dokumentujące obiekt, to jeszcze robione z uczuciem!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale się cieszę, że dzięki twemu blogowi moge poznać rośliny o których nie wiem. Zawsze można czegoś się douczyć nowego. Lubię nabywać wiedzę o roślinach to wspaniała rzecz :)
  Bardzo urocza roślinka taka niepozorna ale piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po latach ja również zaczęłam doceniać wartość poznawczą tego bloga. I choć opracowywanie opisów botanicznych nadal zajmuje mi sporo czasu, to raczej z tego nie mogę zrezygnować, bo przecież i mnie te informacje są potrzebne. Dziękuję bardzo za ten komentarz. Pozdrawiam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...