19 października 2015

Garliczka, miechunka rozdęta


Kielichy miechunki rozdętej przypominają chińskie lampiony. Początkowo są zielone, z czasem nieco żółkną, a zaraz potem nabierają coraz bardziej intensywnej pomarańczowej lub czerwonej barwy. I niemal świecą na tle jesiennej, zszarzałej zieleni, błyskając ognistymi owocami-bombkami.
Przedstawiam roślinę, której największą ozdobę stanowią owoce. Choć uważa się, że kwiaty miechunki rozdętej nie są specjalnie urodziwe, mnie wydały się na tyle oryginalne, że również je uwieczniłam, ciekawa co też z nich wyrośnie.
Przedstawione na zdjęciach miechunki fotografowałam w trzech różnych miejscach.

Miechunka rozdęta, zwana też garliczką lub pęcherznicą (Physalis alkekengi) - gatunek byliny z rodziny psiankowatych (Solanaceae).
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - jest daleką kuzynką ziemniaka, papryki i pomidora. Choć jej owoce są jadalne uprawiana jest jako ogrodowa roślina ozdobna (fot. 11 września)
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - mieszki, w których dojrzewają owoce początkowo sprawiają wrażenie dość mięsistych. Z czasem staną się cienkie jak papier (fot. 1 września)
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - jej charakterystyczną cechą są niezwykłe owoce - czerwone jagody otoczone czerwono-pomarańczowym mieszkiem przypominającym chiński lampion.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - owoce zawierają sole mineralne (głównie potas), witaminę C, glukozę i beta karoten. Wspomagają leczenie przeziębień. Poza tym można je dodawać do ciast i sosów lub wykorzystywać do dekoracji potraw.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) ma dwa bardzo podobne do siebie podgatunki - Physalis alkekengi var. alkekengi (dorasta do około 60 cm) oraz Physalis alkekengi var. franchetii (dorasta nawet do 1 m). Być może na moich zdjęciach występują oba - zauważyłam też, że na różnych roślinach kształt mieszków jest albo bardziej kulisty, albo wydłużony. 
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - można ją sadzić na skalniakach, tworzyć wysokie rabaty lub uprawiać w dużych pojemnikach. Należy jednak wyznaczyć jej granice, gdyż jest rośliną ekspansywną.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - łodyga wzniesiona, krótko owłosiona, o wysokości do 1 m, pojedyncza, lub słabo rozgałęziona. Kłącze rozległe, łatwo rozrastające się (roślina ekspansywna) - fot. 1 września
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - owoce wykorzystywane są do tworzenia suchych bukietów. Pędy z zasuszonymi owocami stanowią element dekoracyjny kwiatowych kompozycji.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i lekko zacienionym. Preferuje gleby lekkie i żyzne.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - liście trójkątne do jajowatych, całobrzegie, czasami zatokowo ząbkowane
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - dzwonkowaty, 5-płatkowy kielich kwiatowy podczas owocowania rozrasta się, staje się silnie rozdęty i prawie kulisty.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - jest dość często uprawiana w przydomowych ogródkach. Swoim barwnym kielichem otaczającym owoc zdobi rabatę aż do zimy (fot. 16 września)
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - początkowo mieszki mają kolor zielony. Kiedy dojrzeją, ich barwa zmieni się na żywopomarańczową lub czerwoną (fot. 28 sierpnia)

Dekoracyjne mieszki miechunki rozdętej wzięły się, oczywiście, z kwiatów - białych, niewielkich  i nie zanadto rzucających się w oczy. Kiedy je fotografowałam nie miałam pojęcia co to za roślina. Liczyłam jednak na to, że wygląd owoców pomoże mi w identyfikacji. Musiałam tylko trochę na nie poczekać.

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) kwitnie od maja do czerwca, lecz nie kwiaty, a owoce stanowią największy walor dekoracyjny tej rośliny (fot. 12 czerwca)
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - korona kwiatu jest 5-płatkowa, (brudno)biała, wewnątrz niej znajduje się 1 słupek i 5 pręcików. Kwiaty wyrastają pojedynczo na zwisłych szypułkach. Po zapyleniu płatki opadają, a kielich kwiatowy szybko się rozwija tworząc mocno rozdęty mieszek.


