8 września 2015

Różane drzewko - głóg Paul’s Scarlet

Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet'
W czasach Scarlett O'Hary nie było jeszcze odmiany głogu pośredniego o nazwie Paul’s Scarlet. Nie dowiedziałam się jeszcze dlaczego tak ją nazwano; zapewne nie ma nic wspólnego z niezwykle wyrazistą i pełną temperamentu bohaterką powieści, ale ja wręcz widzę śliczną Scarlett przechadzającą się wiosną pośród głogów kwitnących pęczkami amarantowych różyczek. To wyobrażenie dopełnia jedynie fakt, że kwitnące w maju głogi z tej odmiany wyglądają zjawiskowo, przydając otoczeniu baśniowej aury.

Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet', dawniejsze nazwy C. leavigata ‘Paul’s Scarlet’ lub C. leavigata ‘William Paul’) - drzewo o jajowatej koronie dorastające do 5-6 m.
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet) - kwitnie od maja do czerwca. Ta odmiana głogu nie zawiązuje owoców.
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet) należy do rodziny różowatych. Kwiaty pełne, wyglądem przypominają miniaturowe różyczki, zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5-8 cm. Po zewnętrznej stronie płatki są białawe, a od wewnątrz intensywnie czerwone.
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet) - liście niewielkie (3-5 cm długości), klapowane, całobrzegie, ciemnozielone, od góry błyszczące, spodem matowe.
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet) - jest łatwy w uprawie, odporny na suszę i mróz, ma niewielkie wymagania co do gleby, tolerancyjny na zanieczyszczenie powietrza. Lubi stanowiska słoneczne.
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet - kora pnia
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet - kora pnia
Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet) to stara, ale ciągle bardzo wartościowa i ceniona odmiana głogu uzyskana w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX w. Oprócz ogrodów prywatnych drzewo to świetnie sprawdza się w zieleni osiedlowej, przydrożnej, parkowej itp.


Dodane dużo później

Głóg pośredni (Crataegus×media 'Paul's Scarlet)
------------------------------------------

Głóg pośredni (Crataegus×media) to wartościowy mieszaniec dwóch krajowych gatunków głogów: jednoszyjkowego (C. monogyna) i dwuszyjkowego (C. leavigata), występujący dziko w zachodniej części kraju. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Za szczególnie cenne uznaje się odmiany o kwiatach pełnych, obficie kwitnące na przełomie maja i czerwca. Rośliny te znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w szeroko rozumianej przestrzeni (zieleni) publicznej, są bowiem niekłopotliwe w uprawie i utrzymaniu.
Do ciekawszych i wyjątkowo atrakcyjnych odmian głogu pośredniego należy ‘Paul’s Scarlet’, dawniej spotykany pod nazwami C. leavigata ‘Paul’s Scarlet’ lub C. leavigata ‘William Paul’. Odmiana tworzy niewielkie drzewka o jajowatej koronie, dorasta do 5-6 m wysokości.

Pędy głogów są zróżnicowane na długo- i krótkopędy, z cierniami rozmieszczonymi w kątach liści.

Liście - niewielkie, 3-5 cm długości, klapowane, całobrzegie, ciemnozielone, od góry błyszczące, spodem matowe.

Kwiaty - pełne, wyglądem przypominają miniaturowe różyczki, są zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5-8 cm. Płatki po zewnętrznej stronie są białawe, a od wewnątrz intensywnie czerwone. Pod koniec maja i na początku czerwca pędy głogu niemal uginają się od niezliczonej ilości drobnych, ciemnoczerwonych i miododajnych kwiatów.

Owoce - odmiana 'Paul's Scarlet' nie zawiązuje owoców. 

