14 grudnia 2018

Purpurowe koleusy

Latem, a nawet podczas złotej jesieni, taką dawkę czerwieni trudno byłoby przełknąć. Teraz to co innego - ja wręcz jej łaknę. Ku rozgrzewce, rzecz jasna ;-)
Oto rabata koleusów (brazylijskiej pokrzywki) o purpurowych liściach, akurat obficie kwitnąca - na początku września. Tuż obok rosły jeszcze bardziej purpurowe irezyny.

















----------------------------------------------




Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides), popularnie nazywany pokrzywką brazylijską lub koleusem – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych.

Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji, Australii i wysp Pacyfiku.
Jest uprawiany jako roślina ozdobna, w uprawie nie spotyka się jednak typowej formy, lecz wyłącznie jej kultywary, oznaczane często jako Coleus × hybridus hort.

Nazwa koleus pochodzi od tego, że dawniej gatunek włączany był do rodzaju Coleus, obecnie jednak botanicy włączyli go do rodzaju Plectranthus.

Łodyga  - w przekroju kwadratowa, krucha, soczysta, rozgałęziona, półprzezroczysta, często wybarwiona na różne kolory (w zależności od odmiany). Przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach. W swojej ojczyźnie typowa forma osiąga wraz z kwiatostanem wysokość do 3m. Uprawiane u nas kultywary są dużo niższe – do 80 cm.

Liście - ulistnienie nakrzyżległe, liście szerokojajowate z ostrym końcem, o ząbkowanych brzegach, osiągające do 20 cm długości. W dotyku aksamitne, w smaku bardzo gorzkie. Są jaskrawo wybarwione, często posiadając charakterystyczny rysunek w innym kolorze. Istnieje ogromna rozmaitość wybarwienia liści u różnych odmian.

Kwiaty - złożone po 3 do 12 w grona na szczytach łodyg oraz w odgałęzieniach wyrastających w kątach liści. Są niepozorne, purpurowobiałe, zielonkawe bądź niebieskobiałe.
Kwitnie - rzadko, od października do czerwca.

Owoce - brązowe orzeszki o długości do 1 mm.


Roślina ozdobna - walorami ozdobnymi koleusa są duże jaskrawo wybarwione i wielobarwne liście. Najczęściej uprawiana bywa w doniczkach i innych pojemnikach, nie tylko w mieszkaniach, ale również na balkonach, tarasach, zewnętrznych parapetach okiennych i w ogródku. Czasami uprawiana bywa także bezpośrednio w glebie jako jednoroczna roślina rabatowa.

Psychoaktywność - spożycie koleusa powoduje efekt relaksujący lub/i halucynogenny. Działanie rośliny na organizm ludzki nie zostało rzetelnie zbadane przez naukowców, lecz wiadomo, że była ona używana przez Indian Mazatec z południowego Meksyku ze względu na jej psychoaktywne właściwości.


więcej informacji w źródle - Wikipedia i tutaj 



u96.27.   (197)   [TL 107]

coleus, koleus Blumego, Plectranthus scutellarioides, pokrzywka brazylijska, koleus roślina, kolorowa pokrzywa, ozdobna pokrzywka, koleus Blumego zdjęcia opis, Plectranthus scutellarioides opis zdjęcia, pokrzywka brazylijska zdjęcia informacje, koleus Blumego chwile zachwycone, Plectranthus scutellarioides chwile zachwycone, pokrzywka brazylijska chwile zachwycone, koleus roślina, kolorowa pokrzywa chwile zachwycone, ozdobna pokrzywka chwile zachwycone,