12 września 2015

Cis we wrześniu


Jeszcze nie ma polowy września, a cisy wystroiły się niczym bożonarodzeniowe drzewka - całe obsypane są czerwonymi, miniaturowymi bombkami. Nasiona wewnątrz jadalnych osnówek będą dojrzewały do listopada.
Zdjęcia przedstawiają fragmenty cisów rosnących gdzie indziej niż te, które pokazywałam w marcu (link). Zaznaczam to, ponieważ nie jestem pewna czy poniższe zdjęcia przedstawiają cis pospolity. Bo może jest to cis japoński, którego liście gwałtownie zwężają się ku końcowi blaszki liściowej i osadzone są na krótkim, cienkim ogonku? Z drugiej strony w obrębie rodzaju cis wyróżnia się 7 do 9 mało zróżnicowanych gatunków, na tyle do siebie podobnych, że bywają opisywane jako podgatunki cisa pospolitego.

Cis pospolity (Taxus baccata L.) - gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych.
Cis pospolity (Taxus baccata L.) - we wszystkich częściach rośliny, oprócz osnówki, znajdują się duże ilości trujących związków, przede wszystkim taksyna.
Cis pospolity (Taxus baccata L.)  jest rośliną dwupienną. Kwitnie w okresie od lutego do maja. Nasiona dojrzewają od sierpnia do listopada (tylko na osobnikach żeńskich!)
Cis pospolity (Taxus baccata L.) - czerwone osnówki są jadalne i mają słodki smak. Znajdujące się w nich nasiona są trujące.
Cis pospolity (Taxus baccata L.) - nasiona są żółtobrązowe, jajowate, długości 6-7 mm i średnicy 5 mm. Okryte są twardą łupiną nasienną i częściowo charakterystyczną czerwoną, kubkowatą osnówką o wymiarach 7 x 9 mm.
Cis pospolity (Taxus baccata L.) dostarcza pokarmu 24 gatunkom ptaków (m.in. kowalik, rudzik) i 8 gatunkom ssaków (m.in. sarna, wiewiórka, zając)
Cis pospolity (Taxus baccata L.) - młode pędy przez 2-4 lata pozostają zielone.

A tu owoce innego cisu, którego "igły" wydały mi się znacznie krótsze:

Cis pospolity (Taxus baccata L.) - owoce, nibyjagody

Cis pospolity (Taxus baccata L.) - owoce, nibyjagody

Cis pospolity (Taxus baccata L.) - owoce, nibyjagody

Cis pospolity (Taxus baccata L.) - owoce, nibyjagody

Botaniczny opis cisu pospolitego podałam we wpisie pt. "Cis pospolity w marcu"

Cis pospolity - Wikipedia, Moje drzewaAtlas drzew i krzewów,   WLiN,   Ciekawostki,   Rezerwat cisy Rokickie
Cis japoński - Wikipedia
Cis - rodzaj roślin,   cisowate
Kwiaty roślin nagozalążkowych,   Rośliny nagonasienne


.65.945

cis pospolity zdjęcia opis, Taxus baccata zdjęcia informacje, cis pospolity owoce zdjęcia, cis owoce czerwone, czerwone owoce drzewo iglaste, cis pospolity chwile zachwycone, Taxus baccata chwile zachwycone, cis owoce opis zdjęcia, drzewo cis obrazy informacje,

8 komentarzy:

 1. Piękne są owoce cisu, ich czerwień wydaje się być materialna – wcielenie idei koloru. Na Twoich zdjęciach, Aniko, wyglądają tak, jakby zrobione były z gładkiego szkła. Chciałoby się dotknąć je ustami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy zobaczyłam osnówki cisu w kolorze czystej czerwieni pomyślałam, że wyglądają jak maleńkie bombki, albo choinkowe łakocie. Same osnówki są jadalne, ale nie wiem czy już dojrzały.

   Usuń
 2. Mini-bombki - piękne owoce, ale trzeba pamiętać, że są bardzo trujące (oprócz osnówki). Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z "owocami" cisu jest pewien problem - bo nie są owocami, gdyż cis nie wytwarza kwiatów. Wiem, że wszystkie części cisu są trujące, na szczęście, z wyjątkiem tych smakowicie wyglądających osnówek. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Mnie również. Zrobiłam tylko parę zdjęć, bo wolałam popatrzeć na te śliczne "bombki". Właśnie dorzuciłam jeszcze parę zdjęć innego cisu, którego "igiełki" są krótsze niż u tego pierwszego. Osnówki wyglądają jednak również apetycznie.

   Usuń
 4. Jak byś kiedyś zawitać miała na pogórze, to daj znać, pokażę Ci miejsce gdzie można cisa spotkać w lesie (Polichty).
  W miastach często można spotkać siejki cisów w przedziwnych miejscach, załomy w murach ceglanych, czy płytkie dziuple, niestety nie potrafią tam przetrwać dłużej ze względu na brak gleby. W lasach za to cisy nie są rozsiewane, gdyż ptactwo zmieniło swoje upodobania i to żyjące obok ludzkich siedzib (które mogło by zjeść i... "zasadzić" nasiona, zwyczajnie unika już terenów leśnych a w samych lasach cis jest na tyle rzadki że coraz mniej gatunków żywi się jego owocami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, zatem trzeba sprawy wziąć w swoje ręce - rozsiewajmy nasiona sami!

   Usuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)