29 grudnia 2018

Zawilec hupeheński

Kończył się lipiec, a więc zawilce hupeheńskie powinny dopiero rozpoczynać kwitnienie. Tego roku jednak (a może sprawił to nasz klimat?) kwiaty zawilców już opadały. Tamtego popołudnia zdążyłam obejść alpinarium i zacienioną alejką zmierzałam ku różance, gdy kątem oka dostrzegłam blask, jakim mieniły się niektóre kwiaty zawilców rosnących na skraju bocznej alejki (ach, zupełnie o nich zapomniałam!). To promienie słońca przekradły się poprzez cień utkany z grubej warstwy liści rosnących w głębi krzewów i drzew, i podświetliły różowawe listki okwiatu wysokich zawilców. Mimo, że kwiaty nie były już pierwszej świeżości, postanowiłam je sfotografować - to słońce mnie namówiło :-)

Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)  - 24 lipca
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis)          ------------------------------------
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. Często błędnie nazywany jest zawilcem japońskim, bowiem zawilec japoński jest tylko odmianą zawilca hupeheńskiego (wyhodowaną w Japonii).
Pochodzi z zachodnich i środkowych Chin i Tajwanu.
Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna, cenna ze względu na piękne kwiaty i późną porę kwitnienia. Może być też rośliną okrywową.


Dorasta do 50-90 cm wysokości. Cała roślina jest słabo owłosiona. Pędy z charakterystycznym okółkiem głęboko podzielonych, ciemnozielonych liści podkwiatostanowych.

Liście - z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jaśniejsze, duże, złożone, trójdzielne, nieregularnie trójklapowane, o łatkach ząbkowanych.

Kwiaty - promieniste, do 5 cm średnicy, zbudowane z 5 listków okwiatu, o płatkach jasnoróżowych, prawie białych (od spodu ciemniejszych), zebrane w luźne baldachy (po ok. 15 szt.) na szczycie rozgałęzionej łodygi. Liczne żółte pręciki otaczają słupki z pojedynczymi zalążkami, zebrane na kulistym dnie kwiatowym. Słupki początkowo zielone, w miarę dojrzewania żółkną.
Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do pierwszych jesiennych chłodów.

Owoc - niełupka

Korzenie - włókniste.


Anemone hupehensis występuje w dwu odmianach:
 • Anemone hupehensis (Lemoine) Lemoine var. hupehensis to odmiana typowa. Jest uprawiana w wielu kultywarach, np.
  `Handspen Abundance` o ciemnoróżowych płatkach z jasnoróżowym lub niemal białym obramowaniem,
  `Septemberm Charm` o dużych, jasnoróżowych kwiatach z 5-6 płatkami.
 • Anemone hupehensis (Lemoine) Lemoine var. japonica (Thunb.) Bowles & Stearn to odmiana wyhodowana w Japonii, znana pod nazwą zawilca japońskiego. Jest wyższa i ma więcej płatków korony (u niektórych kultywarów nawet ponad 10, zobacz np. zawilec japoński 'Prinz Heinrich').

Przez skrzyżowanie Anemone hupehensisAnemone vitifolia otrzymano zawilca mieszańcowego (Anemone hybrida)

Roślina wymaga stanowiska pół cienistego, gleb gliniasto-piaszczystych, stale wilgotnych i przepuszczalnych.
Rozmnażanie - głównie wegetatywnie, przez podział rozrośniętych kęp.
W krajach o cieplejszym klimacie jest rośliną wiecznie zieloną.źródło 1, źródło 2, linki00.42.  (198) [TL130]6 komentarzy:

 1. Jakie piękne! Przez te zdjęcia tak mi tęskno za latem... oby nadeszło jak najprędzej! Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że moje zdjęcia trochę przypominają letnią porę i trochę łatwiej jest znieść rzeczywistość. Serdecznie pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Jakie piękne fotki. Zawilce, to jedne z najbardziej ulubionych moich kwiatów. Niestety mam tylko jeden krzaczek wielkokwiatowego. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie za życzenia (i wzajemnie!!). Zawilce bardzo mi się podobają, więc nie mogłam im się oprzeć. Ogród z zawilcami? - musi wyglądac pięknie! Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Sliczne makra, piękne czyste kadry, z dużą głębią ostrości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, Macieju :-) W miejscu gdzie rosły zawilce było dość ciemno i otworzyłam przysłonę do f5,6, ale głębia jest chyba wystarczająca. Pozdrawiam :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...