19 marca 2016

Kwitnące krzewy

W lutym przedstawiłam kwiaty drzew. Było ich tyle, że zdjęcia trzeba było podzielić na cztery części. Dziś kilkanaście zdjęć kwiatów krzewów. Nie wszystkie są "nowe", część już opisałam (można je znaleźć również pod etykietą "krzewy"), ale kilka gatunków gości tu po raz pierwszy.
     Na początek wiciokrzew, czy raczej suchodrzew Maacka. Dwa, może trzy rosną przy ścieżce wzdłuż Łąki Wschodniej. Na początku maja zwróciłam uwagę na symetryczny układ gałązek i liści. Przy każdej parze liści pojawiły się dwie pary pączków kwiatowych. W drugiej połowie maja zakwitły tak:

Wiciokrzew/suchodrzew Maacka (Lonicera maackii) - gatunek krzewu, rzadko małego drzewa z rodziny przewiertniowatych. Kwiaty białe, dwuwargowe o długości 2 cm, wyrastają parami zgrupowanymi w klastry. Kwitnie od połowy wiosny do początku lata (fot. 22 maja)
Wiciokrzew/suchodrzew Maacka (Lonicera maackii) - liście pąki kwiatowe  (fot. 5 maja)

Poniżej krzewy dwóch jaśminowców, jak przypuszczam, należące do innych gatunków:

Jaśminowiec (Philadelphus L.) – rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych, występujących w Euroazji i Ameryce Północnej. Roślina ta błędnie jest nazywana jaśminem. Kwiaty są białe lub białokremowe (fot. 10 czerwca)
Jaśminowiec (Philadelphus L.) – rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych. W Polsce uprawia się 7 gatunków jaśminowca. Kwiaty złożone z 4 nagich działek kielicha, 4 płatków korony, 1 słupka i licznych pręcików. U różnych odmian kwiaty mogą być pachnące lub bezwonne  (fot. 24 czerwca)

Poniżej kilka krzewów, które już prezentowałam. Klikając w link nazwy gatunkowej można zobaczyć więcej zdjęć oraz opis botaniczny. Pozostałe linki prowadzą do opisów źródłowych.

Wiciokrzew Browna (Lonicera x brownii (Regel) Carriere) - mieszańcowy gatunek krzewu z rodziny przewiertniowatych. Kwitnie od czerwca do września (fot. 29 maja)
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) - krzew z rodziny przewiertniowatych. Kwitnie od maja do czerwca (fot. 31 maja)
Lilak pospolity (Syringa vulgaris L.) - gatunek krzewu z rodziny oliwkowatych. Kwitnie w maju (fot. 12 maja)
Bez czarny, dziki bez czarny (Sambucus nigra L.) - gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Kwitnienie przypada na czerwiec lub lipiec (fot. 10 czerwca)
Tawuła (Spiraea L.) – rodzaj krzewów z rodziny różowatych. Kwitną bardzo obficie w kwietniu i maju, często przed rozwojem liści (fot. 18 maja)
Róża dzika (Rosa canina L.) - gatunek krzewu z rodziny różowatych. Kwitnie od maja do lipca
Berberys, kwaśnica (Berberis L.) – rodzaj krzewów z rodziny berberysowatych (Berberidaceae Juss.). Kwiaty niewielkie, o sześciu płatkach, jasnożółte, w kwiatostanach. Kwitnie od maja do czerwca.
Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.), nazywany także tamaryszkiem drobnokwiatowym – gatunek roślin z rodziny tamaryszkowatych. Kwitnie bardzo obficie na pędach zeszłorocznych, na przełomie kwietnia i maja.
Trzmielina pospolita, trzmielina zwyczajna (Euonymus europaeus L.) - gatunek krzewu należący do rodziny dławiszowatych. Kwiaty drobne, bladozielonawe, przedprątne, zebrane w pozorne baldaszki na szczytach gałązek. Mają czterodziałkowy kielich i koronę - 4 pręciki i 1 słupek. Kwitnie w maju (fot. 12 maja)

Na koniec trzy "nowe" krzewy:

Dereń biały (Cornus alba L.) – gatunek krzewu z rodziny dereniowatych. Kwiaty żółtawe, w niewielkich, płaskich baldachogronach średnicy 5 cm. Kwitnie od maja do czerwca, a następnie powtarza kwitnienie aż do jesieni.
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) – gatunek krzewu z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Kwiaty są bardzo małe, zielonożółte i tworzą duży kwiatostan – wiechę, o średnicy ok. 20 cm. Wiechy wyrastają na końcach pędów. Kwitnie bardzo obficie w okresie od maja do lipca (fot. 9 lipca)

Na kwitnienie wszystkich wyżej pokazanych krzewów trzeba jeszcze poczekać. Za to teraz zaczęło kwitnąć sporo gatunków drzew, a także leszczyna pospolita. Tak wyglądały jej kwiaty pod koniec lutego (teraz kwiaty męskie z pewnością są już dłuższe):

Leszczyna pospolita (Corylus avellana L.) – gatunek krzewu należącego do rodziny brzozowatych. Roślina jednopienna o kwiatach męskich zebranych w kotki zgrupowane po 2-4, kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach w pąkach, tak, że w czasie kwitnienia na zewnątrz widoczne są tylko czerwone znamiona. Kwitnie od lutego do kwietnia, w zależności od warunków atmosferycznych (fot. 27 lutego)w31.63.

kwiaty krzewów, kwitnące krzewy, jak kwitną krzewy zdjęcia, kwiaty krzewów chwile zachwycone, kwitnące krzewy chwile zachwycone, kwitnąca leszczyna, kwitnący dereń biały, wiciokrzew maacka kwiaty, wiciokrzew browna kwiaty, tamaryszek jak kwitnie, tawuła białe kwiaty zdjęcia, kwiaty lilaka i bzu, bez czarny kwiaty zdjęcia, jaśminowiec kwiaty, jaśmin kwitnący zdjęcia,


9 komentarzy:

 1. Co jeden to piękniejsze ma kwiaty! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybierać, przebierać, wąchać i podziwiać :-)

   Usuń
 2. Za to właśnie uwielbiam wiosnę - za tą mnogość kwiatów, które uwielbiam! ♥ Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mi się zdaje, że uwielbiasz uwielbiać?

   Usuń
 3. Strasznie się napaliłam na tego perukowca w zeszłym roku. Już prawie o tym zapomniałam, aż tu nagle mi przypomniałaś ;)No nic, zobaczymy, jednak większymi pewniakami ogrodniczymi są dla mnie tawuły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Perukowce spotkałam w parku - całkiem spore krzewy. Tawuły, ach tawuły - jest tyle pięknych gatunków. Trafnego wyboru życzę :-)

   Usuń
 4. Wiciokrzew Browna pieknie pachnie, naprawde slicznie. Oraz kiedys widzialam, jak kobieta o ponurym wyrazie twarzy zrywala liscie (rósl na plocie przy chodniku) i chowala do torby.
  A lilaki - ahhh... ich sie nie da nie kochac!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie mogę się doczekać na te zapachy i kolory, no i ciepełko :-)

   Usuń
 5. Wszystkie chwalicie (słusznie jak najbardziej), a o dzikiej róży zapomnieliście.
  Wiosenny wygląd tej rośliny, tak licznej w moich górach, ciekawi mnie. Ech, popatrzeć kwitnący krzew dzikiej róży i poczuć zapach kwiatów!
  Czy zauważyliście, jak bardzo poprawia się nastrój Aniki, gdy mowa jest o wiośnie?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)