-----------------------------------


Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) - gatunek byliny z rodziny psiankowatych.
Nazwy zwyczajowe: garliczka, pęcherznica.
Pochodzi z środkowej, zachodniej i południowej Europy oraz z Azji (tutaj głównie z obszarów o umiarkowanym klimacie, ale także tropikalnych Indii). Jako gatunek zawleczony lub uciekinier z upraw rozprzestrzenił się gdzieniegdzie w innych regionach świata, w wielu krajach jest też uprawiany. Czasami dziczeje z upraw. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Łodyga - wzniesiona, krótko owłosiona, o wysokości do 1 m, pojedyncza, lub słabo rozgałęziona.

Liście - trójkątne do jajowatych, całobrzegie, czasami zatokowo ząbkowane.

Kwiaty - pojedynczo wyrastające na zwisłych szypułkach. Dzwonkowaty, 5-płatkowy kielich podczas owocowania silnie rozrasta się, jest silnie rozdęty, prawie kulisty otaczając owoc. Korona kwiatu jest 5-płatkowa, brudnobiała, wewnątrz niej znajduje się 1 słupek i 5 pręcików.
Kwitnie od maja do czerwca.

Owoc - pomarańczowa lub szkarłatna, błyszcząca, dwukomorowa jagoda o wielkości wiśni.

Korzeń - silne, rozległe kłącza.

Miechunka rozdęta ma dwa bardzo podobne do siebie podgatunki: 
 • Physalis alkekengi var. alkekengi (dorasta do około 60 cm)
 • Physalis alkekengi var. franchetii (dorasta nawet do 1 m)

Roślina ozdobna. Jest dość często uprawiana w przydomowych ogródkach. Zdobi przez długi czas, aż do samej zimy swoim barwnym kielichem otaczającym owoc.

Wymagania - preferuje lekkie, żyzne gleby i słoneczne stanowiska. ale może rosnąć także w miejscu lekko zacienionym, W początkowej fazie wzrostu należy przeprowadzać odchwaszczanie i chronić rośliny przed niskimi temperaturami. Później jest to zbyteczne - miechunka rozrasta się (jest ekspansywna!) i może nawet zagłuszać inne, ogrodowe rośliny .
Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.
Najłatwiej rozmnażać ją z odrostów korzeniowych, które stale tworzy z podziemnych kłączy.

Geofit - nadziemna część obumiera na zimę, ale z kłączy roślina odtwarza się na wiosnę.

Roślina jadalna - owoce miechunki można wykorzystywać w celach kulinarnych jako przyprawę. Suszy się je jesienią, zdejmując mieszek.
Owoce zawierają sole mineralne (głównie potas), witaminę C, glukozę i beta karoten. Są polecane do spożywania przy przeziębieniu. Można też dodawać je do ciast, sosów i jako dekoracje potraw.


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4,


.79.30.

miechunka rozdęta, garliczka roślina, pęcherznica roślina, Physalis alkekengi, miechunka rozdęta zdjęcia opis, Physalis alkekengi zdjęcia opis,
miechunka rozdęta wygląd informacje, Physalis alkekengi owoce informacje, miechunka rozdęta chwile zachwycone, Physalis alkekengi chwile zachwycone, garliczka chwile zachwycone, owoc pomarańczowy lampion zdjęcia,

4 komentarze:

 1. Cuuuuudowna roślina :-)
  (ale jakoś nie chciała dać wkleić komentarza poprawnie ;-p

  OdpowiedzUsuń
 2. Szybko dziczeje, ale w otulinie opuszczonych ogrodów działkowych, czyli w konkurencji z innymi gatunkami przestaje być taka ekspansywna i ledwie co broni już zajmowanego terytorium.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój wybór nieposiadania ogrodu determinuje stosunek do roślin - ja je tylko podziwiam (i poznaję) i zupełnie nie martwię się ich inwazyjnością czy problemami związanymi z uprawą :-)

   Usuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)