Uprawa - odmiana 'Paul's Scarlet' jest wyjątkowo łatwa w uprawie, odporna na suszę i mróz, mało wymagająca w stosunku do gleby, tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze rośnie niemal na każdej glebie w miejscu słonecznym, za wyjątkiem podłoży skrajnie piaszczystych lub podmokłych.
Głóg ten pasuje zarówno do dużych, jak i małych ogrodów, do sadzenia w grupach, w postaci zarośli lub pojedynczo, a także jako nasadzenia alejowe. W ogrodach w stylu naturalnym głogi są niezastąpione, ze względu na gęsty, rozłożysty pokrój, który stwarza dogodne kryjówki dla ptaków i ilość kwiatów wabiących pszczoły i inne owady.
Można je z powodzeniem uprawiać w donicach. Są bardzo trwałe i przez wiele lat mogą stanowić efektowną ozdobę balkonu, tarasu lub ogródka dachowego.
Głogi można łączyć w kompozycje z innymi drzewami i krzewami lub kwiatami. Spośród krzewów piękne sąsiedztwo stanowią lilaki i złotokapy.
Doskonale reaguje na cięcie - nadaje się do formowania regularnych koron lub uprawy w żywopłotach, ale regularne strzyżenie ogranicza kwitnienie. 

Crataegus×media ‘Paul’s Scarlet’ to stara, ale ciągle bardzo wartościowa i ceniona odmiana głogu, uzyskana w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX wieku. Jest to sport odmiany ‘Rubra Plena’, wprowadzony do handlu przez Williama Paula w 1866 roku. W 1993 roku roślina została wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit (AGM). Odznaczenie to jest przyznawane gatunkom i odmianom o nieprzeciętnych walorach dekoracyjnych, łatwych w uprawie, odpornych na choroby i szkodniki, czyli po prostu roślinom doskonale nadającym się do uprawy w ogrodach przydomowych. Ale oprócz ogrodów prywatnych drzewo to świetnie sprawdza się w zieleni osiedlowej, przydrożnej, parkowej, na cmentarzach, parkingach i przy budynkach użyteczności publicznej.
źródło 1, źródło 2, źródło3,
link 4, link 5, link 6, link 7,
Scarlett O'Hara
Przeminęło z wiatrem

.64.98.

Crataegus media Paul’s Scarlet, głóg Scarlet, głóg amarantowe różyczki, różowe różyczki na drzewie, drzewo kwitnące różyczkami, głóg pośredni, Crataegus media Paul’s Scarlet, głóg Scarlet, głóg czerwone różyczki zdjecia, różyczki na drzewie zdjęcia, drzewo kwitnące różyczkami zdjęcia, głóg pośredni opis zdjęcia, Crataegus Scarlet opis zdjęcia, głóg Scarlet wygląd informacje, głóg różyczki chwile zachwycone, różyczki drzewo chwile zachwycone, głóg pośredni chwile zachwycone, głóg scarlet chwile zachwycone

6 komentarzy:

 1. Aniko, gdy zobaczyłem tytuł wpisu, aż mi coś piknęło w piersi: wszak kwiaty różowego głogu były ulubionymi przez mojego ulubionego pisarza Marcela Prousta! Nie wiem jak to było możliwe, że nim poznałem jego twórczość, nie widziałem głogów! To jaskrawy przykład ślepoty wynikającej z niewiedzy i z braku zainteresowania! Teraz dostrzegam, bardzo wyraźnie dostrzegam, te drzewka i ich zjawiskowo piękne – jak słusznie napisałaś – kwitnienie.
  Tak mi się przypomniało: wiosną oglądałem je i fotografowałem w czasie spaceru w Gnieźnie. Zobaczyłem wtedy także krzewy w białych kwiatach; widziałem je nie po raz pierwszy, ale w końcu niewiedza dokuczyła mi i zapytałem się Ciebie o nazwę. No i tak wychodząc z tego postu w stronę Prousta, poprzez głogowe różyczki i białe kwiaty tawuły, wróciłem do Aniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A więc nie jestem jedyną, która dotąd nie widziała tak wielu roślin i drzew wokół siebie :-)

   Usuń
 2. Owszem wygląda pięknie ale... jak wszystko różowate ma kolce i to wściekle agresywne, biada wędrowcowi który zgubi szlak i zechce doń wracać przez zarośla głogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na drzewach z tej odmiany nie zauważyłam kolców. Czy Ty aby nie szukasz dziury w całym?

   Usuń